Biztonság a kibertérben: prevenciós előadás szülőknek és pedagógusoknak Beregszászban

2025. április 26., 14:42 , 1259. szám

A digitalizáció terjedésével a gyermekek egyre fiatalabb korban kerülnek kapcsolatba az internettel, ami számos lehetőséget kínál számukra a tanulásban és a kapcsolattartásban. Ugyanakkor az online tér veszélyei – például a túlzott internethasználat, a függőség kialakulása vagy a kiberbántalmazás – is komoly kockázatot jelentenek. A szülőknek és pedagógusoknak ezért kulcs­szerepük van abban, hogy felismerjék a problémákat, és időben segítséget nyújtsanak. E kérdések fontosságára hívta fel a figyelmet a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat által szervezett prevenciós előadás is 2025. április 25-én.

Biztonság és balítélet, avagy mitől félünk a kibertérben címmel tartott előadás során, Turányi Tatjána, a QUADRON Kibervédelmi Zrt. IT-biztonsági tanácsadója és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Safer Internet Center önkéntes oktatója a digitális világ veszélyeire hívta fel a jelenlévők figyelmét. Kiemelte, hogy „meg kell védeni a gyerekeket attól, hogy adataikat idegeneknek adják ki”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az online tér a gyerekek számára mára természetes közeg lett, különösen a Covid-járvány óta.

Az előadó szerint nem a teljes tiltás a megoldás: „Ha tiltják a gyerekeket a technológiától, az sem vezet jóra.” Ehelyett közösségi szinten kell kereteket kialakítani, amelyeket a gyerekek is elfogadnak. A túl korai digitális jelenlét veszélyeire is figyelmeztetett: egyre több kutatás mutatja, hogy a 2010 körül született gyerekeknél rohamosan nőnek a mentális problémák.

Turányi Tatjána hangsúlyozta: a megoldás kulcsa a folyamatos párbeszéd és a kis lépésekben történő haladás, nem a hirtelen, drasztikus változtatás. Véleménye szerint csak közösen, a szülők, pedagógusok és közösségek együttműködésével lehet egészséges keretek közé szorítani a digitális világ használatát.

Kovács Katalin, a Máltai Szeretetszolgálat munkatársa elmondta: az ötlet, hogy kibertérrel kapcsolatos prevenciós előadást szervezzenek, természetes módon született meg, hiszen a szervezet évek óta foglalkozik gyermekvédelemmel, és sok munkatársuk személyes kapcsolatai is hozzájárultak a kezdeményezéshez. „Én magam is édesanyaként vagyok érintett […], így személyesen is nagyon kíváncsi voltam az előadásra” – fogalmazott. Hangsúlyozta: bár a mai gyerekek gyakran nevetnek a felnőttek aggodalmain, az előadás során kiderült, hogy sokukban hasonló kérdések és félelmek élnek az internethasználattal kapcsolatban.

A jelenlévők közül Tóth Andrea pedagógusként és szülőként is fontosnak tartotta hangsúlyozni: a gyerekek életében az internet ma már központi szerepet tölt be, gyakran azért fordulnak a virtuális világ felé, mert unatkoznak, vagy nem kapnak elegendő figyelmet. Előnyként említette, hogy megfelelő irányítás mellett az internet hasznos tanulási eszköz lehet, de figyelmeztetett a veszélyekre is, mint az adatok felelőtlen megosztása, az egészségtelen játékfüggőség vagy a nem biztonságos online kapcsolatok kialakulása. Úgy véli, a helyes egyensúly megtalálásához a szülőknek és pedagógusoknak közösen kell törekedniük arra, hogy több közösségi programot, beszélgetést, sport- és szabad­idős tevékenységet kínáljanak a fiataloknak, így segítve őket abban, hogy kevesebb időt töltsenek a kibertérben.

Az előadás során gyakorlati tanácsokat is kaptak a résztevők arra vonatkozóan, hogyan tudják gyermekeiket tudatos internethasználatra nevelni. Turányi Tatjána kiemelte: rendkívül fontos a folyamatos kommunikáció a gyerekekkel, az internetes tartalmak közös felfedezése, valamint a digitális szokások tudatos alakítása. A jelenlévők kérdéseikre is választ kaptak azzal kapcsolatban, hogy milyen eszközökkel védhetik meg gyermekeiket a kibertér veszélyeitől.

A hasznos előadás ismét rávilágított arra, hogy a gyermekek biztonságos internetezése közös felelősség: a családoké és az oktatási intézményeké egyaránt. A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat által szervezett program nagy sikert aratott, és reményt keltett, hogy a közeljövőben további hasonló kezdeményezések is megvalósulnak.

            Kun Viktória