„Egyre több magyar népdalt énekelnek a gyerekek”
Jó évet zárt a Nefelejcs Néptáncegyüttes
Az aknaszlatinai Nefelejcs Néptáncegyüttes 1990-ben alakult és tíz évig működött nagy sikerrel. Kisebb kihagyás után az együttes tavaly óta ismét „él”, Vajnági Éva vezetésével rendszeresen fellép Kárpátalja-szerte.
Az Aknaszlatinai Bolyai János Középiskola bázisán működő együttesben jelenleg három korcsoportban közel nyolcvan gyermek tanul magyar néptáncot, népdalt, népi gyermekjátékot.
– A gyerekekkel együtt több alkalommal részt vehettünk a KMPSZ által szervezett tiszapéterfalvai nyári népzenei, néptánc- és kézműves táborban, ami nagyban hozzájárult az együttes szakmai fejlődéséhez – mondja Vajnági Éva. – Jómagam emellett részt veszek a Tiszapéterfalván működő néptáncos-továbbképző tanfolyamon. Ez az év – hála Istennek – meglehetősen zsúfolt volt, felléptünk az aknaszlatinai falunapon és a Szent István-napi búcsú alkalmával, a Beregszászban rendezett Irka-szülinapon, a derceni népzenei találkozón, a nagydobronyi folklórfesztiválon, a técsői Aranyősz Kórusfesztiválon, és még sorolhatnám.
– Hogyan tudják megoldani az utazást?
– A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség rendezvényeire rendszerint útiköltség-hozzájárulást kap az együttes, más esetekben a szülők „adják össze” az útiköltséget, de támogatónk a helyi sóbánya szakszervezete is.
– Mennyire népszerű manapság a magyar népzene és néptánc?
– Úgy látom, a mai közönség „elszokott” a kulturális műsoroktól, ezen belül elsősorban a nem „populáris” műfajú zenétől, tánctól. Az idősebb generációkat könnyebb „elbűvölni” egy jól előadott gyermekjátékkal, legényessel, friss csárdással stb., mert emlékeznek rá, hogy egykor maguk is játszották, táncolták azokat. A fiatalok ezzel szemben ritkábban érzik sajátjuknak ezt a fajta ősi kultúrát.
– Mit tanul jelenleg a Nefelejcs?
– Viski táncrendet tanulunk, hogy a szatmári, nagykállói, dunántúli táncok mellett legyen „hazai” műsorszáma is a repertoárunknak. Lényegében azt tanítom újra, amit a továbbképzésen tanulok. Nagy öröm számomra, hogy minél több fellépésen vagyunk túl, a gyerekek annál többet énekelnek, táncolnak a szerepléseken kívül is. Ma már végigénekelik az utat Beregszászig oda-vissza, ami száznál is több népdalt jelent.
P. Zs.