Az egészségügyi intézmények számlamaradványaira is igényt tart a kormány
A Legfelső Tanács Nemzeti Egészség, Egészségügyi Ellátási és Egészségbiztosítási Bizottsága javasolta, hogy a 2025. évi állami költségvetés tervezetéből távolítsák el az egészségügyi intézmények nem költségvetési államkincstári számlákra történő átvezetésére vonatkozó rendelkezést. A betegtársadalom attól tart, hogy a kormányzati elképzelés miatt összeomolhat az egészségügyi rendszer – írta október 2-án az Élet (Життя), az Ukrajinszka Pravda magazinja Mihajlo Raduckij képviselőre, a bizottság elnökére hivatkozva.
A költségvetési tervezet záró rendelkezéseinek 26. pontja értelmében jövőre minden állami és kommunális tulajdonú egészségügyi intézménynek át kellene térnie az államkincstár úgynevezett nem költségvetési számláinak használatára.
Raduckij szerint a pénzügyminisztérium azért ragaszkodik ehhez az elképzeléshez, mert egyes egészségügyi intézmények vezetői több tízmillió hrivnyát halmoztak fel bankszámláikon, nem használják fel a pénzt, hanem kamatoztatják. A képviselő rámutat, hogy a 2024 eleji helyzet szerint a pénzmaradványok teljes összege körülbelül 15 milliárd hrivnyát tett ki. Ha ezeket az összegeket kincstári számlákon fogják tartani, akkor az állam felhasználhatja azokat szükség esetén.
„Véleményem szerint a háború alatt minden döntésünkben egyensúlynak kell lennie. Egyfelől az állam prioritása a fegyveres erők finanszírozása. Nem engedhetjük meg, hogy késedelmet szenvedjenek a katonáink kifizetései vagy a fegyverbeszerzések.
Másfelől az egészségügyi intézményeknek az egészségügyi reform előírása szerint autonómoknak kell maradniuk, saját szükségleteikre kell fordítaniuk a pénzt, és tartalékalapot kell képezniük előre nem látható helyzetekre. Ha egy főigazgató valóban nem irányítja hatékonyan az egészségügyi intézményt, és nem fektet be a kórház fejlesztésébe, akkor keresni kell az ilyen vezető befolyásolásának eszközét” – mutatott rá Mihajlo Raduckij, merre kellene keresni a megoldást.
A bizottság azt is javasolta, hogy a törvénytervezetet egészítsék ki két újabb ponttal:
‒ olyan mechanizmusok bevezetését javasolják, amelyek biztosítják az egészségügyi garancia program pénzeszközeinek célzott és hatékony felhasználását a felhalmozott maradványok elemzésével és a további felhasználásukra vonatkozó mechanizmusok meghatározásával 2025. április 1-ig – miközben az egészségügyi intézményeket köteleznék, hogy az Államkincstári Szolgálat szerveinek speciális nem költségvetési számláin helyezzék el azon pénzmaradványokat, amelyek felhalmozódnak a számláikon kéthavi bérköltségnek (pótlékokkal együtt) megfelelő összeget meghaladó mértékben;
‒ technikai megoldások bevezetése a nem költségvetési számlák hatékony kezelésének biztosítására.
„Azaz még egyszer, leegyszerűsítve: ajánlásaink megvalósítása azt feltételezi, hogy az egészségügyi intézmények túlnyomó többségénél semmi sem fog változni. A pénzeszközöket – ahogyan eddig is – bankszámlákon helyezik el és használják fel” – jelezte Raduckij.
Az Élet emlékeztet, hogy az orvos- és betegtársadalom az egészségügyi rendszer esetleges összeomlására figyelmeztetett 2025-ben az állami költségvetésről szóló törvénytervezet miatt. Az Ukrajna Betegei jótékonysági alapítvány közleményében azt írta, hogy az összes egészségügyi intézmény kincstári számlákra való átállítása esetén az orvosok fizetés, a betegek pedig kezelés nélkül maradhatnak.
(zzz/life.pravda.com.ua)