Herpesz

2012. április 13., 10:00 , 587. szám

Nemrég viszketni kezdett az ajkam, majd – kis területen – égő érzés lépett fel, ezt követően pedig hólyagocskák jelentek meg az ajkamon, melyek fájnak. Félek, hogy elkaptam a herpeszfertőzést. Mit lehet tenni gyógyulásom érdekében? – érdeklődött telefonon szerkesztőségünknél egy huszti olvasónk. Kérdéseire és a kapcsolódó kérdésekre dr. Kovács Mihály, a Viski Nagyközségi Poliklinika belgyógyásza válaszol.

– A panaszok valóban az 1. típusú herpeszre utalnak, mely megtámadja az ajkakat, a száj nyálkahártyáját és az orr tájékát – indítja beszélgetésünket a doktor. – Egyes felmérések szerint az emberek 80 százalékának a szervezetében jelen vannak a herpeszvírusok, de az ijesztő adat ellenére csak a lakosság húsz százalékánál okoznak megbetegedést, arra viszont egyelőre nincs magyarázat, hogy a többi fertőzött személy esetében miért nem váltanak ki betegséget. Ellenben bizonyított tény, hogy aki egyszer már megfertőződött, az egész élete során hordozni fogja szervezetében a kórokozókat. A vírusok egyik legfontosabb jellemzője, hogy hosszú ideig, akár évekig is tünetek előidézése nélkül lappanganak, s csak valamilyen külső hatás következtében aktivizálódnak. A külső hatások közé tartozik a megfázás, valamilyen lázas megbetegedés, a különböző gyulladások, illetve fertőzések, s a szervezet betegségek által történő legyengülése. De a stresszes élethelyzetek, a munkahelyen, a családi életben vagy a párkapcsolatban jelentkező problémák, a szervezet által nem tolerált ételek vagy italok, az erős napfény, valamint az intenzív ultraibolya-sugárzás is aktivizáló tényező lehet.

– Melyek a legtöbb esetben előforduló herpeszfertőzések, s milyen tünetek jellemzik őket?

– A leggyakoribb az 1. típusú herpesz (más néven ajakherpesz). Utána következik a nemi szervekben megjelenő, 2. típusú herpesz, a herpes genitalis és a 3. típusú herpesz, a varicella zoster, mely gyermekkorban bárányhimlőt, felnőttkorban pedig övsömört idéz elő Az 1. típusú herpesz cseppfertőzés vagy csókolózás útján terjed, de úgy is átadódhat az egyik embertől a másiknak, ha egymás után isznak ugyanabból a pohárból. A bárányhimlő és az övsömör egyedül cseppfertőzés révén teheti beteggé az egészséges embert, a herpes genitalis pedig kizárólag nemi úton terjed. Az ajakherpesz első tünete a viszketés. Ezt követően – kis területen – égő, viszkető érzés lép fel, majd egymás mellett csoportosuló hólyagocskák jelennek meg, melyek átlátszó, világossárga folyadékot tartalmaznak, fájdalmat okoznak, a környező nyirokcsomók pedig megduzzadnak. Nagyon fontos, hogy ne nyomjuk szét a hólyagokat, s ne vigyük át a bennük felhalmozódott folyadékot az ép testfelületekre. Az övsömör esetében viszkető hólyagok tűnnek fel a mellkason, a deréktájékon és a hason. Míg a herpes genitalis felbukkanásakor előbb apró hólyagocskák tűnnek fel a nemi szerveken és a környékükön, melyek később nagyobb hólyagokká egyesülnek, majd 7-20 nap leforgása alatt fekélyekké alakulnak át.

A különböző típusú herpeszek esetében a hólyagok maguktól is beszáradnak, a helyükön kialakuló pörcök pedig leesnek, s a beteg meggyógyul. Ám sajnos, az orvostudomány jelenleg még nem képes kiirtani a szervezetből a kórokozókat, az első megfertőződést követően a vírusok oda tömörülnek, ahol az immunrendszer hatása nem érvényesül, az ideggócoknál húzódnak meg, s az idegpályák mentén vándorolnak. Gyakran évekig is rejtőzködnek, mielőtt újból támadásba lendülnének. Természetesen segíteni tudunk a pácienseken, hogy minél hamarabb megszabaduljanak a kínzó panaszoktól. A tünetek enyhítésére többféle kenőcsöt alkalmazunk, a tablettákkal pedig csökkentjük a vírusok szaporodását és a vírusmennyiséget a szervezetben. A kúra hat napig tart, s az orvos a konkrét esettől függően választja ki a megfelelő kenőcsöket, tablettákat, s dönti el a kezelés módját.

– Vezethet-e szövődményekhez a herpesz, s tehetünk-e valamit a megfertőződés elkerüléséért?

– A betegség szövődményeiként több szervet is megtámadhatnak a vírusok, például a szemet, annak szaruhártyáját, s látászavarokat, látáskárosodást okozhatnak. A herpes simplex májgyulladást idézhet elő. Az agyra átterjedő fertőzés következtében pedig agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás léphet fel. Emellett a vírus károsíthatja az anyaméhben lévő magzatot, sőt az újszülöttet egészségére is veszélyt jelenthet. E lehetséges szövődmények miatt kell azonnal orvoshoz fordulnunk, ha észleljük magunkon a kór tüneteit.

Jelenlegi tudásunk szerint még csak a herpes genitalist lehet teljes bizonyossággal megelőzni, ha a nemi aktus során óvszert használunk, s elkerüljük az alkalmi nemi kapcsolatokat. A többi herpeszfertőzést nem vagyunk képesek teljes mértékben elkerülni, de a szervezetet pihentető, megfelelő alvásmennyiség biztosításával, a stresszes helyzetek elkerülésével, az ajkakra kent fényvédő készítményekkel, a rendszeres testmozgással, a vitamindús ételek fogyasztásával, a teljes értékű, kiegyensúlyozott étrenddel bizonyos mértékben meg tudjuk magunkat védeni a megfertőződéstől. A betegség idején pedig a szokásosnál is nagyobb figyelmet kell fordítanunk a higiéniai előírások betartására.

Lajos Mihály