Hogyan ellenőrizhetjük, hogy törvényes-e az építkezés?
„Az utca végi réten, amely a gyerekek kedvenc játszótere volt, hatalmas építkezésbe kezdtek. A munkások gyanúsan hallgatnak. Honnan tudhatjuk meg, hogy mi épül, és főleg: szabályosan, törvényesen épül-e?”
– Az építkezés szomszédságában élők több módon is tájékozódhatnak arról, hogy jogszerűen zajlik-e az építkezés.
Ellenőrizhetik az adatokat az építési tevékenység nyilvántartásában (Реєстр будівельної діяльності: https://e-construction.gov.ua/reestri). Az építési tevékenység nyilvántartása lényegében egy adatbázis az építési objektumokról, az építési folyamat résztvevőiről, az engedélyezési dokumentumokról, a várostervezési és a projektdokumentációról, a projektekkel kapcsolatos szakértői véleményekről és egyéb információkról, amelyeket korábban különböző nyilvántartásokban és adatbázisokban tároltak/tartottak nyilván.
A portál keresőjével több információ alapján is rákereshetünk a bennünket érdeklő objektummal kapcsolatban nyilvántartott adatokra:
• nyilvántartási szám – a nyilvántartási számnak az úgynevezett паспорт на будівництво dokumentumban kell szerepelnie, amelyet a jelentősebb objektumok esetében – az objektum összetettségi besorolásától (клас відповідальності) függően – jól látható helyen ki kell függeszteni az építési objektum előtt (kivéve a személyes szükségletre emelt lakóépületeket);
• az építkezés címe;
• a telek kataszteri száma (megtalálható Ukrajna nyilvános kataszteri térképén – Публічна кадастрова карта України).
Egy további lehetőség, hogy a polgár kérvényt nyújt be Ukrajna Építészeti és Városrendezési Állami Felügyelőségéhez (Державна інспекція архітектури та містобудування України), illetve annak helyileg illetékes osztályához, amelyben tájékoztatást kér a szóban forgó építkezésről.
Hasonló kérvényt nyújthat be a városi (járási) tanácshoz.
Fordulhat ügyvédhez is. Az általa elkészített és benyújtott megkeresésre az illetékes hatóságok 5 napon belül kötelesek válaszolni. Amellett, hogy az ügyvédnek nagyobb gyakorlata van az ügyintézésben és a hivatalos dokumentumok, kérvények összeállításában, szélesebb jogkörökkel is rendelkezik az információigénylés terén, mint egy átlagos polgár, így az adott objektummal kapcsolatban elvégzett esetleges ellenőrzések, vizsgálatok okával és eredményével összefüggő dokumentumokat is kikérheti. Ezért bár az ügyvéd szolgáltatásai rendszerint nem ingyenesek, munkája az információszerzés terén hatékonyabbnak bizonyulhat.
A további lépések attól függnek, hogy milyen választ kaptunk a kérdéseinkre.
Ha az építkezés nem rendelkezik a szükséges engedélyekkel, vagy ha azok nem szabályosan lettek kiadva, a polgárnak jogában áll fellebbezni az illetékes hatóságoknál és az önkormányzatnál. Amennyiben ez nem segít, perre viheti a dolgot.
Ha rendelkezésre állnak a kivitelezéshez szükséges dokumentumok, akkor az építkezés jogszerű, amíg az engedélyeket kiadó hatóság vissza nem vonja (törli) azokat, vagy meg nem semmisítik bírósági úton (ez is megtörténhet, ha a dokumentumokat szabálysértő módon adták ki, vagy ha a kivitelezés nem felel meg a terveknek).
Megjegyezném még, hogy ha az építési munkálatok sértik más személyek jogait vagy jogos érdekeit, a sértetteknek jogukban áll szóban vagy írásban fellebbezni (panaszt tenni) az állami és önkormányzati szerveknél, valamint a beruházóknál. Ha ez nem vezet eredményre, irány a bíróság.
hk