Pünkösdi hangulatú évadzáró a Nagyberegi Tájházban

2025. május 29., 12:09 , 1264. szám

A tavaszi évad zárásaként május 28-án ismét megtelt élettel a Nagyberegi Tájház, ahol a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet pünkösdi ünnepkörhöz kapcsolódó eseményén vehettek részt a térség iskolásai. Az évadzáró programra Beregszászból és Mezőkaszonyból érkeztek gyerekek, akik egy egész napos, élményekben gazdag foglalkozáson kapcsolódhattak ki a tanév végéhez közeledve.

A diákokat és kísérő tanárokat Gál Adél, a Nagyberegi Tájház programfelelőse köszöntötte. Örömét fejezte ki a sok résztvevő miatt, és hangsúlyozta a közösségépítés fontosságát: „Jó népes csapat gyűlt össze, több helyről érkeztetek, több iskolából és több osztályból […], majd az együtt játszással és együtt alkotással összekovácsolódtok egy picit.”

A programfelelős elmondta, hogy a nap során a résztvevők kézműves-foglalkozásokon vehetnek részt, amelyeket tapasztalt mesterek vezetnek, miközben a háttérben már készülnek a finomságok is. A program középpontjában a pünkösd állt, amelyről Gál Adél rövid ismertetőt is tartott. Kiemelte az ünnep vallási és néphagyománybeli jelentőségét, rámutatva, hogy a pünkösd az egyház születésének az ünnepe és a Szentlélek kitöltetésének a napja. A foglalkozások három szimbólum köré épülnek: a galamb, a láng és a zöld ág – ezek mind a pünkösd üzenetét közvetítik, legyen szó békéről, újjászületésről vagy lelki megújulásról. A gyerekek a nap folyamán ezekhez kapcsolódó alkotásokon dolgozhattak.

A délelőtt során a résztvevők kisebb csoportokban fedezhették fel a tájház kiállításait, vagy rövid sétát tehettek a Szikura József Botanikus Kertben. Az udvaron kézműves-tevékenységek várták őket: pünkösdi virágokat és rózsákat készíthettek, valamint galambbal és lángnyelvvel díszített zöld ágakat alkothattak – mindhárom motívum a pünkösdi ünnepkör szimbolikus eleme. Emellett nemezkarkötőt is sodorhattak, miközben a népi játékokat is örömmel próbálgatták. A nap egyik fénypontját a tájház konyhájából előkerülő csörögefánk jelentette, melyeket a szokásokhoz híven Olasz Piroska készített a résztvevők legnagyobb örömére.

A civil szervezet egész éves munkájáról beszámolva Gál Adél kiemelte, hogy ez volt a tavaszi évad 15. programja: „Több mint 500 gyereket tudtunk megszólítani a foglalkozásainkon. Igyekeztünk minden alkalmat az ünnepi időszakokhoz igazítani – a farsangtól a húsvéton át egészen a pünkösdig.” Mint elmondta, Kárpátalja számos településéről érkeztek már hozzájuk iskolák, és ez a széles érdeklődés megerősíti őket abban, hogy érdemes tovább folytatni ezt a munkát. A programok célja továbbra is az, hogy tartalmas és élményszerű formában hozza közelebb a fiatalokhoz a hagyományokat, közösségi élményeket és az ünnepek valódi jelentését.

Szabó Zsuzsanna, a Beregszászi Kossuth Lajos Líceum alsós tanára szintén dicsérte a programot: „Mi már szinte visszajáró vendégek vagyunk. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak arra, hogy a gyerekek kiszakadjanak a hétköznapi rutinnal járó tanulásból, és élményszerűen ismerjék meg a népszokásokat.” A tanárnő hangsúlyozta, mennyire fontos a népszokások megismertetése és fenntartása különösen úgy, hogy ezek szervesen illeszkednek az iskolai oktatásba is: „A gyerekek új élményeket szereznek, kizökkennek a mindennapi rutinos tanulásból és megtapasztalhatják, elődeik hogyan ünnepelték a pünkösdöt, a húsvétot, a karácsonyt, az adventet.”

A Pro Cultura Subcarpathica továbbra is elkötelezett a kárpátaljai magyarság kulturális értékeinek bemutatása és megőrzése mellett. A Nagyberegi Tájház programjai a jövőben is folytatódnak, újabb és újabb élményekkel gazdagítva a gyerekeket, pedagógusokat és minden érdeklődőt.

KV