Sajtóértesülés: Kijev és az Egyesült Államok között komoly nézeteltérések vannak a békemegállapodásról
Továbbra is komoly nézeteltérések vannak az Egyesült Államok és Ukrajna között az Oroszországgal a békéről kötendő keretmegállapodás feltételeit illetően. A fő buktatókat Ukrajna biztonsági garanciái és az Egyesült Államok álláspontja jelenti Oroszország Krím feletti ellenőrzésének elismerésével kapcsolatban – jelentette egy a megállapodás mindkét változatát ismerő, az ukrán kormányhoz közel álló forrásra hivatkozva a CNN, amelyet a korrespondent.net idéz április 26-án, szombaton.
Mint írják, az Egyesült Államok és Ukrajna ellentétes álláspontot képvisel a háború lezárásáról szóló jövőbeli keretmegállapodás kulcsfontosságú aspektusait illetően. Így Ukrajna nemcsak Európától, hanem az Egyesült Államoktól is biztonsági garanciákat követel, miközben a kezdeti amerikai változat azt írta elő, hogy a megbízható biztonsági garanciák csak Európától származnának. Ezenkívül Ukrajna számára teljesen elfogadhatatlan az USA javaslata, miszerint elismernék Oroszország ellenőrzését a Krím felett.
Ukrajna ragaszkodik ahhoz, hogy az Oroszország által az invázió 2022-es kezdete óta elfoglalt területek kérdését a tűzszünet után vitassák meg. Ukrajna ellenjavaslatát, amelyet Franciaország, az Egyesült Királyság és Németország is aláírt, átadták Keith Kelloggnak, Donald Trump amerikai elnök ukrajnai kérdésekben illetékes különmegbízottjának. Ez mindenekelőtti és feltételek nélküli tűzszünetet ír elő mindkét fél részéről, ami Kijev fő követelése, mielőtt bármilyen más lépésre sor kerülne.
„Ugyanakkor Ukrajna általánosságban egyetértett az eredeti amerikai terv számos rendelkezésével, így a 2014 óta Oroszországgal szemben bevezetett szankciók fokozatos feloldásával a béketerv végrehajtását követően; Ukrajna lemondásával a NATO-csatlakozásról; a frontvonal befagyasztásával; a zaporizzsjai atomerőmű körüli terület feletti ellenőrzés visszaszerzésével” – írja a CNN forrására hivatkozva.
Bár továbbra is vannak véleménykülönbségek, Ukrajna jelentős lépéseket tett a tárgyalásokban való hatékony részvétel érdekében – jegyezték meg ukrán kormánytisztviselők.
„Az a tény, hogy Ukrajna kész területekről tárgyalni, hatalmas lépés. De ha Trump ezt nem tekinti jelentős engedménynek, akkor az problémát jelent” – mondta a forrás.
A korrespondent.net emlékeztet, Trump április 26-ára, szombatra virradóra kijelentette, hogy a legtöbb kérdés Ukrajna és Oroszország között egyeztetve lett. A következő lépésnek a két állam képviselőinek legmagasabb szintű találkozójának kell lennie a potenciális megállapodás véglegesítése érdekében.
(korrespondent.net/Kárpátalja)