Az elnök neve: Donald Trump
Múlt héten eldőlt, hogy az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Volodimir Zelenszkij még azelőtt gratulált a leendő amerikai elnöknek, hogy közzétették volna a választás előzetes végeredményét. S bár az ukrán államfőből sugárzott az optimizmus a két ország jövőbeni gyümölcsöző együttműködését illetően, Kijev és Washington viszonya aligha lesz olyan felhőtlen, mint a leköszönő elnök, Joe Biden ideje alatt.
„Gratulálok Donald Trumpnak a lenyűgöző választási győzelméhez!” – írta Zelenszkij november 6-i Twitter-bejegyzésében, amelyet az RBK–Ukrajina idézett.
Az ukrán elnök hozzátette: nagyra értékeli a republikánus politikus elkötelezettségét a „béke az erőn keresztül” megközelítés mellett, amely „valóban közelebb hozhatja az igazságos békét Ukrajnában”.
Zelenszkij szerint Ukrajna az „erős USA korszakára” vár Trump határozott vezetése alatt, és a továbbiakban is számít „Ukrajna erőteljes kétpárti támogatására”.
Trump floridai győzelmi beszédében megígérte, hogy gyorsan véget vet minden háborúnak. Konkrétumok nem hangzottak el ezúttal sem, de az ukrán sajtóban érzékelhető a bizonytalanság az amerikai elnök valószínűsített béketerve miatt. A BBC Ukrajina összeállításában felidézi, Donald Trump választási kampánya során nemegyszer elmondta, hogy miután elnök lesz, „24 órán belül” véget vet az ukrajnai háborúnak. Erre Zelenszkij úgy válaszolt, senki sem kényszerítheti rá Ukrajnát, hogy adja fel területeit Oroszországnak a háború gyors befejezése érdekében.
„Mindenki boldogabb lesz, ha egy ember a világon [...] meg tudja állítani a háborút 24 óra alatt. A kérdés az, hogy milyen áron és ki fogja megfizetni” – fogalmazott Zelenszkij.
A helyzetet bonyolíthatja, hogy Zelenszkij és Trump viszonya enyhén szólva nem nevezhető felhőtlennek. Az ukrán és az amerikai elnök 2019 júliusában folytatott telefonbeszélgetése nemzetközi botrányt okozott, és majdnem az utóbbi felelősségre vonásához vezetett hazájában. Trumpot azzal vádolták, hogy nyomást gyakorolt az ukrán elnökre. Állítólag azt akarta elérni, hogy az ukrán bűnüldöző szervek korrupcióval vádolják meg Joe Bident és fiát, Huntert, aki korábban egy ukrán energiavállalattal állt kapcsolatban. Ellenfelei szerint Trump abban reménykedett, hogy eltávolíthatja a versenyből Joe Bident, fő vetélytársát a 2020-as amerikai választásokon.
Trump minden vádat határozottan tagadott. Végül a felelősségre vonására irányuló törvényhozási kezdeményezés kudarcot vallott, de Biden így is megnyerte a 2020-as választásokat.
Zelenszkij és Trump legutóbb szeptemberben találkozott az ukrán elnök amerikai útja alkalmával. Arra a látogatásra rányomta bélyegét a már javában tomboló elnökválasztási kampány. Zelenszkijnek szemére vetették, hogy beavatkozik a kampányba Kamala Harris demokrata jelölt oldalán, s még a Trumppal tervezett egyeztetés is veszélybe került.
A két politikus végül mégiscsak találkozott.
„Mindketten azt akarjuk, hogy minden véget érjen, és mindketten igazságos alkut akarunk kötni. Úgy gondolom, hogy ez a megfelelő időben meg fog történni” – mondta Trump visszafogottan a Zelenszkijjel folytatott tárgyalása után.
November 6. óta a „megfelelő időre” vár a világ.
(ntk/rbc.ua/bbc.com)