Távoktatás a Sztojka-líceumban
Olvasói levél
A koronavírus-járvány megelőzéséhez szükséges korlátozások a kárpátaljai lakosság életvitelét is nagyban befolyásolják. Miközben a média folyamatosan arról számol be, hogy lezárják a határokat, bezárnak a gyárak és szórakozóhelyek, a Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceumban a pedagógusok azon fáradoznak, hogy az oktatásra az intézményen belül ez a helyzet ne nyomja rá bélyegét. Az iskola pedagógusai már a karantén előtt elkezdték kidolgozni azt a rendszert, amellyel a legcélszerűbb és legérthetőbb módon át tudják adni a diákoknak a tananyagot.
Az új szituációhoz természetesen mindenkinek alkalmazkodnia kell, nem csak a tanároknak. Az osztályfőnökök és szülők együttes erővel dolgoznak azon, hogy a gyerekek rendes iskolaidőben vegyék át a napi tananyagot. A diákok számára kihívást jelenthet az önálló feldolgozás, de a tanárok bármikor elérhetőek maradnak a közösségi felületeken.
A személyes találkozások ugyan ennek következtében megszűnnek, azonban a személyesség megőrzését továbbra is fontosnak találjuk. Így a legcélravezetőbb módszert alkalmaztuk. Kisvideók formájában jut el a tananyag a gyerekekhez, amelyeket személyesen az intézményünk pedagógusai készítenek. A megosztásban a Google Tanterem van segítségünkre, ahol a pedagógus bármikor bekérheti a diákok jegyzeteit, házi feladatait.
A kialakult helyzet a gyerekeket önállóságra, felelősségvállalásra, szorgalomra tanítja és buzdítja. Hogy ezzel a sztojkások is teljes mértékben tisztában vannak, személyes tapasztalataik mutatják meg igazán. Ezekből szemezgessünk néhányat:
„Sok pozitívummal jár a távoktatás. Sokkal könnyebb így odafigyelni arra, amit magyaráz a tanár, és ha nem is volt teljesen világos, újra meg tudjuk nézni az általa készített videót.”
„Én nagyon élvezem az online oktatást! Sok előnye van: akármikor elvégezhetem a feladatokat a nap folyamán, többször meghallgathatom a videót, és közben nem vagyok lekötve az iskolapadban.”
„Az, hogy otthon tanulunk, nem azt jelenti, hogy nem kell tanulni! Időkorlátos tesztek segítségével a tanár felmérheti bármikor, hogyan haladtunk az eddig megosztott témákkal. Ennyi ideig, ha nem tanulnánk, sokat veszítenénk az érettségi jegyeinkből, ezért mindenki igyekszik nagyon komolyan venni.”
„Eleinte féltem, hogy nem fogok érteni semmit, de a tanáraink sok munkát belefektettek, hogy úgy adják át a témákat, mintha órán lennénk, s úgy gondolom, ez sikerült is nekik. Természetesen a személyes találkozásokat nem pótolja semmi, de bármikor vissza tudjuk nézni a videót. Sok köszönettel tartozunk tanárainknak a munkáért, amit belefektettek.”
Nem tudhatjuk, mit hoznak számunkra a következő hónapok, csak azt, hogy bármi legyen is, oktatunk és nevelünk tovább a lehetőségeinkhez mérten. Az új kihívások nem jelentenek gondot, ha tanár, szülő és diák együtt néz szembe velük. Sztojka-líceum, több mint iskola!
K.Sz.S.G.L.