A csemegekukorica gyomirtása I.
A vetés utáni, de még kelés előtti gyomszabályozásról
A csemegekukorica gyomirtása különös figyelmet igényel, hiszen a növény érzékenysége miatt nem minden, takarmánykukoricában engedélyezett gyomirtó szer használható. A sikeres gyomirtási technológia kidolgozásához ismernünk kell a rendelkezésre álló herbicidek hatóanyagait, hatásmechanizmusát, illetve a területünk gyomviszonyait, tehát meg kell ismernünk ellenségeinket.
A vetés utáni, de még a kelés előtti (preemergens) gyomszabályozásnál alkalmazható készítmények közül kiemelkedő jelentőségű az S-metolaklór hatóanyag (pl. Dual Gold 960 EC, Tender 960 EC, Дабл Трай), amely kiváló hatékonyságú a magról kelő egyszikű gyomok, különösen a kakaslábfű ellen. A készítmény dózisa 1,4–1,6 l/ha, azonban fontos megjegyezni, hogy szerves anyagban gazdag talajokon a felső dózishatár alkalmazása javasolt a megfelelő hatékonyság érdekében.
A magról kelő kétszikű gyomok ellen preemergensen alkalmazható a pendimetalin hatóanyag (pl. Stomp Aqua, Pendigan 330 EC, Sharpen 330 EC), amely 3,0–3,5 l/ha dózisban megfelelő védelmet nyújt olyan gyakori gyomok ellen, mint a parlagfű vagy a libatopfajok. A két hatóanyag kombinációban történő kijuttatása széles hatásspektrumot biztosít, azonban fontos figyelembe venni, hogy a pendimetalin hatékonyságához megfelelő talajnedvesség szükséges, azaz száraz talajra nem ajánlott kijuttatni.
A terbutiazin hatóanyag (pl. Gardoprim Plus Gold, Terbyne Extra, Aspect T) szintén preemergensen alkalmazható, 4,0–4,5 l/ha dózisban. Előnye, hogy talajon és levélen keresztül is hat, így a kezelés időpontjában már kikelt gyomok ellen szintén hatékony. Ugyanakkor a készítmény használata fokozott körültekintést igényel a könnyű szerkezetű (poros talaj), alacsony humusztartalmú talajokon, ahol fitotoxikus tünetek jelentkezhetnek egy heves esőzés után, amikor is a csemegekukoricára felverődhet a gyomirtó szer hatóanyaga.
Az időjárási körülmények jelentősen befolyásolják a preemergens kezelések hatékonyságát. A kijuttatást követő 2-3 héten belül bekövetkező 15–20 mm csapadék ideális a hatóanyagok aktiválódásához. Hosszan tartó szárazság esetén a hatékonyság csökkenhet, míg a nagy mennyiségű csapadék – különösen agyagos talajokon – növelheti a fitotoxicitás kockázatát. A talaj megfelelő elmunkálása, rögmentes magágy kialakítása szintén kulcsfontosságú a hatékony preemergens gyomirtáshoz.
A szerrotáció szempontjából fontos megjegyezni, hogy az S-metolaklór és a pendimetalin hatóanyagok évenkénti váltogatása javasolt a rezisztencia kialakulásának megelőzése érdekében. Emellett figyelembe kell venni az utóvetemény érzékenységét is, különösen a triazin típusú hatóanyagok (pl. terbutiazin) esetében, amelyek utóhatása károsíthatja az érzékeny kultúrákat. Lebomlási idejük körülbelül 90–300 nap, ami függ a talajszerkezettől, a talajműveléstől, a csapadék mennyiségétől, sőt még a talaj pH-értékétől is. A tapasztalatok azt mutatják, hogy 10 hónap elteltével és mélyszántás alkalmazásával ezek a hatóanyagok már nem okoznak gondot – amennyiben az előírt dózisokat betartottuk, s nem évenkénti kezeléseket alkalmazunk. Ám érzékeny kultúrák – tökfélék, káposztafélék – vetése, ültetése előtt érdemes szakemberhez fordulni, vagy más területet választani a gyomirtást követően két évig.
Molnár Ildikó,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza, a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány munkatársa