Lezajlott a XIV. Kárpátaljai Tehetségnap a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány szervezésében

2025. június 8., 13:15 , 1265. szám

A tehetség nem válogat: megszületik faluban és városban, szerény családban és gazdag dinasztiában egyaránt. Amit azonban igényel, az a gondoskodás, az elismerés és a hit abban, hogy a benne rejlő érték közös kincsünk. E szemlélet jegyében rendezte meg immár tizennegyedik alkalommal a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány a Kárpátaljai Tehetségnapot, amely ezúttal is méltó ünnepe volt a szorgalomnak, a tudásnak és a kárpátaljai magyar fiatalok kiemelkedő teljesítményének.

Az eseménynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) tágas átriuma adott otthont, ahol június 7-én a tehetség valóban színpadra lépett – szó szerint is. A programsorozatot a Virtuózok elismert versenyzője, a fiatal trombitás Szülek Dániel Miklós nyitotta meg, aki előadásában Leonyid Kohan Románc című művét szólaltatta meg.

Az ünnepélyes hangulatot a vendégek köszöntése és Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatójának évértékelője követte, amelyben számok és történetek segítségével rajzolta meg az elmúlt év eredményeit. Mint fogalmazott, a tehetség nem egy kiváltságos réteg sajátja, hanem minden emberben ott rejtőzik valamilyen formában – a kérdés az, felismerjük-e és képesek vagyunk-e kibontakoztatni. „A tehetség sokféle: van, aki a sportban tűnik ki, más a művészetekben, a tudományban vagy éppen az emberekkel való bánásmódban. A legfontosabb, hogy lehetőséget adjunk mindenkinek arra, hogy megmutassa, miben jó” – mondta.

Beszédében a keresztény pünkösd üzenetét összekapcsolta a tehetséggondozás céljaival. Váradi Natália utalt arra, hogy a Szentlélek ajándékai nem öncélúak, hanem a közösség javát szolgálják – ahogy a tehetség is akkor érték, ha az egyén és a közösség fejlődését egyszerre segíti. „A lélek megnyilvánulásait mindenki azért kapja, hogy használja. A tehetség is ajándék, de felelősség is: nem elég megkapni, élni is kell vele – és mások javára fordítani.” Kiemelte a pedagógusok szerepét is, akik gyakran szerény körülmények között, de hatalmas hittel végzik munkájukat: „Önök példát és irányt mutatnak, melegséget adnak a hidegben, fényt a sötétben” – tette hozzá.

A felszólalók között köszöntőt mondott Magyarország beregszászi külképviseletének konzulja, Balogh György, aki Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár köszöntőjét is tolmácsolta a XIV. Kárpátaljai Tehetségnap alkalmából. Beszédében a jelenlegi ukrajnai háborús helyzet közegében különösen nagy jelentőséget tulajdonított annak, hogy ilyen rendezvények meg tudnak valósulni, és hogy a kárpátaljai magyar közösség – minden nehézség ellenére – képes megőrizni önmagát, fejlődni és jövőt építeni. „Ahol ennyi tehetséges fiatal jut ilyen kis közösségre, ott mindig lesz remény a magyar jövőre” – hangsúlyozta. A diplomata rámutatott, hogy a tehetség nemcsak egyéni érték, hanem közösségi erőforrás is, amelybe érdemes és szükséges befektetni. Külön méltatta a pedagógusokat, akiknek nélkülözhetetlen szerepe van a fiatalok útjának egyengetésében: „A kárpátaljai pedagógus nemcsak oktató, hanem közösségszervező, mentálhigiénés segítő és példakép is. Önök nélkül egyetlen fiatal sem lehetne ma jelen ezen az eseményen.”

Orosz Ildikó, a II. RF KMF és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke felszólalásában a tehetséghez való viszonyulásról, a támogatás jelentőségéről és a befektetett munka megtérüléséről beszélt. Hangsúlyozta, hogy a tehetség nemcsak adottság, hanem olyan lehetőség, amely csak akkor válik eredménnyé, ha van körülötte gondoskodó közeg – család, iskola, közösség –, és ha maga az érintett fiatal is hajlandó áldozatot hozni, tanulni, küzdeni. „Az ember születik valamilyen képességgel. A kérdés az, van-e lehetősége és akarata, hogy ezt kibontakoztassa. A mi feladatunk, hogy megteremtsük az esélyt – az ő feladatuk pedig, hogy éljenek vele.” Beszéde végén köszönetet mondott minden résztvevőnek, különösen a háttérben dolgozó szakembereknek és szervezőknek, akik évről évre lehetővé teszik a „GENIUS” Tehetségnap megvalósulását.

A köszöntők után Váradi Natália számot adott az alapítvány elmúlt évben végzett tevékenységéről. Részletesen bemutatta a megvalósult programokat: többek között a nyelvi, néptánc-, sport- és szakmai táborokat, tanulmányi versenyeket, valamint a tehetséghálózat bővítésére tett lépéseket. Megjegyezte: a „GENIUS” program számára a munka nem ér véget a tanév végén, hiszen nyáron is folytatódik a fiatalokkal való foglalkozás. „Nálunk a tanév a Tehetségnappal kezdődik és azzal is ér véget – a munka folytonos, mert a tehetséggondozás nem állhat meg.”

A köszöntőbeszédeket követően ünnepélyes keretek között került sor a Tehetségnap egyik leginkább várt pillanatára: a tehetséggondozásban kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákok díjazására.

A Talentum-tallérokat idén is bronz, ezüst és arany fokozatban osztották ki. Az Ady Endre-, a Szent Imre-, a Zrínyi Ilona és a Kölcsey Ferenc Szakkollégium ösztöndíjakat, valamint a diplomahonosítási támogatásokat azok a diákok kapták, akik nemcsak tanulmányi eredményeikkel, hanem közösségi szerepvállalásukkal is példát mutattak. Az ünnepség keretében adták át az ECL-nyelvvizsgák bizonyítványait is, amelyek nemzetközileg elismert tudásról tanúskodnak.

Az ünnepség során nemcsak díjakat osztottak, hanem valódi közösségi élményt is teremtettek. A fiatal előadók zenével, énekkel, verssel és néptánccal tették felejthetetlenné a délelőttöt. A nap méltó lezárásaként, a hagyományokhoz híven idén is ünnepi tortával köszönték meg a 15 Tehetségpont egész éves munkáját – hiszen az ő szakmai odaadásuk nélkül mindez nem valósulhatott volna meg.

Kun Viktória