A Méhmese című tantermi meseelőadás bemutatója a beregszászi színházban
A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház adott otthont április 4-én a Méhmese című tantermi meseelőadás bemutatójának, amelyet a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány felkérésére vittek színre. Az előadás nemcsak szórakoztatta, hanem tanította is a legfiatalabb nézőket – méghozzá játékosan, humorral és mély üzenetekkel.
A Méhmese előadása nem önálló programként, hanem egy átfogó sorozat részeként valósult meg, amelyet a „Pro Agricultura Carpatika” civil szervezet sikeresen elnyert uniós pályázata tesz lehetővé. A programsorozat célja, hogy a gyerekek játékos formában ismerkedjenek meg a méhek világával – nemcsak a színházon, hanem gyakorlati bemutatókon keresztül is.
A darabot Gál Natália írta és alkalmazta színpadra, akinek nevéhez már több gyermekeknek szóló előadás is fűződik. A főszerepekben Heczel Jázmin és Huzina Eszter játékát élvezhette a közönség. A színpadon Jázmin kétszer is alakított: ő játszotta Pillét, a mindig kíváncsi lepkét, valamint a minden lében kanál Dögit, a legyet. Zümiként Huzina Eszter brillírozott, aki eltévedt méhecskeként keresett kapaszkodókat egy számára ismeretlen világban.
A Méhmese című tantermi előadás nemcsak témájában különleges, hanem abban is, ahogyan megszületett. Gál Natália, az előadás írója és rendezője elmondta: a mese egy felkérés nyomán született meg, de a munka során sokkal több lett belőle, mint egy teljesített megbízás: „Minden egyes alkalommal, amikor mesét készítek vagy mesén dolgozom, azt érzem, hogy ez egy nagyon felemelő dolog, és nagyon hálás feladat gyerekeknek játszani.”
Ezúttal azonban nem színészként vett részt a produkcióban, hanem a háttérből irányította az alkotást: ő írta a történetet, és két fiatal színésznővel együtt dolgozta ki a színpadi változatot. Mint fogalmazott, büszke rájuk, mert „helytálltak, és ügyesen vették az akadályokat” az első előadás alkalmával.
A darab egyik legfontosabb célja, hogy ne csak történetet meséljen, hanem interaktív élményt is adjon a gyerekeknek. Ennek szellemében a szereplők aktívan bevonták a kicsiket – kérdéseket tettek fel, együtt játszottak, közösen segítettek Zümi problémájának megoldásában.
A rendező reméli, hogy a gyerekek nemcsak a méhek világáról tanultak valami újat, hanem útravalót kaptak az elfogadásról és önazonosságról is. Véleménye szerint a darab már óvodáskortól kezdve egészen az alsó tagozatig élvezhető és hasznos, amit az első előadás aktív, lelkes közönsége is visszaigazolt.
Heczel Jázmin, a beregszászi színház segédszínésze Pille és Dögi szerepét is eljátszotta – méghozzá szinte átöltözési idő nélkül. „Meglepő módon azt hittem, hogy a Dögi karaktere fog tőlem nagyon távol állni, és a Pille nagyon könnyen játszható lesz… Ez nem igaz.” Elmondása szerint a lágyabb, érzékenyebb Pille megformálása komolyabb kihívást jelentett számára, míg a vagányabb Dögi természetesebben jött. A két karakter gyors váltogatása pedig különös színészi figyelmet és koncentrációt igényelt, amit a közönség észre sem vett. „Nagyon örültem annak, hogy ennyire tudatos gyerekekkel vagyunk körülvéve itthon, hogy el tudják választani a jót és a rosszat, és ragaszkodnak a jóhoz.”
Huzina Eszter, aki Zümit, a kis méhet alakítja, szintén magabiztosan és szeretettel játszotta a szerepet. „Nagyon jól éreztem magam a színpadon, a gyerekek is fantasztikusak voltak, hiszen együttműködtek velünk.” Elárulta, hogy az előadás előtt ugyan volt benne egy kis izgalom, de amint közönség elé lépett, elmúlt a lámpaláz. A bemutató során a gyerekek aktív részvételének köszönhetően igazi, élő kapcsolat alakult ki a közönség és a szereplők között
A Méhmese nemcsak a gyerekek számára jelentett különleges élményt, hanem a beregszászi színház életében is fontos mérföldkő volt. Sin Edina, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház megbízott igazgatója szerint az előadás különlegessége, hogy két fiatal segédszínész szereplésével valósult meg – akik számára ez a bemutató egyben fontos szakmai pillanat is volt. Az igazgató kiemelte, ez is azt bizonyítja, hogy van jövője a kárpátaljai magyar színháznak: „Egy újabb generáció áll színpadra, mutatkozik meg a kárpátaljai közönségnek, és ez azt jelzi, hogy a beregszászi színházban van utánpótlás.”
A Méhmese című előadás április és május folyamán 15 kárpátaljai helyszínen lesz látható, az eddigi tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a gyerekek rendkívül nyitottak a környezettudatos üzenetekre, és örömmel fogadják a színház játékos, mégis tanulságos világát.
KV