Az egészségügyi intézményen kívüli szülésről
„Mi a teendő, ha a nő nem egészségügyi intézményben szüli meg gyermekét? Mi lesz az anyakönyvezéssel?”
– Azokban az esetekben beszélhetünk egészségügyi intézményen kívüli szülésről, ha egy erre jogosult egészségügyi intézmény nem végezte el a nő és a gyermek vizsgálatát (lásd: „Порядoк підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я”, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09. 01. 2013 № 9, 1. pont!).
Legtöbbször bele sem gondolunk, hány olyan helyzet adódhat, amikor a szülésre nem a szülészeten kerül sor. A gyermek a világra jöhet például olyan távoli vidékeken, ahol nincs anyakönyvi hivatal, vagy napjainkban a harcok által sújtott, ideiglenesen megszállt területeken, ahol az ukrán hatóságok működése szünetel. Világra jöhet a gyermek hajón, repülőgépen vagy egyéb közlekedési eszközön, valamint fogházban is.
Ilyenkor a gyermek születését gyakorlatilag bárki bejelentheti a hatóságoknak, így például maga az anya, a férje, a rokonai, egyéb jelen lévő személyek vagy a gyámhatóság.
Az egészségügyi intézményen kívüli szülés tényének megállapítását egy erre létrehozott megyei egészségügyi konzultációs bizottság végzi (lásd: „Порядок утворення медичної консультативної комісії з підтвердження факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я та положення про неї”, затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01. 08. 2013 № 679!).
A bejelentőnek legkésőbb a gyermek egészségügyi intézményen kívüli születésének időpontjától számított egy héten belül fel kell vennie a kapcsolatot az illetékes bizottsággal, és kérvényeznie kell a születés tényének megerősítését.
A születés megállapításához az anya személyazonosságát igazoló dokumentumon kívül szükség lesz a kórlapjára; a várandósság időszakában végzett egészségügyi vizsgálatok eredményeire; az egészségügyi intézményen kívül gyermeket szült nő és a gyermek közötti genetikai rokonságról kiadott igazolásra (ha van); valamely egészségügyi intézmény orvosi konzultációs bizottságának igazolására a gyermek és a szülésen átesett nő kivizsgálásáról. Szükség lehet minden egyéb dokumentumra, amely alátámasztja, hogy a nő egészségügyi ellátásban részesült a várandóssággal, szüléssel kapcsolatban.
A gyermek születésének tényét megerősítő határozatot abban az esetben hozza meg a bizottság, ha a nő szülésének dátuma egybeesik a gyermek valószínű életkorával, vagy ha rendelkezésre áll az igazolás a gyermek és a nő közötti genetikai rokonságról.
A bizottságnak a szükséges dokumentumok rendelkezésre bocsátásától számított tíz naptári napon belül kell eldöntenie, hogy megerősíti a gyermek világrahozatalának tényét, vagy sem.
A bizottság pozitív döntése esetén az egészségügyi intézmény, amelynek felügyelete alatt a csecsemő áll, igazolást állít ki (№ 103-1/о forma), amelynek az alapján megtörténhet a gyermek anyakönyvezése az anyakönyvi hivatalban.
Megjegyzendő, hogy a hadiállapot idején speciális rendelkezések vonatkoznak azokra a helyzetekre, amikor a gyermekszületéssel kapcsolatos szokásos eljárás betartása a harci cselekmények miatt nem lehetséges, vagy szünetel az illetékes államhatalmi szervek működése.
hk