Házat vennék, de drága!
Kínálat van, kereslet nincs
Mostanság sokan panaszkodnak a magas ingatlanárakra, azonban a felmérések szerint országos szinten (Kijev kivételével) csökkennek az árak. Az eladókkal beszélgetve kiderült, hogy ez Kárpátalján egyelőre nem érvényesül, ők továbbra is magas áraka kérnek tulajdonukért, vevők azonban alig akadnak. Az alábbi írásunkban megpróbálunk betekintést nyújtani olvasóinknak, mekkora pénzösszegre van szükség Kárpátalja különböző régióiban azoknak, akik családi házat kívánnak vásárolni.
Beregszászban rengeteg az eladó lakóház, vevő viszont a magas árak miatt alig akad. A város "szívében" a duplája egy-egy ház ára, mint a külvárosban. A Munkácsi utcán végigmenve számos eladó házat találtam. Az utcának a városközponthoz közeli részén egy emeletes ház ablakában észrevettem az "Eladó" cetlit, így bekopogtam. Szerencsére a tulajdonos otthon volt és szívélyesen fogadta e sorok íróját, gondolván, potenciális vásárló az illető, és beinvitált az emeletes, ötszobás, összkomfortos, kertes házba. Mint elmondta, családjával együtt Magyarországra kíván költözni, ezért minél sürgősebben szeretne túladni rajta 250 ezer dollárért. Mikor rákérdeztem, miért pont ezt az árat kéri érte, azt válaszolta, hogy rendszeresen figyeli az ingatlanok adásvételéről szóló hirdetéseket, az árak alakulását, és tapasztalatai szerint ez reális ár egy kiváló állapotú összkomfortos házért. Továbbmentem a városközpont felé, és a Széchenyi utcán egy háromszobás, szintén összkomfortos, kertes ház ára iránt érdeklődtem. A tulajdonos 170 ezret kért érte, amit drágálltam, mondván, néhány házzal odébb szintén eladó egy hasonló ingatlan, melyért 120 ezret kértek. A tulajdonos azzal válaszolt, hogy ismerősei javaslatára kér ennyit a házért, de, mint mondta, ha a 170 ezret túlságosan magasnak találom, hajlandó engedni valamelyest az árból. Ha valódi vásárló lettem volna, akár 5-6 ezer dollárt is lealkudhattam volna a tulajdonos által megszabott árból. A központtól távolabb eső utcákban és a külvárosban is felmértem a kínálatot. A legtöbb esetben itt is a reálisnál magasabb árat kérnek az ingatlanokért. Az egyik eladó ház tulajdonosa 80 ezer dollárért szabadult volna meg a jó állapotú, de nem összkomfortos háromszobás kertes házától. Sikerült viszont olcsóbb árajánlatot is találni a két-háromszobás házakra – a külvárosban egy háromszobás, nem összkomfortos, de lakható állapotú, kertes házra 45-50 ezer dollárért lehet szert tenni, míg egy hasonló állapotú kétszobásért 20-30 ezer "zöldhasút" kérnek. A környékbeli falvakban szintén magas ára van a lakóházaknak: Jánosiban például 70 ezer dollárért vásárolhatunk háromszobás összkomfortos, kertes házat, Asztélyban 65 ezerért, Borzsován pedig 50 ezret kérnek érte.
Nemrég a Felső-Tisza-vidék "székvárosába" vezetett az utam, így alkalmam nyílt ott is feltérképezni a helyzetet. Mint kiderült, Técsőn ugyancsak sok az eladó ház, melyekre főleg a falvakból ide költözők körében mutatkozik kereslet, melyet azonban jelentős mértékben korlátoznak a borsos árak. Egy új építésű, emeletes, négyszobás, összkomfortos, kertes ház 200 ezer dollár alatti áron nem kapható. A város főutcáján található jellegzetes régi, magas tetőzetű házakat sem lehet megvásárolni 90-100 ezer dollárnál kevesebbért. Az egyik ilyen eladó házba bekopogtatva a tulajdonos nyitott ajtót, aki egy idősebb magyar férfi volt. Mint elmondta, a gyerekeihez kíván költözni, akik a város másik részében laknak, és ha fájó szívvel is, de kénytelen eladni a régi házat, melyet annyira megkedvelt. Az általa kért 95 ezer dolláros vételárat sokalltam, amire ő azt válaszolta, hogy nem kótyavetyéli el "aprópénzért" a nagyszülei által felépített házat, mely ma is nagyon jó állapotban van. A külvárosban olcsóbban is lehet házat vásárolni – az eladásra kínált kertes családi házak ára 50-80 ezer dollár között mozog.
A megye más régióiban az árak a következőképpen alakulnak: Ungváron a külvárosban egy háromszobás, összkomfortos, kertes házat 180-200 ezer dollárért vásárolhatunk, míg a belvárosban vagy annak közelében már több mint 320-400 ezer dollárt kérnek érte. Minajban egy ötszobás emeletes, kertes házért 230 ezer dollárt kérnek, Onokócon egy kétszobás ház 30 ezerbe kerül. Munkács "szívében" 250-270 ezer dollárért lehet venni háromszobás, kertes házat, míg a külvárosban ugyanez 170-180 ezerbe kerül. A járás településein már 60-80 ezer dollárért is hozzájuthatunk egy jó állapotú, két-háromszobás lakóházhoz, egy összkomfortosért azonban 100 ezernél is többet kérnek. A város közelében található Beregrákoson pedig egyenesen 200 ezer dollárba kerül egy 4 szobás, emeletes, összkomfortos ház, de ugyanitt 20 ezerért is vásárolhatunk jó állapotú kétszobás kertes házat, Beregszentmiklóson pedig 31 ezerbe kerül egy háromszobás kertes ház. Szolyván 160-200 ezer dollárért lehet venni háromszobás, kertes házat, míg a járásban a lakóházak ára 60-130 ezer dollár között mozog. Ugocsában szintén "harapósak" az árak. Székvárosában, Nagyszőlősön egy, a városközpont közelében található emeletes, hatszobás lakóházért 400 ezer dollárt kér tulajdonosa, míg egy jól karbantartott háromszobás 115 ezer dollárba kerül. A külvárosi részben viszont egy 7 szobás, jó állapotú kertes házért "csak" 100 ezret kér a tulajdonos, míg egy ötszobás kertes házat 52 ezerért kínálnak megvásárlásra. Tiszaújlakon egy ötszobás összkomfortos lakóházért 80 ezer dollárt kérnek, míg Karácsfalván egy háromszobás jó állapotú ház 60 ezer dollárba kerül.
Az utóbbi időben egyre több kárpátaljai lakos vásárol ingatlant Magyarország szomszédos megyéjében. Nyíregyházán egy háromszobás összkomfortos lakóház ára 100-130 ezer dollár között mozog, míg a kétszobásoké kb. 80 ezerbe kerül. Mátészalkán egy kétszobás összkomfortos lakóház 42-50 ezer dollárt kóstál, míg Vásárosnaményban például egy 3 szobás összkomfortos lakóházért 70 ezer dollárt kérnek. Minél közelebb érünk a magyar–ukrán határhoz, annál olcsóbbak az árak: Aranyosapátiban egy háromszobás ház 27 ezer dollárba kerül, míg a határtól fél kilométernyire található Barabásban egy kétszobás ház már 8,5 ezerért is megvásárolható.
Baráth József