Kárpátaljai szervezeteinek vezetői számára szervezett találkozót a Rákóczi Szövetség
Kárpátaljai települési és középiskolai szervezeteinek vezetőivel szervezett szakmai találkozót a Rákóczi Szövetség május 16-án a Jánosiban található Helikon Hotelben.
A Rákóczi Szövetség elsősorban azzal a céllal hívta össze a találkozót, hogy előkészítsék 1600 kárpátaljai magyar és ukrán diák nyári táborozását a sátoraljaújhelyi Rákóczi Táborban, s emellett a magyar iskolaválasztási program aktualitása is hangsúlyt kapott.
Az eseményen megjelent több mint félszáz résztvevőt Szilágyi Zsolt, a Rákóczi Szövetség hálózatfejlesztési igazgatója köszöntötte, aki örömmel jelentette be, hogy a tervek szerint június 4-re, a nemzeti összetartozás napjára végéhez érnek a sátoraljaújhelyi Rákóczi Tábor bővítési munkálatai, aminek köszönhetően az eddigi 500 helyett már akár 900 főt is fogadhatnak egy időben. Ez azt jelenti, hogy még több lehetőséget tudnak biztosítani a magyarországi, a külhoni – köztük a kárpátaljai – és a diaszpórában élő magyar fiatalok és tanárok számára. Szilágyi Zsolt aláhúzta: a Rákóczi Szövetség tevékenységében kiemelt szerepet tölt be a külhoni magyar családok magyar nyelvű iskolaválasztásának elősegítése, hiszen az a gyermek, akit szülei nem íratnak magyar oktatási intézménybe, jó eséllyel elvész a magyar közösség számára, s ezért a találkozón a több mint 1600 kárpátaljai tanuló nyári táboroztatása mellett áttekintik a magyar iskolaválasztási programhoz kapcsolódó kérdéseket is.
Ezután Sullivan Ferenc kutatási és elemzési vezető felkérte a résztvevőket, hogy számoljanak be az általuk vezetett tagszervezet feladatairól, az őket érő esetleges kihívásokról, valamint az eddigi eredményekről. A beszélgetés során a közös munkát elősegítő és javító javaslatok is megfogalmazódtak.
A Rákóczi Szövetség vezetése fontosnak tartja, hogy rendszeresen találkozhassanak a külhoni települések és iskolák szervezeteinek vezetőivel, akik egy-egy hasonló összejövetel keretében egymással is találkoznak, tapasztalatokat cserélhetnek és megvitathatják a Rákóczi Szövetség kárpátaljai jelenlétéhez és működéséhez kapcsolódó kérdéseket. Fontos számukra, hogy közösen gondolkodjanak a jövőről, és megerősítsék a szervezetek közötti együttműködést, valamint a szövetség közösségi erejét.
„Fontosnak tartjuk, hogy itt legyünk, hogy találkozzunk egymással, s hogy a jelenlévők érezzék, hogy fontosak” – fogalmazott Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, aki örömét fejezte ki, hogy ismét vidékünkre látogathattak és találkozhattak azokkal a szülőföldjükön maradtakkal, akik vállalták, hogy saját közösségeikben segítik megőrizni a kárpátaljai magyarság évszázadokon keresztül átörökített értékeit. „Nagyon hálásak vagyunk és nagyra értékeljük a hűségüket és azt a munkát, amit az egyes településeken a közösség összetartásáért, a középiskolákban a diákok neveléséért és a tanórán kívül is a megmaradásért tesznek” – hangsúlyozta az elnök köszönetet mondva a helyiek kitartó munkájáért, mellyel évtizedek óta segítik a szövetség programjainak megvalósulását. A Rákóczi Táborok kapcsán Csáky Csongor hozzátette: bíznak abban, hogy a sátoraljaújhelyi táborokban szervezett programok „valós értékekkel” gazdagítják majd az oda látogatókat, s amellett, hogy a fiatalok találkoznak egymással, olyan élményeket is szereznek, amelyek a magyar nyelvhez és kultúrához kötik őket. „Mi abban hiszünk, hogy ez egy befektetés a fiatalok s a nemzet jövőjébe, hiszen ami itt történik velük, az jó eséllyel az emlékeikben hosszú távon megmarad, s ezek a kapcsolatok és élmények hosszú évek múlva majd akár az egyéni, akár a közösségi életükben is kamatozni tudnak” – mondta az elnök.
A találkozón részt vett Bacskai József ungvári magyar főkonzul is, aki elismerően szólt a Rákóczi Szövetség munkájáról, különösen az orosz–ukrán háború első napjától kezdődően kifejezett szolidaritásáról, nagymértékű segítségnyújtásáról, valamint az ukrajnai menekültek és rászorulók irányába mutatott szociális érzékenységéről. A diplomata kiemelte, hogy a Rákóczi Táborokban szervezett programok a kárpátaljai magyar gyerekek mellett az ország háborús övezeteiből elmenekült ukrán családok gyermekeinek is életre szóló élményt biztosítanak, s ha csak egy időre is, de elfeledtetik velük a háború borzalmait. Ahogy „nem tart örökké az éjszaka”, úgy bízunk benne, hogy ez a helyzet sem tart örökké, „eljön a hajnal”, és vele együtt a szép idők – biztatta az egybegyűlteket a főkonzul, majd köszönetet mondott a szövetség és helyi szervezetei vezetőinek a helytállásért, s biztosította őket a külképviselet támogatásáról a jövőben is.
A felszólalást követően Csáky Csongor ismertette a Rákóczi Szövetség idei programjait, beleértve a pályázati lehetőségeket is.
A rendezvény közös vacsorával és baráti beszélgetéssel folytatódott, ahol a résztvevők megoszthattak egymással további jól bevált gyakorlatokat és együtt gondolkodhattak a találkozó témáit érintő kérdésekről.
CsA