A csemegekukorica gyomirtása III.

Az állománykezelésekről általában

2025. március 3., 11:50 , 1250. szám

A csemegekukorica palántázás vagy kelés utáni gyomirtását nem egyszerű megoldani. A rosszul elvégzett gyomirtás általában az egész szezont elrontja, de akár a következő év terveit is keresztülhúzhatja. Éppen ezért sokan nem mernek gyomirtó szert használni, főleg a korai termesztésben, hanem talajtakarásos módszerrel vagy gépi, kézi kapálással oldják meg a gyomtalanítást.

 

Első lépés a gyom­irtás előtt

Mindenképpen meg kell említenünk egy fontos lépést, amely megelőzi a gyomirtást. A korai csemegekukorica-termesztésben a kitakarás utáni időszakban szükség van az állomány erősítésére, edzésére. Tilos azonnal a kitakarás után gyom­irtó szerrel rámenni az ültetvényre, mert a növényünknek előbb meg kell erősödnie, alkalmazkodnia kell a szabadföldi környezethez, hogy megfelelően átvészelje a gyomirtó hatóanyagok negatív hatásait. Ha ezt a lépést kihagyjuk, növényünk erős stresszkárt szenved, ami kihathat a cső méretére, de akár a növényünk növekedésére is.

Kisalagutas termesztés esetén az edzés akár 3–7 napig is tarthat, fátyolfóliás takarás mellett kb. 3-4 nap elegendő a növények megerősödéséhez. Mindenképpen rá kell szánnunk ezt az időt, mert a takarás alatt a gyomok is szépen nőhetnek, s ne hagyjuk, hogy túlságosan megerősödjenek, ne nőjék túl a csemegekukoricát.

Használhatunk különféle növénykondicionálókat (például Megafol, Kendal, Quantis, Dell Agro Plus, Amalgerol, Amalgerol Essence) permetezve vagy akár csepegtetőszalagos kijutatással, de nem javasolt a kijuttatásuk esőztető öntözéssel. A növénykondicionáló megválasztásakor mindenképpen vegyük figyelembe a készítmény hőmérséklet-optimumát, hatás­idejét és hatásmódját.

A helyrevetéses technológia esetén sem árt a gyomirtózás előtti edzés, felkészítés, ami sokat segíthet abban, hogy a vegyszer ne tartsa vissza sokáig a csemegekukorica növekedését. Ez esetben is javasolt egy menetben a gyomirtó szerrel (már amelyiknél ajánlott a kevergetés) – vagy akár a gyomirtás előtt 2-3 nappal – az állomány kondícióját javítani.

 

A hatóanyagok megválasztásáról

Több fontos szempontot is figyelembe kell vennünk a helyes eljárások megválasztásához. Először tisztáznunk kell, hogy a legjobb eredményt a gyomok ellen csak a mechanikai és kémiai gyomirtás együttes alkalmazásával érhetjük el. Ha gyengébb gyomirtó hatóanyagot választunk, vagy fejlett, túlnőtt gyomokkal van dolgunk, mindenképpen szükség van sorközművelésre is, de ezzel a gyomirtó szer negatív hatásait szintén mérsékelhetjük, tehát „nem bukjuk el” a koraiságot.

Másik lehetőségünk a kombinált, több (3-4) hatóanyagú készítmény választása, mely erősebb és komplex hatású. Ez első hallásra előnyös lehet, sőt minden bizonnyal hatásos is, de az utóveteményt és az összes hatóanyag lebomlásának idejét mindenképpen figyelembe kell venni. Sőt, nem szabad elfelejteni – akár 2-3 évig is –, hogy előzőleg mivel kezeltük a csemegekukoricánkat, mert bizony meglepetés érhet bennünket. Például, ha a csemegekukoricát terbutilazin hatóanyaggal kezeltük, az főként abban az évben, de akár még a következő évben is fokozottan veszélyes a tavaszi termesztésben a káposztafélékre. Természetesen a sorközművelés csak pozitív hatású, mindenképpen ajánlott a komplex készítmények használata után is.

Emellett fontos figyelembe venni a gyomok összetételét, fejlettségét, sőt még a csemegekukorica fajtáját is, de erről később lesz szó. A következő részben kitérünk a népszerű hatóanyagokra és alkalmazásukra. (Folytatjuk.)

Molnár Ildikó, 
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei
Jótékonysági Alapítvány munkatársa