Élj meg, ha tudsz...
Kárpátaljai munkaerőpiac
Továbbra is érezteti hatását a gazdasági válság, Kárpátalján pang a munkaerőpiac. Sokan keresnek munkalehetőséget, ám csak kevesen találnak megélhetést biztosító állást.
Különösen aggasztó a falusi lakosság helyzete, hiszen helyben csak nehezen lehet munkalehetőséget találni, esetleg egy-egy varrodában vagy a kereskedelemben. Nem jobb az ingázók helyzete sem, hiszen a megyében működő nagyvállalatok a válság következtében tömegesen bocsátották el a munkaerőt, s csak az utóbbi hónapokban kezdtek újra munkásfelvételt hirdetni. Mint azt az egyik közismert gyár dolgozójától, Zs. Józseftől megtudtuk, idén eddig csak egy hónapig dolgoztak, és ősszel is valószínűleg csak két hónapig lesz munkájuk, ezért rendszeresen kénytelen más munkalehetőségek után nézni.
A munkaadók jelentős mértékben megszigorították a jelentkezőkkel szemben támasztott követelményeket, mondta el lapunknak az egyik munkaközvetítő ügynökség munkatársa. Ma már gyakran kérnek jellemzést az előző munkaadótól, utánajárnak, milyen okból távozott az állásra jelentkező a korábbi munkahelyéről. Nagy jelentősége van a kedvező elbírálás szempontjából annak, hány éves munkaviszonya van a jelentkezőnek, van-e megfelelő képzettsége. Gyakoriak az olyan esetek, amikor a munkaadók háromhavi próbaidőre veszik fel a jelentkezőket, akik olykor fizetést sem kapnak, csak ígéreteket, majd elbocsátják őket és újabb próbaidőseket vesznek fel.
A munkaközvetítő ügynökségek és a foglalkoztatási központok adatai szerint a szakosított internetes kiadványokban és az újságokban elhelyezett apróhirdetések alapján a megyében varrónőkre, gépkocsivezetőkre, bolti eladókra, bárpultosokra, pincérekre, irodavezetőkre, számítógép-kezelőkre, telefonos értékesítőkre, árubeszerzőkre és -értékesítőkre, marketingmenedzserekre, könyvelőkre van leginkább kereslet. Az építőiparban dolgozók számára is kínálnak munkalehetőséget, de ezek mind az ország keleti megyéiben, illetve Oroszországban való munkavégzésre vonatkoznak, mivel Kárpátalján a hitelfelvételi lehetőségek megszűnése miatt mind a lakosság, mind a vállalkozások befagyasztották az építkezéseket. K. István társaival együtt Odessza megyében, a Fekete-tenger partján talált munkát, ahol sokkal többet fizetnek: a kárpátaljai kb. 2000 hrivnya helyett ott havonta 10000 hrivnyát is megkereshet egy építőmunkás. Mint mondja, a Fekete-tenger partján számos építkezés folyik, ott nem álltak le a nagy beruházási projektek, és a magánszektorban is sokan építkeznek, elkel hát a jó és tapasztalt munkaerő.
A legálisan és illegálisan külföldön dolgozók kárpátaljaiak száma mintegy 300 ezer főre tehető - közli az UA-Reporter hírportál, pontos adatokkal azonban senki nem rendelkezik. Oroszországba főleg fakitermelésre és építkezésre utaznak a kárpátaljaiak, a szomszédos országokban szintén építkezéseken dolgoznak. Sok kárpátaljai dolgozik Spanyolországban és Portugáliában, főleg a mezőgazdaságban, valamint építkezéseken.
Foltin Péter, a Megyei Foglalkoztatási Központ osztályvezetője lapunk érdeklődésére elmondta: a megyében idén hat hónap alatt 28787-en (a munkaképes lakosság 3%-a) fordultak álláskeresés céljából a járási központokhoz (ezen belül a beregszászihoz 1849-en, a munkácsihoz 1584-en, a nagyszőlősihez 2185-en, az ungvárihoz 1174-en). Közülük 10050 személy talált magának új munkahelyet (a Beregszászi járásban 696 fő, a Munkácsiban 647, a Nagyszőlősiben 761, az Ungváriban 549). Ami a munkaerő-keresletet illeti, megyei viszonylatban 1200 bolti eladói, több mint 700 gépkocsivezetői, 690 varrónői, 590 kisegítőmunkás, 420 cipőfelsőrész-készítői, 330 faesztergályos, 320 bárpultos, 310 takarítónői, 260 könyvelői, 250 pénztárosi, 140 nővéri, 110 mérnöki állást hirdettek meg. Pedagógusok számára összesen 13 állást ajánlattok az idei év első felében. A határőrség és egyéb katonai egységek szintén munkalehetőséget kínálnak szerződéses katonaként való szolgálatra, de az alacsony fizetés és a magas követelmények miatt elenyésző azok száma, akik élnek ezzel a lehetőséggel.
Baráth József