A burgonya gyomirtása III.

A leggyakrabban használt vetés utáni, de még kelés előtti gyom­irtó szerekről

2025. május 26., 14:28 , 1262. szám

Mostanában sokan fordulnak hozzám a burgonya gyomirtásával kapcsolatban, s azt tapasztalom, hogy sok a kétely és a bizonytalanság a számos készítmény és hatóanyag miatt. A következő írásokban összefoglalom a burgonya vetés utáni, de még kelés előtti gyomirtásával kapcsolatos tudnivalókat.

Az úgynevezett talajon ható gyomirtó szerek (talajgyomirtók) a gyommagvak csírázását, esetleg a csírák elpusztítását célozzák. Legtöbbször nem pusztítják el a már kikelt gyomokat, jobb esetben visszafogják a fejlődésüket. Az alábbiakban felsorolt hatóanyagoknál jelezni fogom, melyek hatékonyak a kikelt gyomok ellen is.

A kereskedelemben kapható és vetés után, de még kelés előtt használható gyomirtó hatóanyagok a következők:

1. Pendimetalin hatóanyag (pl. Stomp, Stomp Aqua, Pendigan stb.). A leggyakrabban alkalmazott gyomirtó szer, s éppen ez vele a gond: egyre kevésbé hat, sőt a parlagfű és sok kétszikű gyomfaj már gond nélkül „átnövi”. Annál is inkább, mivel főként egyszikűek ellen alkalmazható gyomirtóról beszélünk, azaz mindenekelőtt a hegyes levelű füvek magvait gátolja a kikelésben. Például hatásos a muharos területeken, vagy ahol folyamatosan gondot okoz a kakaslábfű, de a tyúkhúr és a paréjfajok magvai ellen is hat. Viszont hatástalan a tarackbúza gyökere által fertőzött területeken, vagy ahol rendszeresen problémát okoz a parlagfű. A már kikelt gyomokat nem képes elpusztítani a pendimetalin. Ami a kijuttatási technológiát illeti, fontos, hogy nedves földre fújja a termelő (a permetezés után 10–20 mm bemosó csapadék szükséges 1-2 napon belül), s annál hatékonyabb a szer, minél tovább marad nedves a talajfelszín. Mivel ennél a hatóanyagnál a talajnedvesség kritikus tényező, levonhatjuk a következtetést, hogy aszályos tavasz esetén nem a legjobb választás a pendimetalin használata. Szintén fontos, hogy ne bolygassuk a talajt a szer kijuttatása után, ha lehetséges, még csak ne is lépjünk oda, ahová permeteztük. Ami a fajták érzékenységét illeti, egyik sem érzékeny a hatóanyagra, ha önmagában használjuk. Az utóvetemény tekintetében nincs korlátozás, tehát nyugodtan vethető, ültethet bármi a területre.

A hatékony gyomszabályozás végett jól kombinálható a pendimetalin a metobromuron, a prosulfocarb vagy a flumiokszazin hatóanyagokkal. Természetesen a fajták érzékenységét ilyenkor vegyük figyelembe!

2. Metolaklór hatóanyag (pl. Dual Gold, Дабл Трай stb.). Szintén elterjedt a használata. A hatása valamivel elmarad az előző gyomirtó hatóanyagétól, viszont száraz talajon is jól „működik” (amennyiben kap 5–15 mm csapadékot a kezelés utáni 1-2 héten belül). Főként az egyszikű magokat gátolja a kelésben. A már kikelt gyomok ellen hatástalan. A burgonyára nem kerülhet, viszont a kezelést elhúzhatjuk vetés utáni, de még éppen a hajtások megjelenése előtti időpontig. Aszályos, meleg tavasz esetén is jól hat, viszont a parlagfű, aprószulák, galaj rendszeresen „átnövi” az ilyen gyomirtó szert. Ami a fajták érzékenységét illeti, önmagában használva a hatóanyagot egyik fajta sem érzékeny rá, viszont a Riviera, Carrera fajták esetében ajánlott a minimális dózis alkalmazása a koraiság érdekében. Az utóvetemény tekintetében nincs korlátozás, tehát nyugodtan vethető, ültethető minden az adott területre.

A hatékony gyomszabályozás végett a metolaklór jól kombinálható a metribuzin, a pendimetalin, a clomazone hatóanyagokkal. Természetesen a fajták érzékenységét ilyenkor vegyük figyelembe!

Ebben a cikkünkben a két leg­gyakrabban használt hatóanyaggal foglalkoztunk. Tartsuk szem előtt, hogy amennyiben több éven keresztül azonos hatóanyagot alkalmazunk ugyanazon a területen, a gyomok fokozatosan ellenállókká válhatnak, tehát egyre kevésbé fog hatni. A továbbiakban a kevésbé ismert gyomirtó hatóanyagokat vesszük sorra. (Folytatjuk.)

Molnár Ildikó,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei
Jótékonysági Alapítvány munkatársa