Néptáncpedagógusok módszertani képzése Beregszászban
Ötödik alkalommal indította el a néptáncpedagógusok módszertani képzését a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja (HHHK) február 15-én. A beregszászi Pásztor Ferenc Közösségi Házban megrendezett tanfolyamra idén 30 fő jelentkezett Kárpátalja különböző településeiről: kultúrházak, művészeti iskolák munkatársai és együttesek vezetői.
A hivatalos megnyitó során Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja kirendeltség vezetője köszöntőjében kiemelte: a hálózat fő célja megalakulása óta, hogy szakmai segítséget nyújtson. Örömtelinek nevezte, hogy ennyi érdeklődő van a képzés iránt. A tanfolyam anyagát igyekeznek mindig úgy alakítani, hogy az az érdeklődők számára aktuális legyen. Az Antal házaspár pedig már közel 10 éve segíti a kárpátaljai népművészeti munkát, hiszen nemcsak a néptáncképzések során vannak jelen, de számos alkalommal nyári táborokban, mentorprogramokban, valamint versenyeken is jelen voltak.
Balogh György beregszászi magyar konzul köszöntve a megjelenteket elmondta: „A néptáncpedagógus feladata nemcsak a néptáncmotívumok megtanítása, hanem a mozgást motiváló érzelmek kifejezésére való ösztönzés is. Nemzeti kultúránk legmélyebb rétege a magyar néptánc, amely az ösztönök és a vágyak kézben tartásáról, az érzelmek megéléséről és megfelelő kimutatásáról szól. A néptánc, amit önök oktatnak vagy oktatni fognak, annak a sajátságos nemzeti érzelemnek a kifejezése, ahogy mi, magyarok fogjuk fel a világot. Arra, hogy a fiatal nemzedék hogyan dolgozza fel majd a fájdalmakat, a veszteségeket, a félelmeket, a vágyakat vagy éppen az örömöt, arra önök tanítják majd meg őket. Mert önök nemcsak a lépést mutatják, hanem azt is, hogy mit fejez ki, a méltósággal viselt sorsot, a visszafogott büszkeséget, a szerelem bensőséges intimitásának örömét, talán önök tudják leginkább a zárkózott fiatal generációk dióhéját feltörni.”
Antal Roland, a Nyíregyházi Tánctanoda alapítója, vezetője, a képzés egyik szakmai kidolgozója elmondta: immáron 4. éve zajlik a képzés, amely során a tanfolyamok egymásra épülve segítik az érdeklődők szakmai tudásának fejlesztését. Mint mondta, az idei éven Erdély tájegységeivel ismerkednek mélyrehatóbban, azon belül is Felcsík, Székelyföld és Moldva táncanyagával, valamint az ehhez szükséges módszertani segédeszközökkel és anyagokkal. „Megtanítjuk őket arra, hogy az alsó és a felső tagozatos gyerekeknek hogyan és miképpen tudják megtanítani ezeket a táncokat” – foglalta össze Antal Roland.
Váradi Enikő, a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja kulturális szervezője, az esemény programkoordinátora elmondta: a nehéz körülmények ellenére az elmúlt évekhez képest idén volt a legnagyobb érdeklődés a képzés iránt. Harminc fő jelentkezett, akik főként kultúrházakban, néptáncegyüttesekben, folkműhelyekben oktató pedagógusok. De vannak köztük olyanok is, akik még diplomaszerzés előtt állnak. Az, hogy ennyi érdeklődő van, azt jelzi, hogy van igény a néptáncoktatásra Kárpátalján. Az pedig kiemelten lényeges szempont, hogy akik most akarják vállalni, vagy már régebb óta oktatnak, azok számára fontos a megfelelő szakmai fejlődés. Ezek a képzések éppen ezért indultak, hogy mindenki megtalálja a számára hasznos, a gyakorlatban is alkalmazható tudásanyagot.
Az idei tanfolyam 60 órából áll, a tavaszi időszakban 5 alkalom valósul meg, míg az őszi félévben 4. Az alkalmak során a résztvevők Erdély táncanyagával és a hozzá kapcsolódó elméleti és gyakorlati ismeretekkel gazdagodnak. A program oktatói és kidolgozói a nyíregyházi Antal Dóra és Antal Roland néptáncpedagógusok, a Nyíregyházi Tánctanoda művészeti vezetői, a HHHK mentorprogramjának oktatói.
Kőváry