MON: Nem lesznek kérdések a teljes körű invázióról az idei NMT-n

2025. április 21., 12:28 , 1257. szám

Idén a Nemzeti Multi­diszciplináris Teszt (NMT) nem tartalmaz majd kérdéseket Oroszország teljes körű ukrajnai inváziójának eseményeiről – derül ki az Oktatási és Tudományos Minisztériumnak (MON) az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja megkeresésére küldött válaszából.

„Az NMT programja nem tartalmazza a széles körű invázió eseményeit. Az NMT minősítő munkáiba az Ukrajna történelmével kapcsolatos tesztformátumú feladatok összeállítása a teljes általános középfokú végzettség alapján, az Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériumának 2018. június 26-i rendeletével jóváhagyott Ukrajna történelme program elsajátítása eredményeinek külső független értékelése szerint történik” – áll a válaszban.

Ugyanakkor az Élet emlékeztet, hogy a tavalyi NMT egyes változataiban volt egy kérdés, amely a teljes körű invázió időszakára vonatkozott: meg kellett határozni a Patron kutyát ábrázoló bélyeg kiadásának évét.

A háborúval kapcsolatos tesztkérdések megjelenésének lehetősége azért is felmerülhetett az utóbbi időben, mivel vita támadt az egyik új, illetve újra kiadott, a következő tanévre megjelenő 11. osztályos Ukrajna történelme tankönyv körül. A könyvet szerzői (Olekszandr Hiszem, Olekszandr Martinyuk és Akim Halimov) kiegészítették a teljes körű invázió eseményeit (2022–2024) taglaló fejezettel.

A BBC News Ukrajina összeállítása szerint tanárok, szülők és közéleti aktivisták bírálták a szerzőket a világhálón, amiért az eseményeket állítólag a kormányzatnak kedvező színben tüntetik fel, de a cikkírók nem fedeztek fel erre utaló jeleket a szövegben. A témához hozzászólókat az is aggasztja, hogy vajon a háború idején élő gyerekek egyáltalán készen állnak-e a korszak tanulmányozására, és pontosan hogyan kellene ezt megbeszélni az iskolásokkal.

A könyvet gondozó Ranok kiadó elutasít bármiféle politikai megfontolást, mögöttes szándékot az újra kiadott tankönyvvel kapcsolatban, egyik szerzője pedig tervezett információs támadásnak nevezi a kiadvány körüli felhajtást.

A Ranok szerint napjaink eseményeinek tanulmányozása, melyeknek „mi magunk” vagyunk a tanúi, „nem kevésbé fontos, mint a korábbi korszakok megértése.

(szcs/life.pravda.com.ua/bbc.com)