Húsvéti hangulat a Nagyberegi Tájházban

2025. április 17., 08:13 , 1258. szám

Április 16-án a Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola tanulóinak egy csoportja különleges élményben részesült: húsvéti tematikájú foglalkozáson vettek részt a helyi tájházban, melynek során testközelből ismerkedhettek meg a kárpátaljai magyar húsvéti hagyományokkal. A rendezvényt a Pro Cultura Subcarpathica (PCS) civil szervezet szervezte azzal a céllal, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz a vidék népi kultúráját, valamint élményszerű módon adja át a húsvéti ünnepkörhöz kötődő szokásokat.

A tanulókat Gál Adél, a tájház programfelelőse fogadta, aki rövid bevezetőjében a húsvéti ünnepkör jelképeit és azok hagyományos jelentőségét ismertette. A nap során nem csupán a tájház gazdag néprajzi gyűjteményével találkozhattak a résztvevők, hanem maguk is aktív részesei lettek az ünnepi készülődésnek.

A gyerekek elsőként a Szikura József Botanikus Kertbe sétáltak ki, ahol különféle leveleket és virágokat gyűjtöttek. Ezeket a növényeket nedvesen a tojásokra helyezték, majd harisnyával rögzítették, és hagymahéjjal festett vízben főzték meg – így születtek meg a természetes mintájú berzselt hímes tojások.

Ezt követően megismerkedtek a karcolás technikájával is: a főtt tojások héjára hagyományos beregi motívumokat karcoltak, vékony szikék segítségével. A foglalkozás harmadik eleme a viaszolás volt, ahol írókával forró viaszt vittek fel a tojásokra, majd aranyporral dörzsölték be a mintákat – az eredmény igazi mestermunka lett.

– A húsvéti szokások élő részei a népi kultúrának – hangsúlyozta Molnár Krisztina, a PCS koordinátora. – Fontos, hogy a gyerekek saját élményeken keresztül találkozzanak ezekkel a hagyományokkal, és otthon is továbbadják azokat.

Kepics Andrea, a Nagyberegi Tájház kézművese szerint a kézműves-foglalkozások célja nem csupán a szórakoztatás, hanem a tudás átadása is.

– A hímes tojás készítése élményszerű módja annak, hogy a fiatalok megtapasztalják, mit jelent egy hagyományos technika, és hogyan válhatnak annak részeseivé – mondta. – A program során a salánki aranyporos viaszolt tojástól a hagymahéjban főtt, karcolt tojásig többféle eljárást is kipróbálhattak. Ezek között szerepelt az ecetes maratás is, amely egy egyszerűbb, ám látványos megoldás.

A húsvéti készülődés nem lett volna teljes a hagyományos ízek nélkül: a tanulók megkóstolhatták a helyben készült pászkát és sárgatúrót, amelyek generációk óta elmaradhatatlan részei a kárpátaljai magyar családok húsvéti asztalának. Olasz Piroska, a tájház szakácsnője elmondása szerint sárgatúró manapság már nem minden családban készül, pedig fontos része a húsvéti hagyományoknak.

– Az idősebbek még készítik, de a fiatalok már inkább csak hallanak róla – itt viszont lehetőségük van megkóstolni, sőt, látni, hogyan készül – emelte ki Olasz Piroska.

A program végén meg­ele­venedett a locsolkodás hagyománya is. A lányok ünnepi öltözetben, kosarukban hímes tojásokkal sorakoztak a tájház tornáca előtt, míg a fiúk locsolóversekkel és egy-egy vödör vízzel álltak sorba. A vidám locsolás örömteli pillanatokkal zárta az élményekben gazdag napot.

A Pro Cultura Subcarpathica által szervezett foglalkozás a Csoóri Sándor Alap támogatásával és a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének szakmai partnerségével valósult meg.

Kun Viktória