A cukkini termesztése

2025. február 25., 12:47 , 1249. szám

A cukkini termesztése már nem újdonság vidékünkön. Igaz, eddig nem foglalkoztak a növénnyel nagy területen, de évről évre megjelenik a helyi nagybani piacokon. Alábbi írásunkban a cukkini termesztéséről lesz szó.

A cukkini felhasználási módjai

A cukkini egy rendkívül sokoldalú zöldség, amely alacsony kalóriatartalmú, így ideális választás diétákhoz. Felhasználása igen változatos, az olaszok egészen zsenge állapotban megsütik, mások a húshoz hasonlóan panírozzák és kirántják, vannak, akik savanyítva üvegbe rakják, de főzelék is készíthető belőle, s levesbe is tehetjük.

Fajtaválasztás

A cukkinifajták között számos különbség figyelhető meg, a termés színe, alakja, illetve tenyészideje is fajtafüggő. Az optimális fajta kiválasztása általában a piaci igényektől függ. A fajták közül a legismertebbek a zöld, sárga és fehér húsú cukkinik. A zöld cukkini a legismertebb, és rendkívül népszerű a házikerti termesztésben. A sárga cukkini különlegessége a színes termése, amely ugyanolyan ízletes és tápláló, mint a zöld változaté. Az újabb, fehér húsú fajták szintén egyre nagyobb figyelmet kapnak, mivel a termések édesebb ízt kínálnak, és gazdagabbak A-vitaminban.

Környezeti igénye

A növény környezetével szemben támasztott igénye hasonló az uborkáéhoz. Fényigényes, de a gyenge árnyékot is elviseli, akárcsak az uborka. Hőigénye nagy. Csírázása ugyan 15 °C-on megindul, de csak lassan, vontatottan fog kelni ezen a hőmérsékleten. Optimális, gyors kelést csak 23–25 °C-on várhatunk. A lombozat és a termések kifejlesztéséhez is melegre van szüksége a cukkininek, lehűlések idején leáll a lombképzése, nem fejleszt terméseket. Annak ellenére, hogy a gyökérzete erős, csak öntözött körülmények között javasolt a termesztése. A rendszeres és bőséges vízellátás teszi lehetővé a folyamatos szedését. A levegős gyökérközeget szereti, a középkötött és homokos vályogtalajokon fejlődik jól, ettől eltérő homok- és tömör talajok nagyobb adagú (5–10 kg/m2)
szerves trágyával javíthatók a cukkini számára. A talajnak jó vízelvezető képességgel kell rendelkeznie, mert a cukkini nem tolerálja a pangó vizet, ami gyökérrothadást okozhat.

Szaporítása

Állandó helyre vetéssel vagy palántázással szaporítható. A cukkinipalánta nevelése megegyezik a dinnyeféléknél alkalmazott eljárással, vagyis a magokat 6 x 6–10 x 10 cm méretű tápkockába vetik. A palánták 3-4 lombleveles korban alkalmasak a kiültetésre. Miután elmúltak a fagyveszélyes hajnalok, május elejétől vethető, illetve a hónap közepétől ültethető a palánta. A koraiság szempontjából előnyösebb a palántázása. Kisalagutas fóliatakarás mellett április végén már ültethető a palánta. Ne vessük és ne ültessük 100 x 100 cm-nél sűrűbbre, azaz négyzetméterenként egy növénnyel tervezzünk. Szokás úgynevezett fészekvetést alkalmazni: 2-3 magot vetni egy helyre, majd kelés után, ha szükséges, a javasolt növénysűrűségre ritkítani az állományt.

Az időjárástól függően viszonylag gyors a gyökeresedés és a lombképződés. Ha meleg a május, hamar megjelennek első virágai is.

Gondozása

Kezdetben gyakori gyomlálásra és kapálásra, talajlazításra van szükség, később a növény nagy leveleivel takarja a talajt, így a kelő gyomok fényhiány következtében gyorsan elpusztulnak. További gondozása a rendszeres öntözésből és fejtrágyázásból áll. Főleg jelentős nitrogénigénye miatt kell kéthetente
5 g/m2 hatóanyagnak megfelelő mennyiségű nitrogénmű­trágyával (34%-os ammóniumnitrátból 1,5 dkg/m2-nek felel meg) táp­oldatozni. Rendszeres öntözést igényel, heti két-három alkalommal 10–15 mm-es (10–15 liter/m2) vízadagot juttassunk ki.

Betakarítása

A cukkini betakarítása akkor esedékes, amikor a termések elérik a kívánt méretet (általában 15–20 cm hosszúságúak), de még fiatalok és lédúsak. A rendszeres betakarítás elősegíti a további termések fejlődését, és meghosszabbítja a termelési időszakot. A betakarítás során a szedett termések nagyságától függően akár 5–8 kg/m2
terméssel is számolhatunk.

Tihor-Sárközi Mónika,

az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei
Jótékonysági Alapítvány munkatársa