Átalmennék én a Tiszán…
Népdaléneklési és néptáncverseny Tiszapéterfalván
Nyolcadik alkalommal rendezte meg idén az „Átalmennék én a Tiszán” című népdaléneklési és néptáncversenyt a KMPSZ március 25-én, Bartók Béla születésnapján.
A Tiszapéterfalvai Művészeti Iskolában a verseny házigazdái, Biki Ottó igazgató és Berki Károly, a KMPSZ alelnöke köszöntötte a megjelenteket, majd a népviseletbe öltözött fiatalok vették birtokukba a tanintézmény színpadát. A 7-12 évesek népdalcsokrait a 13-18 éves fiatalok népdalai követték, majd a táncosok mutatták be tudományukat. Az első fordulót követően ismét az idősebb korosztály (13-18 évesek) képviselői álltak a lelkes nézőközönség elé. A könnyűnek egyáltalán nem mondható kötelező énekek elhangzását követően a héttagú zsűri kihirdette a helyezéseket. A legkisebbek korcsoportjában a tiszapéterfalvai Nagy Réka (felkészítő tanára Gajdos Viktória) lett az első, őt követte Seres Péter (Gajdos Viktória), illetve a técsői Kristofóri Klaudia (Kristofóri Gyöngyi). A nagyoknál Kocsis Julianna (Gajdos Viktória) verte fejhosszal a mezőnyt, őt a Munkácsi Magyar Katolikus Líceum diákja, Bakos Gábor (Zsupán Szilvia) és a bátyúi Ember Emese (Ember Éva) követte. A néptáncosoknál az Aknaszlatinai Bolyai János Középiskola Nefelejcs néptáncegyüttesének nagycsoportja (felkészítő tanáruk Vajnági Éva) szerzett első helyezést, a második a técsői Kristofóri Klaudia–Mészáros Tamás páros (Kristofóri Gyöngyi), a harmadik a nagyszőlősi Ugocsa néptáncegyüttes lett. A legfiatalabb résztvevőnek járó oklevelet a tiszapéterfalvai Seres Péter vehette át, a Nagyszőlősi Járási Állami Adminisztráció Művelődési Osztályának ajándékát pedig Kocsis Julianna kapta.
– A honfoglalás korában számos nép tűnt el a történelem süllyesztőjében – mondta zárszavában Berki Károly –, a magyarság azonban olyan kultúrával rendelkezett, amely átsegítette őt a jelenbe. A mi feladatunk sem más, mint a hagyományok átörökítése, hogy ez a kultúra megőrizzen bennünket is.
O. T.