KMKSZ-közgyűlések Ugocsában

2025. március 3., 15:28
Tekeháza

Tekeházán a református parókia épületében tartotta közgyűlését a KMKSZ helyi alapszervezete. Lidkó Diána, a 262 tagú alapszervezet elnöke beszámolt arról, hogy sokat dolgoznak a tekeházai vasárnapi iskola fennmaradásáért, amely három csoporttal működik. Az írás és az olvasás mellett a magyar táncokat, népdalokat, kézműves hagyományokat is igyekeznek megtanítani a magyar ajkú gyerekeknek, hogy a községben élő tradíciók fennmaradjanak. A faluban csak ukrán iskola van, de minden osztályban tanulják a magyar és az ukrán gyerekek is a magyart mint idegen nyelvet. Az elnök asszony elmondta, hogy nagyobb ünnepségeket, rendezvényeket a háború miatt a tavalyi évben nem tartottak, de a magyar nyelv napjáról, március 15-ről, az 1956-os magyar forradalom évfordulójáról méltóképp megemlékeztek, illetve mesenapot is rendeztek a gyerekeknek, ősszel pedig honismereti kirándulást is szerveztek Ungvárra, a tagok számára. Az alapszervezet elnöke köszönetet mondott a magyar államnak az oktatási-nevelési támogatásért, és minden, a községben élőkhöz eljuttatott anyaországi támogatásért.

Kócsi Katalin, a Királyházai Kistérségi Tanács képviselője tájékoztatta a közgyűlés résztvevőit a tanács munkájáról. Elmondta, hogy az önkormányzat bevételei nagyon szerények, ebből adódóan nem sok fejlesztésre telik, a tanács intézményeinek működtetése felemészti a forrásokat. A képviselő asszony elmondta, hogy a kistérségből sokan vannak a háborúban, ukránok és magyarok is. Sajnos sokan elestek a harcokban, de olyanok is vannak, akiket egyelőre eltűntként tartanak nyilván a hatóságok. Kócsi Katalin a földprivatizációval kapcsolatban is tájékoztatta a közgyűlés résztvevőit, hisz sokan úgy értesültek, hogy a Királyházai kistérség területén több Belső-Ukrajnából érkező vásárolt már földet.

A közgyűlés végén a nőket köszöntötték a helyi gyerekek, kicsit előrehozva a nemzetközi nőnapot.

Gödényházán a községi könyvtárban tartották a helyi KMKSZ alapszervezet közgyűlését. Lednei Tünde, a KMKSZ Gödényházai Alapszervezetének elnöke elmondta, hogy 2024-ben Mikulás-ünnepséget szerveztek, ahol a KMKSZ támogatásának köszönhetően ajándékcsomagokkal tudták megörvendeztetni a gyerekeket, rajtuk kívül az időseket és a betegeket is. Az alapszervezet két rendezvényt is tartott, ahol a helyi nyugdíjasklub megszervezését kezdeményezték, ezt az idén szeretnék hivatalosan is megalapítani, hisz sok az idős ember a faluban.

A közgyűlésen megvitatták az ukrajnai és a világpolitikai eseményeket, a KMKSZ munkáját és a községben felmerült gondokat. A közgyűlésen döntés született, miszerint az idén több rendezvényt szerveznek, melyekbe bevonják a gyerekeket és a nyugdíjasokat, s ehhez több motivált helyi lakos ajánlotta segítségét.

Tiszaújhelyben Mihók Richard, a KMKSZ helyi alapszervezetének elnöke számolt be a tagságnak az elmúlt évi munkáról. Kiemelte, hogy jól sikerült az általuk szervezett gyermeknap, megemlékeztek az aradi vértanúkról, illetve a málenkij robot áldozatairól. A középszintű szervezettel közösen minden magyar iskolást, óvodást és minden Tulipán Tanodá-s gyereket meg tudtak ajándékozni egy karácsonyi csomaggal.

A gyűlés végül mindhárom helyen egyfajta falugyűléssé alakult át, Tiszaújhelyen különösen sok, a Tiszaújlaki Kistérségi Tanács által elhanyagolt problémára igyekeztek felhívni a figyelmet a KMKSZ-tagok.

Tiszaújhelyen Kudron Zoltán oklevéllel köszönte meg Boldog Ferenc munkáját, aki több mint harminc évig volt az alapszervezet elnöke, valamint Popovics Erzsébet alelnök munkáját, aki egyben a helyi Tulipán Tanoda igazgatója.

Kudron Zoltán, a KMKSZ Nagyszőlősi Középszintű Szervezetének elnöke mindhárom közgyűlésen a világpolitika legfontosabb eseményeit, folyamatait és a KMKSZ vezetésének azzal kapcsolatos álláspontját vázolta. Elmondta, hogy reményeink szerint 2025 a változások éve lesz, közelebb kerültünk a fegyverszünethez és a békéhez. Amennyiben ez bekövetkezik, akkor minden bizonnyal választások is lesznek, már most sem korai gondolkodnunk a polgármester- és képviselőjelöltekről. A középszintű szervezet elnöke szomorúan jegyezte meg, hogy sok házon látta az „Eladó” feliratot, vannak, akik a földjüket szeretnék értékesíteni. Azt tapasztalja, hogy a 35‒40 évnél fiatalabbak kisebb része akar majd a háború után haza jönni. A 40 évnél idősebbek talán visszajönnek, mert nekik itt van az életük nagy része, itt van az ismeretségi körük, a házuk, családjuk, rájuk inkább számítanak. Elmondta, hogy a gazdasági ösztönző programot a hazatelepülők számára jó lenne felújítani, illetve folytatni, hogy minél többen hazajöjjenek, ha végre eljön a várva várt béke.

Kudron Zoltán mindezekhez hozzáfűzte, hogy a KMKSZ továbbra is fenntartja az összes támogatási programját az idei évben is, ennek további finanszírozására vannak ígéretek Magyarországról. Arra kérte mind a három alapszervezet vezetőjét, hogy igyekezzenek rendezvényekkel és megemlékezésekkel összetartani a megmaradt közösségeinket. „Mi, akik itthon maradtunk, vagyunk az őrzők, nekünk jutott az a feladat, hogy Kárpátalján, illetve Ugocsában megőrizzük identitásunkat, hagyományainkat, anyanyelvünket, vallásunkat, ezt igyekezzünk átadni a gyerekeinknek, unokáinknak, mert, ha mi ezt most nem tesszük meg, akkor lehet, hogy húsz év múlva már nem nagyon lesz kinek” – fogalmazott Kudron Zoltán.

dózsa