Újabb tárgyalási forduló Abu Dzabiban: megállapodtak a folytatásról

2026. február 11., 09:36

Abu Dzabiban február 4–5-én került sor az Ukrajna, Oroszország és az Egyesült Államok között a háború lezárásáról folytatott háromoldalú tárgyalások második fordulójára.

A tárgyalások „konstruktívak” voltak, és a tartós béke eléréséhez szükséges feltételek megteremtésének mikéntjére összpontosítottak – áll a Rusztem Umjerov, a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára által február 5-én kiadott közleményben, amelyet a DW idézett.

„A delegációk két napon át széles körű megbeszéléseket folytattak a fennmaradó megoldatlan kérdésekről, ezen belül a tűzszünet bevezetésének módozatairól, és a fegyverszünet nyomon követéséről. A küldöttségek megállapodtak abban, hogy tájékoztatják fővárosaikat, és a következő hetekben folytatják a háromoldalú tárgyalásokat” – áll a bejegyzésben.

A közleményben említés történik az Ukrajna és Oroszország közötti fogolycsere-megállapodásról. A hadifoglyok cseréje időközben megtörtént: 157 katona és civil tért vissza Ukrajnába.

„Ami máris elmondható: újabb találkozókat tervezünk a közeljövőben. Feltehetően Amerikában. Készen állunk minden olyan munkaformátumra, amely valóban közelebb hozhatja a békét, megbízhatóvá, tartóssá és olyanná teszi, amely elveszi Oroszország kedvét a harc folytatásától. Fontos, hogy ez a háború úgy érjen véget, hogy Oroszország ne kapjon jutalmat az agresszióért” – mondta Volodimir Zelenszkij február 5-én hagyományos esti videóüzenetében.

Február 7-én, szombaton viszont arról beszélt az államfő újságíróknak, hogy az Abu-Dzabiban folytatott tárgyalások résztvevői nem tudták megoldani a területi kérdést és a Zaporizzsjai Atomerőmű kérdését. A korrespondent.net szerint Zelenszkij úgy fogalmazott, „a bonyolult kérdések továbbra is bonyolultak”.

„Ukrajna ismét megerősítette álláspontját a Donbász kérdésében. Véleményünk szerint a »maradunk, ahol állunk« a legigazságosabb és legmegbízhatóbb modell a tűzszünetre ma” – jelentette ki Zelenszkij.

Hozzátette: az amerikai fél ismét felvetette a szabad gazdasági övezet létrehozásának kérdését.

„Szeretném emlékeztetni önöket: valójában sem Ukrajna, sem Oroszország nem lelkesedett soha a szabad gazdasági övezet gondolatáért. Oroszország azt akarja, hogy vonuljunk ki Donyeck megyéből, mi pedig azt mondtuk, hogy a legmegbízhatóbb álláspont az, hogy »maradunk, ahol állunk«. Az amerikai fél egy ilyen – véleményük szerint – kompromisszumos opciót kínál. És mi rögzítjük, hogy a felek megvitatták ezt a kérdést” – mondta el az államfő.

Zelenszkij megismételte, hogy a területi kérdéseket Ukrajna, az Egyesült Államok és Oroszország vezetőinek szintjén kell megoldani. Megerősítette továbbá, hogy készen áll az ilyen tárgyalásokra.

(hk/dw.com/korrespondent.net)