A leander növényvédelme III.
Az őszi időjárás kedvező volt, komolyabb hideg nem fenyegette az udvaron hagyott növényeinket. Azonban nem bízhatjuk a véletlenre sorsukat, aki még nem helyezte biztonságba dísznövényeit, az mihamarabb tegye meg. Leandereink levelét, szárát érdemes rendszeresen átnézni, nem látunk-e rajtuk hívatlan vendégeket. Hiába mérgező a növény nedve, néhányan kimondottan kedvelik – sajnos. Lássuk, melyek a leander leggyakoribb kártevői, és milyen védekezési módszerekkel óvhatjuk meg tőlük növényünket!
Nemcsak a leanderek, de a legtöbb dézsás és szobanövény számára is a tél a legnehezebb időszak. Ilyenkor kevesebb fényt kapnak, túl hideg van, ezért lassan legyengülnek, kevésbé lesznek ellenállók a kártevőkkel szemben. A teleltetés előtti lemosó permetezést célszerű olajat is tartalmazó lemosó szerrel, pl. olajos rézkénnel elvégezni, mely a kártevők és a gombás betegségek ellen is hatékony.
A teleltetéshez fagymentes, 4-5 °C hőmérsékletű, világos helyet válasszunk. A pince, veranda és lépcsőház egyaránt alkalmasak erre a célra. Öntözni ritkán és csökkentett vízmennyiséggel öntözzünk, mert a pangó víz ebben az időszakban a gyökér károsodásához vezethet. Ennek megfelelően az öntözésre hőmérséklettől függően 3–5 hetente kerítsünk sort.
A rovarok közül a gyapjas- és pajzstetvek, valamint a takácsatkák fertőzése a leggyakoribb. Lehet permetezni, de kaphatók már olyan táprudak, melyek felszívódó rovarölő anyagot is tartalmaznak. Ezek bármilyen dísznövény rovarölő szeres kezelésére és tápanyag-utánpótlására használhatók. Ráadásul nemcsak rovarölő hatásuk van, hanem megelőzésre is kiválók, téliesített növényeinket is egyszerűen megóvhatjuk velük.
Mik ellen kell védekeznünk?
A szoba- vagy teleltetett növényeken, így a leanderen is a kártevő rovarok megjelenése általában a téli időszak elején, közepén kezdődik. Ekkor találkozhatunk a gyapjastetűvel, mely kis vattaszerű pamacsokat képez a növényen. A pamacsok először a levelek tövén jelennek meg, majd gyorsan terjednek a virágszár felé is. Viszonylag könnyű védekezni a gyapjastetű ellen, olajos és kontakt növényvédő szerekkel hatékonyan pusztíthatjuk.
A pajzstetű már makacsabb állatka. Barna púpocskaként a levélfonákon kezd tenyészni, ahol nehezen vesszük észre, majd a virágszáron is megjelenik. A jelenlétéről árulkodik, hogy ragacsos lesz tőle a növény felszíne. Leghatásosabban a felszívódó rovarölő szerek alkalmazhatók ellene, mert a pajzsa megvédi a kontaktszerektől. Kitartó gondoskodással olajos permetszerekkel is elpusztíthatjuk a pajzstetveket.
A takácsatkák megjelenését általában arról ismerhetjük fel, hogy a levélen mindenütt tűszúrásnyi szívogatásnyomok jelennek meg, és a levél szürkéssé, ezüstössé válik. Másik, könnyebben észrevehető jele a tevékenységüknek, hogy az atkák nagyon finom pókhálót képeznek a levélfonákon. Vízzel való permetezésnél könnyen észrevehetjük, ahogyan a páracseppek megtapadnak a hálón. Az atka még a tű hegyénél is kisebb pókszabású állat, ezért csak akkor vesszük észre, mikor már igen sokan vannak. Védekezni ellenük csak és kizárólag atkaölő szerrel érdemes.
A legelterjedtebb védekezési mód a permetezés. Ha felismertük, milyen kártevővel állunk szemben, a megfelelő permetezőszer használata javasolt.
A levéltetvek, pajzstetvek ellen általános rovarölő kontaktszerek kaphatók, illetve léteznek nagyon hatásos felszívódó vegyszerek is. Az atkák esetében már nem ilyen egyszerű a helyzet. Más szer hatásos a tojások, más a kifejlett atkák esetében, ezért érdemes kombinálni a permetszereket. Feltétlenül adjunk tapadásfokozót a permetléhez! Kiemelkedően fontos szempont azonban, hogy a károsodott levelek már soha többé nem lesznek egészségesek, ezért mindenképpen szükség van a sérült részek eltávolítására – már csak azért is, mert a kártevők fertőzéseket is terjeszthetnek.
A házi praktikák közül sokan alkalmazzák a jól bevált zuhanyozásos, törölgetéses módszert. Ez igen hatásos tud lenni, mégis sokan tapasztalják, hogy a rovarok hamar, akár pár nap múlva ismét elszaporodnak. Ez azért történik, mert a vízzel vagy a törléssel csak az éppen kifejlett, elérhető egyedektől szabadulunk meg. Akinek van rá ideje, és akár 2-3 naponta hajlandó végigcsinálni ezt a procedúrát, lassan megszabadulhat a kártevőktől. A permetszerek használata természetesen jócskán megkönnyíti a dolgunkat.
A megfelelő gondoskodás, tápanyag-utánpótlás és a megelőző intézkedések betartása segít, hogy leanderünk egészséges, virágzó állapotban díszítse kertünket vagy teraszunkat, és hosszú ideig gyönyörködhessünk benne.
Nadimova Erzsébet,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány munkatársa