A legélhetőbb városok: Kijev a sereghajtók között
Az Economist Group tudományos-elemző részlege, az EIU közzétette a legélhetőbb városok idei rangsorát, a The Global Liveability Index 2024-et. Harmadik éve Bécs végzett a rangsorban az első helyen, míg Ukrajna fővárosát a tíz legkevésbé élhető város között találjuk – írja a rangsorról a BBC News Ukrajina.
A tanulmány a világ 173 városát értékeli öt kategóriában: stabilitás; egészségügyi ellátás; kultúra és környezet; oktatás; infrastruktúra.
Az index öt kategóriája közül négyben Bécs kapta a legmagasabb pontszámot, míg a legalacsonyabbat – 100-ból 93,5-et – a kultúra és környezet kategóriában érdemelte ki az osztrák főváros a jelentősebb sportesemények hiánya miatt.
Az első tízben további három európai város található: Koppenhága, Zürich és Genf. Mindháromra jellemző a kis népesség, ami általában alacsonyabb bűnözési rátát és kevesebb embert jelent az utakon, a tömegközlekedési eszközökön.
Az első 10 helyezett a következő: Bécs (Ausztria) – 98,4, Koppenhága (Dánia) – 98, Zürich (Svájc) – 97,1, Melbourne (Ausztrália) – 97, Calgary (Kanada) – 96,8, Genf (Svájc) – 96,8, Sydney (Ausztrália) – 96,6, Vancouver (Kanada) – 96,6, Oszaka (Japán) – 96, Auckland (Új-Zéland) – 96.
Ezzel szemben Kijev a minősítés tíz sereghajtója között találta magát. Az ukrán főváros a 100 lehetségesből 44,5 pontot kapott, és a 165. helyet szerezte meg. Az ennyire alacsony besorolást Oroszország Ukrajna elleni háborúja okozza – jegyzik meg a lista készítői.
2013 óta változatlanul Damaszkusz a legélhetetlenebb város, Szíria fővárosa mindössze 30,7 pontot kapott a 100-ból, ami majdnem tíz ponttal kevesebb, mint a rangsor következő helyezettjének, Tripolinak (Líbia) az eredménye.
Velük együtt a következő városok kerültek a tíz legélhetetlenebb település közé: Caracas (Venezuela) – 44,9, Kijev (Kijev) – 44,5, Port Moresby (Pápua Új-Guinea) – 44,1, Harare (Zimbabwe) – 43,8, Dhaka (Banglades) – 43, Karacsi (Pakisztán) – 42,7, Lagos (Nigéria) – 42,2, Algír (Algéria) – 42, Tripoli (Líbia) – 40,1, Damaszkusz (Szíria) – 30,7.
A tavalyi évhez képest a legnagyobb javulás a szigetvárosban, Hongkongban volt tapasztalható. A 61. helyről mindjárt az 50. helyre ugrott a rangsorban a javuló stabilitási és egészségügyi mutatóknak köszönhetően. Ezzel szemben Tel-Aviv (Izrael) szenvedte el a legnagyobb zuhanást a rangsorban idén: a stabilitási, kulturális, környezeti és infrastrukturális mutatók romlása miatt a 92. helyről a 112. helyre esett vissza. Ennek oka a rangsor készítői szerint a Hamász ellen vívott háború Gázában.
(pszv/bbc.com)