Nagyszabású kulturális programok az V. KurucFeszten

2016. július 20., 09:28 , 810. szám

Látványos és az eddigieket felülmúló grandiózus programokkal várta vendégeit a Pro Cultura Subcarpathica Civilszervezet az V. KurucFeszt elnevezésű hagyományőrző fesztiválon.

Az évente ezreket megmozgató rendezvény mára már szervesen beépült a kárpátaljai magyarság életébe. Így az alkalom nemcsak a kulturális előadók fóruma, de az itt élő magyarok közös találkozási pontja is lett. A fesztiválra Kárpátalja minden szegletéből érkeztek résztvevők és hagyományőrző csoportok, több mint ötezren látogattak el idén is a kétnapossá nőtt rendezvénysorozatra.

Most egy nappal bővült a KurucFeszt, ugyanis július 16-án az I. Kuruc Lovasnapon vehettek részt a lovak szerelmesei. A tiszapéterfalvi stadionban Kárpátalja lovasiskolái és lovardái mutatkoztak be.

A Lovasnap kezdetén Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora köszöntőjében örömét fejezte ki a lovas parádé kapcsán. Elmondta, hogy a rendezvénnyel céljuk, hogy a kárpátaljai magyarság figyelmét felhívják a lovas kultúrára, mely a magyar történelem és kultúra szerves részét képezi. A rektor asszony a jövőre nézve kifejtette, hogy a lovas turizmus megteremtése és a lovas kultúra felvirágoztatása Kárpátalján többeknek is új perspektívát adhatna. Így a rendezvénnyel céljuk volt mindezek alapjául szolgálni és a lovas kultúra népszerűsítése mellett a vidékünkön működő lovardák közötti kapcsolatépítés mélyítése is.

Kudlotyák Krisztina, a rendezvény házigazdája, a Pro Cul­tura Sub­carphatica Civilszervezet igazgatója köszöntőjében elmondta: „A kárpátaljai magyar közösség életében még nem volt ilyen nap. De úgy gondoltuk, hogy itt az ideje, hogy itt, Kárpátalján is olyasmit tegyünk le az asztalra, mint ez a lovasnap, amely beletartozik a magyar közösség kultúrájába.”

A rendezvényen Szász Jenő, az Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke és Rezes Károly megyei képviselő, a Lovasnap fővédnöke is köszöntötték az egybegyűlteket.

Bár az időjárási viszonyok nem voltak túl kedvezőek, ennek ellenére a szép számmal megjelent lelkes közönség kitartóan figyelte a lovas bemutatót.

Kész Barna, a Salánki Hagyományőrző Egyesület elnöke élő történelemórát tartott a lovas kultúra alakulásáról az idők folyamán. Ezt követően megkezdődött a lovas parádé. A felvonuláson először a hintók, kocsik, majd a különböző iskolák és magángazdák lovai és lovászai érkeztek a terepre.

A rendezvényen lómustrát is tartottak, melyen mindenki a számára legkedvesebb lóra szavazhatott. A mustra első helyezettje a Nagyszőlősi Szelíd Lovasközpont Mokány nevű pónija lett, második helyen a Beregszászi Mustang Lovarda Arbika nevezetű kancája végzett, a dobogó harmadik fokára pedig Erdei János Démon nevű lova állhatott. A nyertesek gazdái pénzjutalomban részesültek és értékes ajándékokkal gazdagodtak. Az első Lovasnapon a nagyszőlősi, ungvári, munkácsi, beregszászi, huszti és sajáni lovardák és gazdák mutatkoztak be nagy sikerrel.

Július 17-én az égiek kegyesebbek voltak, így az V. KurucFeszt napsütésben és kellemes időjárási viszonyok között telhetett el.

Az idei fesztivál azért is volt különleges, mert a Pro Cultura Subcarphatica Civilszervezet és az általa működtetett Kárpátalja.ma hírportál is 5 éves fennállását ünnepelte, ahogyan a KurucFeszt is.

