Közgyűlést tartott a KMKSZ Nagyszőlősi Középszintű Szervezete
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Nagyszőlősi Középszintű Szervezete március 29-én közgyűlést tartott, amelyen megemlékeztek a háború áldozatairól, értékelték az elmúlt év tevékenységeit, és a közösség jövőjéről is szót ejtettek. A rendezvényen több közéleti szereplő is felszólalt, hangsúlyozva az összefogás és a kitartás fontosságát.
A közgyűlés a háború áldozataira és az elhunyt KMKSZ-tagokra való megemlékezéssel vette kezdetét. Az egybegyűltek közösen elénekelték nemzeti himnuszunkat, így tisztelegve az emlékezet és a nemzeti összetartozás előtt.
Kudron Zoltán, a KMKSZ Nagyszőlősi Középszintű Szervezetének ügyvezető elnöke ismertette a napirendi pontokat, majd elnöki beszámolójában értékelte az elmúlt év történéseit. Kiemelte, hogy immár hat éve folyamatos megpróbáltatások nehezítik a munkát: először a világjárvány, most pedig a háború, mely Ugocsát is sújtja. A régió lakossága jelentősen megfogyatkozott, az elmúlt évben közel 8700 tagot számlált a középszintű szervezet.
Az elnök elmondta, hogy az elmúlt évben sikerült teljesíteni azokat a feladatokat, melyeket az alapszervezetek kitűztek maguk elé. Tavaly már nem csupán csendes főhajtással emlékeztek a közösségi eseményeken, hanem kisebb színes kulturális programokat is szerveztek: gyermekprogramokat, anyák napi rendezvényeket, filmvetítéseket, családi napokat és színházi előadásokat is tartottak a háború adta körülmények és lehetőségek között. Az ugocsaiak idén is részt vettek a Magyarok Kenyere programban – 34 tonna gabonát gyűjtöttek össze.
A jövőre tekintve az elnök hangsúlyozta: nem a mennyiség számít, hanem az összetartozás és a túlélés. Mint fogalmazott: „Sok nehéz időszakot éltünk át mi, magyarok – de túléltük.” Gondolatait az alábbi idézettel zárta: „A magyarság nem javakon vett tulajdon, nem díj, bár érte küzdeni kell, nem nyerészkedési tárgya – a magyarság mi vagyunk.”
A közgyűlés elfogadta Pacuha Aranka, az ellenőrző bizottság elnökének beszámolóját is.
A hivatalos beszámolókat követően több vendég is felszólalt a közgyűlésen.
Buczkó István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának vezető konzulja köszöntötte az egybegyűlteket, tolmácsolva a beregszászi és ungvári konzulátus üdvözletét. Beszédében reményét fejezte ki, hogy az új amerikai adminisztráció a béke útjára tereli majd Ukrajnát. Hangsúlyozta: a magyar kormány a háború előtt, alatt, és azt követően is támogatja a kárpátaljai magyarságot, elősegítve annak fennmaradását, nemzeti identitását és szülőföldön való boldogulását.
A konzul hozzátette: „Kárpátalja legyen egy tündérkert, ahol különböző nemzetiségű emberek békében élnek, fejlődnek és gyarapodnak egymás mellett, ahogy eddig is tették.” Beszédét néhai Potápi Árpád János szavaival zárta: „Mindenki a saját közösségében, a saját településén kell, hogy megtegyen mindent annak érdekében, hogy a magyarságnak ne csak múltja és jelene, hanem jövője is legyen.”
Hevesi Miklós, a KMKSZ frakcióvezetője, felszólalásában az oktatási intézmények problémáira hívta fel a figyelmet – különösen a gyermek- és pedagógushiány súlyosságára, valamint a helyi önkormányzatokban végzett munka fontosságáról szólt, kiemelve, hogy a nehéz időkben felértékelődik a kistérségi összefogás és a magyar érdekképviselet folytonosságának megőrzése.
Petei Judit, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője hangsúlyozta, hogy Ugocsa példaértékű közösség, és Kárpátalja működőképes marad, ha megvan az összefogás. „Összefogva nagyon sok dolgot képesek vagyunk mozdítani” – fogalmazott, biztatva a jelenlevőket a jövőbeni közös lépésekre a magyarság megmaradásának érdekében.
Rezes József, a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának ügyvezető igazgatója a bizalom és a közösségi kitartás fontosságáról beszélt, míg Dobsa István, a KMKSZ Ifjúsági Szervezetének elnöke a fiatal generáció kulcsszerepét hangsúlyozta a megmaradásban.
DA