A Kárpátaljai márkacsalád bemutatása: Bíró Tibor szálloda- és étterem-tulajdonos
A kárpátaljai ember leleményessége legendás. Híresen kitartó, a jég hátán is megél. Szereti a szülőföldjét, amely táplálja, a hegyeket, amelyek hűsítik, a folyókat, amelyek szomját oltják. Szívesen vállalkozik, mert megszokta, hogy abból lesz valami, amit magától megold. De a kárpátaljai ember is csak közösségben lehet sikeres, hiszen tudja: „A magányos farkas elpusztul, a falka életben marad.” Hiába a világszínvonalú termék, hiába a rengeteg munka, önmagában senki nem tud hosszantartóan sikeres maradni.
A Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége (KMVSZ) és a Kárpátaljai Fiatal Magyar Vállalkozók Szövetsége (KFMVSZ) felismerte a vásárlók arra vonatkozó igényét, hogy minél több megbízható és helyi árut vásárolhassanak. Ennek érdekében arra törekedtek, hogy létrehozzanak egy olyan egyedülállóan új üzleti szerkezetet, amely mindezt megvalósítja. Szükségesnek látszott egy emblémával jól azonosítható önálló márka felépítése, amely a legjobb minőségű kárpátaljai termékeket és szolgáltatásokat képviseli.
A Kárpátaljai márka bejegyzett védjeggyel rendelkezik, amelynek tulajdonosa a KMVSZ. A szövetség 2020-ban hirdette meg a Kárpátaljai embléma hivatalos használatát engedélyező pályázatát, melyre közel 40 vállalkozó pályázott. A nyertes pályázók és a szövetségek közös szándéka szerint alakult meg a Kárpátaljai márkacsalád, melyhez minden vállalkozó csatlakozhat, aki teljesíti az előírt feltételeket. A márkacsalád 2021 elején indult útjára. Brandépítési programját a Fiatal Vállalkozók Szövetsége dolgozta ki. Ennek keretében létrehozott egy olyan átfogó projektet, amelynek köszönhetően a márkatermékek és szolgáltatások egyre több helyen megjelenhetnek, illetve egyre szélesebb ismertségre tehetnek szert. A kezdeményezés legfőbb célja, hogy az egymással összefogó és együttműködő vállalkozók megmutassák mindazt az értéket, amit a kárpátaljai termelők és szolgáltatók előállítanak, képviselnek. A termékekben, a szolgáltatásokban és az emberi tulajdonságokban is a prémium szintet határozták meg alapként. Ezek a szigorú feltételek, illetve folyamatos betartásuk eredményezheti, hogy az első, önálló kárpátaljai márka sikere tartós lesz, mindannyiunk előnyére, igényeinek kielégítésére és az itt élők büszkeségének, a szülőföld iránti szeretetének erősítésére.
– Egy vállalkozó számára, különösen annak, aki a vendéglátásnak kötelezte el magát, nagyon fontosak a visszajelzések. Érkezzenek azok akár a vendégek, akár a szakmabeliek részéről – vallja Bíró Tibor, a Jánosiban található Helikon Hotel és Étterem igazgatója. – Ezért is éltünk örömmel azzal a pályázati lehetőséggel, amelyik végső soron a Kárpátaljai embléma használatát engedélyezte számunkra. Az erkölcsi támogatás annak a megerősítése, hogy jó úton járunk, még inkább elengedhetetlen olyan nehéz időszakokban, mint amikor berobbant a koronavírus-járvány, s melynek, mint látjuk, koránt sincs vége. Mindenki tisztában van azzal, hogy a karanténszabályok a turizmusban és a vendéglátásban okozták a legsúlyosabb veszteségeket. Egyébként 2014 óta – amikor is az ország keleti részében kitört a fegyveres konfliktus – tart ez a hullámvölgyekkel tarkított nehéz időszak. Miközben a bizonytalanná váló helyzet miatt a külföldi turisták rendre elmaradtak, a belföldi vendégek száma is megcsappant éppen az elszegényesedés, a jövedelemforrások elmaradása miatt.
– A közgazdászok jelentős része azt tanácsolja, hogy ilyenkor kell leginkább fejleszteni.
– Ha nagyobb fejlesztésekre nem is futja igazán, arra maximálisan ügyelünk, hogy szolgáltatásaink minőségéből semmit sem engedjünk. Összesen 63 kényelmes szoba áll szállóvendégeink rendelkezésére, akik igénybe vehetik a szauna, a sószoba szolgáltatásait, emellett biliárdozhatnak, asztaliteniszezhetnek, a szemközti sportpályán edzéseket tarthatnak. A gyerekeket pedig az udvaron játszótér várja. Megelégedéssel tölt el, hogy az elmúlt évek során számos magas színvonalú konferenciának, találkozónak adtunk otthont, és nagyon sok emlékezetes esküvő, születés- és névnap, fogadás megtartásához biztosítottuk a helyszínt. Régóta küldetésünknek tekintjük a magyar gasztronómia legnagyszerűbb fogásainak a népszerűsítését, emellett étlapunkon egyaránt megtalálhatók Kárpátalja, a Kárpát-medence s Közép-Európa népeinek legkiválóbb ételei.
– A Kárpátaljai márkacsalád tagjaként miként kívánnak hozzájárulni a brand további építéséhez?
– Bő húsz éve dolgozom a szakmában, így tisztában vagyok azzal, hogy milyen kitartó munkára van szükség álmaink megvalósításához. Ám azzal is már rég szembesültem, hogy közeli és távlati tervek nélkül nincs igazán fejlődés, mert hiányzik a kellő motiváció. Leghamarabb a szállodaépület mellett egy nagyobb méretű hangulatos rendezvénytermet szeretnénk felépíteni, hisz már többször jelezték, hogy az éjszakába nyúló zenés-táncos mulatság zavarja a pihenni vágyó szállóvendégek nyugalmát.
A távolabbi terveink megvalósítását több, rajtunk kívül álló tényező is befolyásolhatja. Optimista énem mindenképpen azt mondja, hogy a XXI. század harmadik évtizedében a családdal eltöltött minőségi idő, a tartalmas, az egészség megőrzését célzó programok sokak számára mindinkább alapvető igénnyé válnak, mint ahogy az is, hogy utazásaink során új élményekkel gazdagodjunk. Kárpátalján, így szűkebb pátriánkban is minderre számos lehetőség nyílik. Elegendő, ha csak természeti adottságainkra, épített örökségünk kiemelkedő darabjaira, nagyszerű termálvizeinkre, népi gasztronómiánkra, kiváló borainkra gondolunk. Ha az élményalapú turizmus megvalósításához mi magunk is hozzá tudunk járulni, akkor munkánk nem hiábavaló.
Eszenyi Gábor