Kormányrendelet: Nők ezreit érinti a kiutazás korlátozása
Mint ismeretes, a kormány nemrég módosította a határátlépésnek a hadiállapot idejére vonatkozó szabályait. Míg korábban csak a hadköteles férfiak és a katonai szolgálatot teljesítő nők számára volt tilos külföldre utazni, mostantól a civil nők bizonyos kategóriáira is vonatkozik a tiltás: a köztisztviselőkre és a tanácsi képviselőkre – mutat rá a BBC News Ukrajina a miniszteri kabinet január 27-i határozatának következményeit bemutató írásában.
A 60 év alatti férfiaknak hadkötelesként eddig sem volt joguk elhagyni az országot. Mostantól a 60 év felettiek sem távozhatnak, ha képviselők vagy tisztviselők – teszi hozzá a portál.
Kiket érint a rendelkezés?
Íme azoknak a tisztségeknek a köre, amelyek betöltése esetén a férfiaknak és a nőknek egyaránt engedélyt kell szerezniük a határátlépéshez:
– a miniszteri kabinet tagjai, a miniszterek első helyettesei és helyettesei, a miniszteri kabinet államtitkára, annak első helyettese és helyettesei, a minisztériumi államtitkárok;
– a központi végrehajtó szervek vezetői, első helyetteseik és helyetteseik;
– a Legfelső Tanács apparátusának vezetője, első helyettese és helyettesei, a népképviselők, a Legfelső Tanács emberi jogi biztosa és megbízottai;
– az Elnöki Hivatal vezetője és helyettesei, az elnök által létrehozott egyéb kisegítő szervek, szolgálatok vezetői és helyetteseik;
– az SZBU vezetője, első helyettese és helyettesei;
– a Nemzeti Televíziós és Rádiós Műsorszórási Tanács elnöke és tagjai, a Számviteli Kamara elnöke és tagjai, a Központi Választási Bizottság elnöke és tagjai, más állami testületi szervek elnökei és tagjai;
– a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára, első helyettese és helyettesei;
– az Ukrán Nemzeti Bank elnöke, első helyettese és helyettesei;
– az elnök állandó képviselője a Krím félszigeten és helyettesei, a helyi állami közigazgatási hivatalok vezetői, első helyetteseik és helyetteseik;
– az Alkotmánybíróság bírái, a bírák, ügyészek, egyéb állami szervek vezetői és helyetteseik;
– a helyi tanácsok képviselői, valamint az állami és önkormányzati szervek szervezeti alegységeinek vezetői, illetve az állami hatóságok által a mozgósítás és a háború időszakára lekötött dolgozók, az állami vállalatok vezetői és helyetteseik.
A felsorolt személyeknek az államhatár átlépésére csak a szolgálati kiküldetést igazoló okmányok alapján van joguk.
A BBC News Ukrajina rámutat, hogy a helyi tanácsoknak 15 000 képviselője nő, közülük több mint kilencezren a községi tanácsok tagjai. Ők ugyancsak szerepelnek a listán, és így szintén el lettek tiltva a kiutazástól.
Kivételek a köztisztviselők számára
Ugyanakkor a rendelet kimondja, hogy a köztisztviselők külföldre utazhatnak, ha 18 éven aluli gyermeket/gyermekeket nevelő egyedülálló szülőként gyermeklátogatásra mennek, vagy ha elkísérik a gyereket külföldre. Ehhez rendelkezniük kell a megfelelő igazoló dokumentumokkal.
Ezenkívül a köztisztviselők gyógykezelésre is külföldre utazhatnak, ha rendelkeznek Ukrajna elhagyására és Ukrajnába való belépésre jogosító okmányokkal, valamint az Egészségügyi Minisztérium levelével azon személyekről, akiket a külföldi kórházak kezelésre fogadnak.
Az Állami Határőrszolgálat vezetője is megadhatja a kiutazási engedélyt közeli családtag külföldön bekövetkezett halála esetén.
Hogyan fogják ellenőrizni?
Egyelőre kérdéses, miként hozzák létre az adatbázist, amely minden szintű köztisztviselőt és képviselőt tartalmaz, hiszen több tízezer emberről van szó. A miniszteri kabinet azonban már utasította az összes érintett hivatalt, hogy küldjék meg a közalkalmazotti névjegyzékeket az Állami Határőrszolgálatnak a vezetéknév, keresztnév, utónév, születési dátum és beosztás feltüntetésével.
Andrij Demcsenko, az Állami Határőrszolgálat szóvivője a DW-nek elmondta, hogy szolgálatuk adminisztrációjához már érkeznek a tisztviselők és képviselők névjegyzékei, amelyeket továbbítanak a határállomásokon szolgálatot teljesítő felügyelőiknek. Máris beszámoltak néhány esetről, amikor a határőrök megtagadták a kiléptetést az országból olyan személyektől, akikre vonatkozik a szóban forgó tiltás.
Botrányos külföldi utak
Mint ismeretes, Volodimir Zelenszkij elnök január 23-án kiadott rendeletével megtiltotta a tisztviselőknek és képviselőknek, hogy külföldre utazzanak pihenni. Ennek nyomán hozta meg saját rendeletét a kormány. Az intézkedés előzménye az, hogy kiderült, néhány köztisztviselő és politikus utazását szolgálati útnak feltüntetve üdült külföldön.
(zzz/bbc.com/dw.com)