Minden részletében olyan, mint az eredeti volt
Megújult a mezőgecsei Kajdy-kúria tetőszerkezete
Az 1800-as évek elején paplaknak épült késő barokk stílusú kúria jelenleg a mezőgecsei községháza, melynek rendbehozatala a tetőzet műemléki felújításával megkezdődött.
A kúria megújult tetőszerkezetét átadó ünnepségre érkezett vendégeket a mezőgecsei kultúrház Szatmári Viola által felkészített műkedvelő együttese hagyományidéző műsorral köszöntötte.
Mester András polgármester köszöntőbeszédében elmondta, hogy a község emblematikus épületének számító kettőszáz éves kúria tetőszerkezetének műemléki felújítása körülbelül 200 ezer hrivnyába került, amire korábban hiába kértek pénzt a Beregszászi Járási Tanács költségvetéséből, ők egy kis településnek nem tudtak ennyit kiutalni. Emiatt próbáltak pluszforrást találni a felújításhoz. A KMKSZ közbenjárásának köszönhetően Magyarországról Mezőgecsébe küldték a Teleki László Alapítvány vezetőit, akik értékes szakmai tanácsaikkal sokat segítettek, de a felújítás költségeit egyedül ők sem tudták vállalni. Ekkor Vladiszlav Hobliknak, a Beregszászi Járási Tanács elnökhelyettesének tanácsára az ENSZ által kíirt pályázaton sikerült a helyi tanácsnak elnyernie a hiányzó összeget. Így három forrásból összejött a pénz, és elkezdődhetett a munka – mondta el a polgármester, majd hozzáfűzte: „A kivitelező cég vezetői nem is gondolták, hogy ezzel a nem szabvány tetővel mennyi problémájuk lesz. De hála a szakértelmüknek, rugalmasságuknak, illetve az itt álló mesternek, Molnár Ferencnek, az épület új tetőszerkezete elkészült. Végül szeretnék mindenkinek köszönetet mondani, akik segítettek a tetőszerkezet műemléki felújításában: a Teleki László Alapítványnak és vezetőjének, dr. Diószegi Lászlónak és építészmérnökének, Káldi Gyulának, Magyarország Külügyminisztériumának, Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár asszonynak, a Bethlen Gábor Alapnak, a KMKSZ vezetőinek, a Beregszászi Járási Adminisztráció vezetőinek, a Beregszászi Járási Tanács elnökének, Ljubova Pavlovicsnak, az ENSZ kárpátaljai képviselőjének, valamint a tervező és kivitelező cégek munkatársainak” – hangsúlyozta végül Mester András polgármester. Reményeik szerint a felújítás a homlokzat kutatásával és helyreállításával folytatódik majd. A történelmi időket látott épület érdekessége, hogy – bár az évszázadok alatt valószínűleg többször is átalakították – eredeti stílusjegyeit nagyrészt megőrizte, mind a mai napig rendkívül egységes képet mutat. Az épület pincéje, földszinti helyiségeinek boltozatai, az épület párkányzata és a barokk fedélszék többé-kevésbé az eredeti állapotot mutatja. Néhol még az eredeti festésrétegeket is felfedezték a budapesti Teleki László Alapítvány munkatársai. Kárpátalján ritka az ilyen stílusjegyekkel rendelkező épület, megmentése ezért mindenképpen fontos feladat a budapesti műemlékvédő szakemberek szerint.
Az ünnepség végén Mezőgecse két lelkipásztora, Dávid Árpád református lelkész és Demkó Ferenc görögkatolikus esperes Isten áldását kérték az elkészült munkára, valamint Mester András polgármester tevékenységére.
Bad Zsolt