„Összeért a magyar nemzetnek a jóérzése, az összefogása és a szeretete”
A Rákóczi Szövetség eljuttatta Kárpátaljára a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium pénzadományát.
Március 28-án Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke Kárpátaljára látogatott és személyesen hozta el a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium által gyűjtött pénzadományt az ungvári járási Ráton működő Szent Mihály Gyermekotthonba.
Bíró Mária, a gyermekotthon vezetője és az otthon lakói, a szülők köszöntötték a Rákóczi Szövetség elnökét és annak munkatársait, valamint dr. Papp Ferencet, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának konzulját.
– Mindig nagy öröm, ha meglátogatnak minket. Nagy esemény a gyermekotthon életében, hogy valaki gondol ránk, hogy valaki törődik velünk. Erőt ad a nehéz mindennapokhoz, hogy vannak emberek, akiknek mi fontosak vagyunk – jegyezte meg meghatódottan az otthon vezetője.
Csáky Csongor nem először járt itt, hiszen mint mondotta, az első kárpátaljai látogatása is Ráthoz kötődik.
– Az régen volt, 2006-ban, amikor a gyermekotthon építése kezdődött, én pedig még egyetemről, fiatalként két katolikus pappal, egy finnországival és egy amerikaival érkeztem. Nagyon nagy élmény volt számomra. Amióta a Rákóczi Szövetséghez kerültem, bizonyos rendszerességgel igyekszem ide ellátogatni, viszont a mostani látogatásomnak egy különleges apropója van – emelte ki és ismertette az adomány előtörténetét.
Mint ismeretes, a Rákóczi Szövetség nemrég átadott két Esterházy-díjat. Az idei Esterházy-díj egyik kitüntetettje Dominik Jaroslav Duka bíboros, a prágai főegyházmegye nyugalmazott érseke, aki fáradtságot nem ismerve támogatja a Csehországban élő magyar hívőket és szolgálja a helyi keresztény közösséget. A másik Esterházy-díjat pedig a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete kapta.
– Ez egy gyönyörű történet. Végezzük a dolgunkat a Rákóczi Szövetség irodájában, amikor az egyik pénzügyis kolléganő azzal a hírrel jött be, hogy a délelőtt nagyon sok apró adomány érkezett a szövetség számlájára. Akkor még nem tudtuk, hogy miről van szó. Később kiderült, hogy Szigetszentmiklósról érkezik a pénz. Elkezdtünk kicsit nyomozni, és eljutottunk a Batthyány Kázmér Gimnázium Rákóczi Szervezetének a vezetőjéhez, Kiss Jolán tanárnőhöz, aki elárulta a történet lényegét – idézte fel Csáky Csongor és elmondta: ez a tanárnő március 11-én ott volt Budapesten az Országházban, és meghatódott az eseménytől. A rá következő héten az iskolában kitalálták az ottani tanárokkal és diákokkal, hogy szerveznek egy jótékonysági futóversenyt kárpátaljai jó célokra. Megszervezték a versenyt, de nem tudták, hogy milyen eredménnyel zárul. Végül az történt, hogy a Szigetszentmiklósról érkező utalásokkal és készpénzben összesen kicsivel több, mint 1,5 millió forintot gyűjtöttek.
– Két nappal ezelőtt ott voltunk az iskolában, és ünnepélyesen átadták a gyűjtés végösszegét. Amikor megkérdeztük a tanárnőt, hogy hová szánják az összeget, azt mondták, ránk bízzák, hogy Kárpátalján hová juttatjuk el, de lehetőség szerint gyerekek kapják, olyan gyerekek, akik a legrászorultabbak. A ráti Szent Mihály Gyermekotthonba hoztuk el. Így összeért a magyar nemzetnek a jóérzése, az összefogása és a szeretete. Készítettünk egy felvételt, ezt a video-összefoglalót most levetítenénk – mondta Csáky Csongor felvezetve a kisfilmet.
A néhány perces felvételből kiderült, hogy március 20-án, a boldogság világnapján megszervezett jótékonysági futáson több mint 100 diák vett részt. A tanulók és pedagógusaik elmondták: azoknak gyűjtöttek, akiknek erre nagyobb szükségük van, mint nekik. Úgy gondolták, hogy valamilyen formában támogatniuk kellene a kárpátaljai magyarokat, hiszen nyáron közülük sokakkal találkoztak a Rákóczi-táborban. Azt is őszintén bevallották: nem számítottak ilyen nagy összegre. Örülnek, hogy ilyen fantasztikus diákjaik, kollégáik, szülők vannak, akik a nemes ügy mellé álltak. Előfordult, hogy a gyerek saját zsebpénzéből adott. Mindannyian örömmel tették, mert hozzájárulhattak a nehéz helyzetben lévők megsegítéséhez. Remélik, hogy egyszer vége lesz a háborúnak, s végezetül azt kívánták a kárpátaljaiaknak: tartsanak ki, őrizzék meg a hitüket, jókedvüket, magyarságukat.
A megható kisfilm vetítését követően nehezen tudott megszólalni Bíró Mária, miközben átvette Csáky Csongortól a pénzadományt tartalmazó borítékot.
– Megható, és nehéz szavakat találni arra, ami ma itt történt. Váratlanul ért minket a Rákóczi Szövetségnek a megkeresése. Nagyon örültünk neki, de a helyszínen derültek ki a részletek, hogy gyerekek gyűjtöttek a mi gyermekeinknek. Ez nagyon nagy dolog. A gyerekek megtanulnak adni. Annak is jó, aki ad, de annak, aki kapja, annak hatványozottan. Az, hogy az anyaországból gondolnak ránk, különösen sok erőt ad nekünk. Nagyon hálásak vagyunk mindenkinek a legkisebb adományáért is. Amellett, hogy anyagi segítséget kaptunk, a gyerekek láthatják, hogy gondolnak rájuk, és milyen áldozatot tudnak hozni más gyerekekért, ez példa is az itt élő gyereknek. Remélem, egyszer nekünk is sikerül valahogy viszonozni azt, amit ma itt kaptunk – mondta a gyermekotthon vezetője.
A gyermekotthonban jelenleg 24 gyerek él 4 nevelő családban. Van egy új család, Prodanyuk László és Katalin két saját gyermekük mellé 5 gyereket fogadott be. Jelenleg kisbuszra gyűjtenek nekik. Decembertől az otthonba érkezett minden pénzadományt nekik ajánlanak fel. A mostani pénzösszeget is ők kapják, hogy minél hamarabb megvehessék a járművet.
Köszönetképpen a ráti gyerekek egy rövid műsorral készültek. A 16 éve Ivaskovics József által működtetett Zenede most újraindult, mert a korábbi növendékek megnőttek, már elköltöznek a gyermekotthonból. Holovnya Okszana, a Tulipán Tanoda hegedűtanárnője második éve foglalkozik a gyerekekkel. Közös fellépéssel lepték meg a vendégeket.
A rendezvény folyamán készítettek egy másik felvételt, mert mint Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke mondta, szeretnék megmutatni a szigetszentmiklósiaknak, azoknak a gyerekeknek és tanároknak, akik a futóversenyt szervezték, hogy hová került az adományuk.
rv