Takács Gyula: Hazát, szerelmet
Ahol a hazát vesztett lengyelek,
én akkor ott jártam veled...
A hűséges zsidóknak otthona
kettős példára volt az iskola.
Hazát, szerelmet ott tanultam én
Ungvár és Munkács várának tövén
és Szinevér körül a havasok
között álmomban oly sokszor vagyok.
És soha egyedül!... mindig veled
bolyongva ma is a Verhovinán
repít a könnyű sí, a régi szán.
Egy táj, mely fénylő hó és zúzmara
s az ikonok és fa-templomok dala
a szárnyukon visznek ma is oda.
Hirtelen olyan érzés, mintha Kárpátalján született-élt költő versét olvasná az ember. Pedig tudjuk: a polgári származású Takáts Gyula csaknem egész életét délen, a Somogyban, Kaposváron töltötte. Mindössze tanulmányai során vetődött el más helyekre, illetve egy egészen rövid ideig tartózkodott Munkácson.
Nos, ehhez a kárpátaljai tartózkodáshoz és élményhez kötődik a Hazát, szerelmet című költeménye, melyben jóleső érzéssel olvassuk városaink neveit – Ungvár, Munkács –, és jóleső felismeréssel tapasztaljuk, hogy a Szinevér és a Verhovina is maradandó emléket nyújtott szerzőnknek.
A történelmi múltra épített gondolatsor egyszerre idéz szerelmesen meleg személyességet és télies hidegséget. Ez utóbbit a táj, a „fénylő hó és zúzmara” okán érezzük, előbbit pedig a titokban tartott személy miatt, akit igen finoman idéz meg a költemény. Mindazonáltal az álmában „a havasok között” járó versbeli emlékező csaknem úgy szövi össze a szerelmi szálat a hazaszeretettel, hogy e kettő megbonthatatlanságot sugall. Mintha még az „ikonok és fa-templomok” is ezt a különös, erős érzést kívánnák egybetartani – vagy szentesíteni? –, miközben hallani a „dalukat”…
Penckófer János