Csatlakozási tárgyalások: Az uniós biztos szerint idén két klaszter megnyitása reális Ukrajna számára
Marta Kos, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa szerint 2025-ben az Ukrajnával az európai uniós csatlakozásról folytatott tárgyalásokon két klasztert sikerülhet megnyitni. Az uniós tisztviselő erről január 14-én Brüsszelben, az Európai Parlament külügyi bizottságának ülésén beszélt, amelyről az Interfax–Ukrajina hírügynökség számolt be.
Mint ismeretes, az EU-csatlakozási tárgyalások témái hat tematikus klaszterbe csoportosított 36 fejezetre oszlanak, amelyeket sorra nyitnak meg aszerint, hogy a tagjelölt ország miként halad a végrehajtásukkal.
Kos elmondta, amikor beszélt Volodimir Zelenszkijjel, az ukrán elnök kérte, hogy már az idén nyissanak meg minden tárgyalási fejezetet.
„Amikor másodszor hallottam, azt mondtam, hogy ez nemcsak a megnyitásról szól, hanem főleg a lezárásról. Ukrajna jól hajtja végre a reformokat, de ezeknek fenntartható reformoknak kell lenniük. Támogatjuk őket. Ezért amikor arról van szó, hogy mit lehet elvégezni velük (Ukrajnával – a szerk.), lehetséges, hogy idén megnyissuk az első, az alapelvek klaszterét, sőt a harmincegyediket (fejezetet – a szerk.), és ez a külpolitika – amennyiben teljesíteni fogják, amit ígértek, és ha sikeres lesz az eljárásunk a Tanácsban (az Európai Tanácsban – a szerk.)” – ismertette a helyzetet Kos.
Az uniós biztos kifejtette, hogy „sikeres tanácsi eljáráson” a tagállamok egyhangú szavazását érti a tárgyalási folyamat során szükséges minden egyes döntés esetében.
„Ezeket az egyhangú döntéseket a Tanácsban kell elfogadni. Például egyedül Ukrajna és Moldova esetében mostantól három egyhangú döntésre van szükség. Ezen a héten benyújtjuk a Tanácsnak az átvilágítási jelentést – ez az első egyhangú döntés, azután el kell fogadnunk a referenciamutatókat – ismét egyhangú döntés kell, majd szükségünk van a bizottság véleményére – és ismét egyhangú döntésére. Amikor múlt pénteken Varsóban jártam (Lengyelország 2025. január 1-jén kezdte meg hat hónapos soros EU-elnökségét – a szerk.), arról is beszéltünk, hogy ezt miként tegyük meg. Mert a csatlakozási folyamat nem csak az én munkám vagy a bizottság munkája, hanem jelentős részben az is, hogy a tagállamok mit fognak tenni, hogyan fognak dönteni” – jegyezte meg Kos.
Korábban az Ukrajnának Magyarországgal és Szlovákiával az orosz földgáz és kőolaj tranzitjának kérdésében kialakult nézeteltérései miatt Budapest és Pozsony is jelezte, élhetnek vétójogukkal az EU-ban az Ukrajnára vonatkozó döntések meghozatalakor.
(zzz/interfax.com.ua)