A megnyitón Kudlotyák Krisztina köszöntőjében a szervezet, a hírportál és a fesztivál megalakulásáról és a kezdetről beszélt. Kiemelte: „Azt szeretnénk, ha mindenki látná és érezné, hogy egy közösségbe tartoznak velünk. Egy cseppből is tenger lehet, egy csepp információból és kultúrából is hatalmas nagy közösség lehet. Erre törekszünk a munkatársainkkal. Fontos számunkra, hogy van egy olvasóközönségünk, hogy együtt lehetünk önökkel.”

Orosz Ildikó, a II. RFKMF rektora, a rendezvény társszervezője elmondta: „Azért szervezzük ezt a fesztivált, hogy Rákóczi dicső korára emlékezve erőt gyűjtsünk ahhoz, hogy a megfelelő helynek és kornak a jó választ megtaláljuk.” A rektor asszony arra bátorított mindenkit, hogy példát véve az egykori fejedelemről, belőle merítsenek erőt, azt tartsák példaképnek, hogy mindnyájan, kurucok és fejedelmek, egyformán a szabadság jegyében éljünk.

Brenzovics László, a KMKSZ elnöke örömét fejezte ki a rendezvény kapcsán. Amint elmondta, az 5 év alatt komoly fejlődésen ment keresztül a KurucFeszt.

Kota György, a Magyar–Ukrán Kereskedelmi és Iparkamara ügyvezetője hangsúlyozta, hogy fontos a kapcsolatépítés. Igyekeznek kapcsolatokat teremteni a kárpátaljai és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vállalkozók között. Ahhoz, hogy ezek a kapcsolatok működjenek, kiegyensúlyozott kommunikációra van szükség. Az ehhez hasonló rendezvények pedig segítik a kommunikáció kiépülését. Amint fogalmazott: „Ha egy közösség meg akar maradni, akkor az meg fog maradni, ha egy közösség kapcsolatokat akar építeni, akkor kapcsolatokat fog építeni. Kárpátalja példát mutat, hogyan tud több nemzetiség egymás mellett békében és közösségben élni. A rendezvény egy nagyon fontos láncszeme ennek a folyamatnak.”

A köszöntéseket követően igazi fesztiválhangulat kerekedett. A vidámpark főszínpadán egymást váltották a hagyományőrző együttesek, tánccsoportok Kárpátalja minden szegletéből, bemutatva településeik jellemző élő hagyományát. Az egész napos folkprogramok mellett számtalan más érdekesség várta a fesztiválozókat. Civil- és egyházi szervezetek, kis- és középvállalkozók tucatnyi sátra várta az érdeklődőket. Emellett lehetőség volt lovaskocsizásra, íjászkodásra. De a kézművesség széles palettája is elérhető volt: a csuhéfonás, a rongybabakészítés, az agyagozás, a fa­faragás, valamint a kovácsmesterség rejtelmeibe is betekinthettek az érdeklődők. A kárpátaljai gasztronómia sem maradt ki a napból: számtalan ínyencség várta a résztvevőket.

A nap zárásaként a magyar népzene legvirtuózabb muzsikusai, Szalonna és bandája adott fergeteges koncertet, a ruszin dallamokat a Técsői Banda, valamint Oleksza Truzsanszkij és együttese szolgáltatta.

Az est fő attrakciói Both Miklós Fonogram- és Budai-díjas előadóművész és bandája, valamint a világszerte ismert Ferenczi György Artisjus-díjas énekes és a Rackajam voltak, akik méltóképpen „koronázták meg” az ünnepséget.

A háromszoros ünnepnap kap­csán a szervezők tortával köszönték meg a közönségnek, hogy immáron 5 éve részt vesznek ren­dez­vényeiken és figyelemmel kísérik tevékenységüket.

A kétnapos rendezvénysorozat támogatói a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt voltak.

Váradi Enikő