Interjú Pál Lajos karnaggyal, zenepedagógussal
Egy kitüntetés apropóján
– Mit jelent az ön számára a Kisebbségekért Díj?
– Váratlanul ért az elismerés, de nagyon jólesett. Örülök, hogy észrevették azt a munkát, amelyet évtizedeken keresztül végeztem.
– Az évek során dolgozott karvezetőként, zenészként, zenepedagógusként, alapított és vezetett népi együttest, zeneiskolát. Valójában mit tekint a szakterületének, a hivatásának?
– Végzettségemet tekintve, tehát az ungvári szakiskola és kijevi zeneakadémia elvégzése alapján elsősorban az éneket és a karvezetést nevezhetném a szakterületemnek, de világéletemben hangszeres zenész is voltam. Időnként magam is elgondolkodtam azon, hogy miként is „definiáljam” a hivatásom. Talán maradjunk annyiban, hogy elsősorban tanárnak, zenetanárnak tartom magam.
– Mi a titka annak, hogy az évek során annyi tehetséges muzsikus került ki a keze alól, illetve – ami legalább ennyire fontos –, hogy olyan sok emberrel sikerült megszerettetnie a népzenét?
– A titok abban áll, hogy a tanárnak tudnia kell a másodhegedűs szerepébe helyezkedni, s hagyni kibontakozni a gyereket, miközben azért mindvégig – ha kell, éveken át – ott állunk mögötte. Aki ismeri a fiam, Pál István Szalonna pályáját, az tudja, hogy az ő esetében is csak ennyit tettem. Amikor úgy érzem, hogy többé nincs rám szükség, félreállok. A gyereknek azt kell éreznie, hogy egymaga is meg tudja oldani a feladatát. Megszerettetni is csak úgy lehet a zenét, a hangszert, ha mindig egy olyan soron következő feladatot jelölünk ki a gyerekeknek, ami újabb kihívást jelent a számukra, de úgy, hogy közben érezzék, tudják: mindvégig ott áll a tanár a hátuk mögött, és segít, ha szükséges.
– A magyar népzenei hagyományok ápolását pályája elején, a szovjetrendszer idején egyáltalán nem támogatták, s ma sincsenek éppen elkényeztetve, akik ennek a küldetésnek szentelik az életüket. Mi motiválta abban, hogy éveken keresztül kitartson választott hivatása mellett, s ma is folytatni tudja a munkát?
– Aki ismer, az tudja: soha nem abból indultam ki, hogy mi lehet ebből a hasznom. Nem ez a lényeg, hanem az, hogy megfigyeljük, miként játsszák le a tanítványaink ugyanazt a dallamot – megjegyzem: kotta nélkül – alapszinten, középszinten, vagy később éppen legfelső szinten is, s amikor megtanulnak rögtönözni. Ilyenkor érthetjük meg igazán, milyen érzelmeket, örömöt tudnak közvetíteni a zenéjük által. Amikor egy-egy jól sikerült előadás után örülnek és csillog a szemük, ezerszeresen térül meg a nevelésükre, tanításukra fordított munka, energia.
– Önnek mit jelent a népzene?
– Mindent. Én még egy olyan világba születtem bele Visken, a Felső-Tisza-vidéken, ahol éltek a hagyományok, hallhattam eredeti cigányzenét is. Emlékszem, abban az időben apámnak elég volt ránéznie a prímásra, s az már tudta, mit kell húznia, az emberek meg tudták, mit kell arra a zenére táncolni. Ebben a világban nőttem fel, s tehetségemhez mérten ezt próbálom közvetíteni, továbbadni. Később kiderült, ez a fajta örökség a klasszikus zenében sem jön rosszul, hiszen a zeneakadémián klasszikus zenészként végeztem. Egyébként az orosz és az ukrán zenei iskola is világhírű, s az ott tanultakat máig kamatoztatni tudom a népzene oktatásában.
– Hogyan tovább?
– Azt hallottam a feleségemtől, hogy a nyáron nyugdíjba megyek, hiszen betöltöttem a hatvanadik életévemet. Ez azonban a világon semmit nem jelent, mert rengeteg tervem van: koncerttervek, zsűrizési tervek, és hát alkotási tervek, hiszen sokat dolgozunk a Vidnyánszky Attila vezette debreceni Csokonai Színházzal, azután most sikerült elkészíteni egy mesejátékot a Nemzeti Táncszínháznak, s ezen kívül zeneszerzői feladatokat is kapok. Kárpátalján is nagyon szépen fejlődik és egyre több elfoglaltságot ad a tábori mozgalom. Az immár hagyományos tiszapéterfalvai Ének-zene, Néptánc- és Kézművestábor mellett hadd említsem meg a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia népzene szakos hallgatóinak és tanárainak gólyatáborát, amelyre a napokban kerül sor, s amelyet a feleségemmel szervezünk Visken és Tiszapéterfalván.
szcs
Pál Lajos
1951. július 10-én született Visken. Az általános iskolát szülőfalujában fejezte be, majd kitüntetéssel elvégezte az Ungvári Zeneművészeti Szakközépiskolát. Ezt követően 1970 és 1975 között a Kijevi Zeneakadémia karvezetői karán tanult, melyet szintén kitűnő eredménnyel fejezett be, s ezzel párhuzamosan az opera és szimfonikus karnagyi szakon is diplomát szerzett.
Hazatérve a Viski Zeneiskolában és a Huszti Közművelődési Szakközépiskolában dolgozott. 1979-ben házasságot kötött Jancsó Katalinnal, aki ugyanott dolgozott zenetanárként, karvezetőként.
1986-ban családjával Tiszapéterfalvára költözött, ahol majd másfél évtizeden át volt a helyi zeneiskola igazgatója, s dolgozott a Tisza Ének- és Néptáncegyüttes, valamint a feleségével létrehozott tiszapéterfalvai Gyermek Népzene- és Néptáncegyüttes művészeti vezetőjeként.
1994 nyarán magyarországi előadókkal megszervezték Tiszapéterfalván a Kárpátaljai Népzene- és Néptánctábort, amely 1998-tól Ének-zene, Néptánc- és Kézművestáborrá bővült.
1997-től a Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola tanáraként dolgozott.
1999 óta családjával Magyarországon, Püspökhatvanban él, az Aszódi Podmaniczky Művészeti Iskola tanára, változatlanul szervezi azonban feleségével együtt a tiszapéterfalvai tábort, s együttműködik a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházzal is.
Pál Lajos 1991-ben átvehette a Pro Cultura Hungarica Díszoklevelet és Emlékplakettet; 1999-ben megkapta az Ukrajna Érdemes Népművelője címet; 2000-ben Hamburgban neki ítélték az Európa-díj a Népművészetért kitüntetést; 2006-ban megkapta a magyar állam Életfa-díját; 2008-ban Artisjus-díjat kapott a kortárs magyar zene oktatásáért; 2009-ben a Pál család átvehette Budapesten a Bezerédi-díjat; 2010-ben Magyar Örökség-díjjal ismerték el munkásságát.