Közgyűlést tartott a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége
Olvasói levél
A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) tavaszi közgyűlésére idén május 17-én az anyaországban, Csongrádon került sor, melyen Kárpátalja családsegítő szervezetei is képviseltették magukat.
A Bölcső Nagycsaládosok Csongrádi Egyesülete szervezésében, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége támogatásával és közreműködésével nemcsak a hivatalos ügyek kerültek napirendre, hanem egy teljes hétvégés program keretében a KCSSZ tagszervezetei minőségi időt tölthettek együtt. Megismerhették Csongrád szépségét, nevezetességeit is.
A találkozó mottója – „Boldogságod kulcsa önmagad megbecsülése” – az ötszörös Aranykönyv-díjas író, Lakatos Levente idézete volt, mely jól tükrözte a hétvége üzenetét: a fiatal generáció szerepe kulcsfontosságú a családi és közösségi értékek megőrzésében.
A rendezvényen három kárpátaljai szervezet – a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE), a Sámuel Alapítvány és a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat – képviseltette magát, s mellettük részt vett a programon a kárpátaljai régiós munkatárs is két önkéntes fiatallal együtt.
Pénteken honismereti kirándulással vette kezdetét a találkozó. Bedő Tamás, Csongrád polgármestere köszöntötte a résztvevőket a városháza dísztermében, majd látogatást tettek a Tari László Múzeumban, a Népek Háza Babamúzeumban, a Művészeti Galériában és egy érdekes fegyverkiállításon.
A szombati nap a közgyűléssel indult, a napirend elfogadása után megválasztották a mandátumvizsgálókat és a jegyzőkönyv-hitelesítőket. Ezt követően elhangzott az elnöki beszámoló a KCSSZ 2024. évi tevékenységéről és a 2025. év költségvetési és szakmai tervének ismertetése. Mizsur Istvánnét a Felügyelő Bizottság tagjává választották, Kurainé Szécsi Évát pedig póttagnak. Továbbá a délvidéki elnökségi tag tisztségére Cservenák Kancsár Izabella kapott bizalmat, aki a 3+ Nagycsaládosok Egyesületének elnöke.
Az egyik legjelentősebb döntés az alapszabály módosítása volt: hivatalosan is beépítették a szervezet struktúrájába az ifjúsági tagozatot, amelyet az öt régióból érkező önkéntes fiatalok csoportja indítványozott még az őszi közgyűlésen.
A közgyűlést követően szakmai konferenciára került sor, ahol a határon túli védőnői szolgálat kiterjesztésének lehetőségeit vitatták meg. Márton Zsuzsanna, a KCSSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a helyi közösségek minősége is kulcsfontosságú a gyermekek fejlődése szempontjából, de az önkormányzatok mellett Magyarország Kormánya 2010 óta folyamatosan bővülő családtámogatási ellátásokkal segíti a családokat nemcsak az anyaországban, hanem a határokon túl is.
Pósánné Rácz Annamária helyettes államtitkár rámutatott: a 2015 óta hungarikumnak számító védőnői rendszer világszinten is egyedülálló. A határon túli területeken ennek meghonosítása képzéseket és intézményi hálózatot is igényel.
Várfalvi Marianna, a Védőnőkért, Új Szülőkért és Újszülöttekért Alapítvány elnöke előadásában kiemelte: a védőnők elsődleges feladata az egészség – testi, lelki és szociális – védelme, amely a családok életminőségének záloga.
A konferencia zárásaként dr. Gyöngyössy Orsolya néprajzkutatónak, a csongrádi Tari László Múzeum igazgatójának előadását hallhatták „Igenanyám, igenapám!” – Öregszülők a régi nagycsaládban – minta a modernitásban címmel, amelynek végén szinte minden jelenlévő elérzékenyült. A közgyűlés végén Tarpai József, a KMNE elnöke elmondta, hogy a KCSSZ-tagszervezetek meghívást kaptak a június 7-i XI. Kárpátaljai Magyar Nagycsaládos Gyereknapra, melyre sok szeretettel várják a jelentkezőket, szükség esetén szállás és étkezés biztosításával.
A nap hátralevő részében a pihenésé – pontosabban az aktív pihenésé – volt a főszerep. A résztvevők ellátogattak a festői Körös-torokhoz, meghallgatták Megyesi Ákos régész lebilincselő előadását, majd sétát tettek a Tisza-parton és Csongrád óvárosában. A fergeteges hangulatú „batyus retróbuli” méltó lezárása volt a napnak, ahol a ’70-es és ’80-as évek legnagyobb slágerei szóltak – és szóltak bizony hajnalig.
Vasárnap közös istentisztelettel zárult a találkozó a Nagyboldogasszony-templomban.
A rendezvény egyszerre volt szakmai egyeztetés és lelki-szellemi feltöltődés – jól példázva, hogy a család és a közösség egyszerre érték és erőforrás.
Pápai Brigitta,
a KCSSZ régiós munkatársa