Átadták a megújult Hősök terét
Beregszászi Városnapok
Nagyszabású városnappal, kirakodóvásárral, koncertekkel és tűzijátékkal ünnepelték Beregszász alapításának 954., járási jogú rangra emelésének 16. évfordulóját a Vérke-parti városban. A háromnapos rendezvénysorozat ünnepélyes megnyitóján Tarlós István, Budapest főpolgármestere és Babják Zoltán, Beregszász polgármestere aláírta a két város testvértelepülési együttműködéséről szóló megállapodást, majd átadták a teljesen felújított Hősök terét.
Babják Zoltán, Beregszász első embere ünnepi beszédében elmondta: „1063-at tartják Beregszász alapítása hivatalos dátumának. Így ma városunk 954. születésnapját méltatjuk. E közel ezer év alatt, míg a legkülönbözőbb történelmi események középpontjában volt, településünk elnyerte különleges építészeti jellegzetességét, hagyományait, lakosságának nemzetiségi és felekezeti összetételét. Ennek eredményeként élünk ma egy ilyen egyedi, multikulturális és soknemzetiségű városban. Az, hogy újabb ezer év múlva milyen lesz Beregszász, nagy talány, viszont már ma képesek vagyunk arra, hogy élhetőbbé tegyük minden polgár számára...”
Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, Ukrajna Legfelső Tanácsának képviselője köszöntőbeszédében elmondta: „A nehéz körülmények ellenére a város az utóbbi időben látványos fejlődést mutatott be, élhetőbb és szebb lett. Ígérem, hogy továbbra is mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez így folytatódjon, és Beregszász legyen Kárpátalja legszebb városa. Többször elhangzott a mai nap folyamán, hogy városunk legfőbb értéke az, hogy az itt élő nemzetiségek békében és barátságban tudnak élni, és közösen dolgozni a fejlődés érdekében. Őrizzük meg ezt az értéket, ne üljünk fel semmilyen provokációnak. Beregszász idősebb, mint Moszkva vagy Washington, reméljük, a jövője is fényes lesz.”
Tarlós István, Budapest főpolgármestere bejelentette, hogy testvértelepülési megállapodást írnak alá Babják Zoltán polgármesterrel. „Ezzel a szándékunk kettős. Fontosnak érezzük, hogy az itt nagy számban élő magyar ajkú lakosság őrizhesse a nyelvét, kultúráját, szokásjogait. Mivel mindezt az ukrán törvények messzemenő tiszteletben tartásával képzeljük el, egyben ez a testvérvárosi kapcsolat arra is jó, hogy kifejezzük jó szándékunkat az ukrán nemzet, az ukrán emberek irányában is” – hangsúlyozta Tarlós István, aki elmondta, hogy az együttműködés elsősorban kulturális területre fókuszál majd, és megköszönte Hennagyij Moszkal kormányzónak, hogy megjelent az ünnepségen, kinyilvánítva, hogy pártolóan viszonyul ehhez a kapcsolathoz.
Köszöntötte még a megjelenteket Zubánics László, az UMDSZ elnöke és Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola rektora, megyei képviselő is, majd megtörtént a testvértelepülési szerződés ünnepélyes aláírása. Az ünnepségen a megye kormányzója, számos megyei és járási vezető mellett megjelentek Beregszász testvértelepüléseinek küldöttségei is, Magyarországról Budapest IX. kerületéből, Ferencvárosból, Tiszaújvárosból, Nyíregyházáról, Hajdúböszörményből, Debrecenből, Vásárosnaményból, Gyermelyről, Kecskemétről, Hatvanból, Gödöllőről és Mosonmagyaróvárról érkeztek küldöttségek, valamint az erdélyi Székelyudvarhelyről, de ott volt Szatmárnémeti és a felvidéki Dunaszerdahely polgármestere is.
A városnap ünnepélyes megnyitása után hivatalosan is átadták a városlakók használatába a teljesen felújított Hősök terét.
A kultúrház előtt felállított nagyszínpadon egymást követték a kárpátaljai előadóművészek és együttesek, miközben kézművestermékek, finomabbnál finomabb ételek és italok között válogathattak az érdeklődők. Barátságos kézilabda-mérkőzést játszott a város felnőtt és ifjúsági csapata, majd fellépett a kárpátaljai származású Alina Pas, valamint Ivan Pilipec. A első nap programja DJ Sipos retro-discójával zárult.
A második napon, május 20-án, szombaton az utcai kirakodóvásár mellett a megújult Hősök terén a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet szervezésében megjelentek a kézművesek sátrai, a gyerekek kipróbálhatták ügyességüket a különböző kézművesmesterségek területén. Koncertet adtak a helyi művészeti iskola növendékei, volt asztalitenisz- és sakkverseny. Majd a Barátság stadionban leleplezték Beregszász szülöttének, díszpolgárának, Kalocsay Gézának, volt csehszlovák és magyar válogatott labdarúgónak az emléktábláját, amelyet nemzetközi gálamérkőzéssel ünnepeltek.
A Rákóczi-főiskola és a város együtt emlékezett az 1703-as beregszászi zászlóbontásra. Ez utóbbi eseményekről külön tudósításban számolunk be.
Különösen nagy sikert aratott a Csík zenekar koncertje, amelynek kedvéért Kárpátalja minden szegletéből Beregszászba látogattak az érdeklődők. A második nap programsorozata csodaszép tűzijátékkal zárult.
A zárónap, vasárnap a sportversenyek és tömegsportrendezvények jegyében zajlott.
dózsa