Áprilisban nőttek az árak és az infláció
Áprilisban az infláció Ukrajnában éves szinten 15,1%-ra nőtt. Márciushoz képest a fogyasztói árak 0,7%-kal emelkedtek – jelentette az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) sajtószolgálata nyomán a dengi.ua május 21-én. Az Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint ugyanakkor a maginfláció éves szinten 12,1%-ra csökkent.
Az NBU szerint az infláció áprilisi gyorsulása jelentős mértékben a tavalyi gyengébb termés maradványhatásainak, valamint a szeszes italok és dohánytermékek további drágulásának volt betudható. Éreztették hatásukat a termelőknek a munkaerőhiány és az intenzív fogyasztás miatt magas bérköltségei.
„Ezzel szemben az NBU intézkedései a devizapiaci helyzet stabilizálása és a hrivnya-megtakarítások iránti érdeklődés fenntartása érdekében korlátozták az árak növekedését. Ugyancsak éreztette hatását az olajárak csökkenése a világpiacon, valamint az árnyomás gyengülése a hazai nagybani villamosenergia-piacon” – áll a jelentésben.
A nyers termékek ára 22,2%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Ez nemcsak a tavalyi termésproblémáknak, hanem a 2025. áprilisi fagyoknak is betudható. Különösen gyorsan emelkedett a liszt, a gabonafélék, a zöldségek és a gyümölcsök ára. Húsvét előtt nőtt a tojás iránti kereslet is. Az élelmiszerimport és a melegházi zöldségek ugyanakkor némileg enyhítettek a helyzeten.
Az áremelkedés üteme a feldolgozott élelmiszerek esetében 17,3%-ra nőtt éves viszonylatban. Az alapanyagárak emelkedése és a vállalkozások munkaerőköltségeinek növekedése miatt a kenyér, a pékáruk és a húskészítmények ára is emelkedett. Az étolajárak lassabban emelkedtek a külső piacok stabilizálódása miatt, míg a nagyobb kínálat visszafogta bizonyos tejtermékek árának emelkedését.
A nem élelmiszeripari termékek ára lassabban emelkedett, mindössze 3,8%-kal éves szinten.
A szolgáltatási szektorban az infláció továbbra is magas, 14,6% éves szinten. Az éttermi, szállodai, közlekedési és pénzügyi szolgáltatások árai egyaránt emelkedtek.
A közigazgatásilag szabályozott árak 19,5%-kal emelkedtek, főként a dohánytermékeket gyártókat érintő adóváltozások és az árnyékpiac elleni küzdelem miatt. A hrivnya erősödése némileg csökkentette a gyógyszerek és gyógyászati termékek árára nehezedő nyomást.
Az üzemanyagárak lassabban, 3,7%-kal emelkedtek éves szinten a globális piacokon tapasztalható alacsonyabb olajárak miatt, bár a fokozatos keresletnövekedés és az erősödő euró felfelé irányuló nyomást gyakorolt az árakra.
Az NBU szerint mind az általános, mind a maginfláció tényleges mutatói áprilisban némileg alacsonyabbak voltak a jegybank korábbi előrejelzésében megadottaknál. A szezonálisan kiigazított havi inflációs dinamika szintén az árnyomás gyengülését jelezte.
„Az NBU előrejelzése szerint az inflációnak nyáron vissza kell térnie a csökkenő pályára, és már az év végére egy számjegyű szintre kell lassulnia” – tette hozzá az NBU.
(zzz/dengi.ua)