„Történelmünk legnagyszerűbb gyűlése”
A salánki „országgyűlés” 290. évfordulójára
Egy helytörténeti eseményre szeretnénk emlékeztetni, amelynek jelentősége túlnő szűkebb pátriánk határain, a Rákóczi-szabadságharc végnapjainak jeles mozzanatát tárja elénk és salánki értekezlet, némi túlzással „országgyűlés” néven vonult be történelmünkbe.
A történet fonalát Rákóczinak Pálffy Jánossal (a császári hadsereg magyarországi főparancsnokával) 1711. január 31-én folytatott vajai (Szabolcs megye) tárgyalásától ragadjuk meg. Annak ellenére, hogy mindkét fél emelkedett hangulatban – magyar a magyarral – értekezett a „haza boldogulásáról”, a fejedelmet nem sikerült rávenni a császári felsőség elismerésére. Pedig a megbékélésen még a felkelők táborában is munkálkodtak. Végül Pálffy javaslatára, Károlyi Sándor főparancsnok, Komáromi Csipkés György és Ottlyk György tanácsának engedve, Rákóczi írt egy levelet a császárának, de ezt nem kegyelemkérésre, hanem a szabadságharc jogosságának bizonyítására használta fel. Pálffy csalódottan vette sorait, mivel sem a császár elismerése, sem a kompromisszumok nem szerepeltek benne. Rákóczi ettől eltekintve hitte, hogy a „császárt levelem megindítja és valóban szerződést akar kötni”. Amikor ezt a levelet írta, gondolhatott az ún. Szövetkezett Rendeknek tett esküjére, ami csak a szenátussal egyetértve tette számára lehetővé a béketárgyalások folytatását. Ekkor határozott úgy, hogy összehívja a salánki értekezletet.
Rákóczi vajai tárgyalásai idején összeült a császári udvari tanács is, ahol Pálffy teljhatalmat kapott a tárgyalások további folytatására. Ausztria a nyugati hatalmak nyomására és a császári sereg mostoha állapota miatt is mielőbb le szerette volna zárni a szabadságharcot. A főparancsnokot feljogosították, hogy Rákóczinak személyét és vagyonát illető kegyelmet adhat, ha ő kész átadni Kassát, Munkácsot és a többi birtokában lévő várat. A Rákóczit érintő kegyelmet eddig nem nyilatkoztatta ki Bécs, ezért ez előrelépés volt a békés lezárás felé. Éppen ezért érintette kellemetlenül az Udvari Tanácsot Rákóczi levele. A benne foglaltakat Pálffynak rótták fel. Tartalmát éppen február 14-én tárgyalták, ez a dátum pedig egybeesik a salánki országgyűléssel. Az udvar utasította Pálffyt, hogy csak magánszemélynek kijáró tisztelettel tárgyalhat Rákóczival, továbbá Rákóczi államát, a konföderációt, nem ismerheti el. Egyidejűleg lehetőséget biztosítottak a meghódoláshoz Rákócziéknak. A császárra tett esküért cserében visszanyerhették volna személyes szabadságukat. A külföldön lévőknek hat hetet biztosítottak az eskü letételére. József császár azonban hangsúlyozta, hogy mindegyik vezető ügyét külön akarja elbírálni. Magának a fejedelemnek három napot biztosított a meghódoláshoz. Sikertelenség esetére előkészületekről határoztak a háború folytatását illetően. Pálffy elnéző és kompromisszumvállaló magatartása miatt bizalmatlanságot ébresztett az udvarnál, ezért a Haditanács egyik tagját rendelték mellé. A császár utasítása Károlyi Sándort, a fejedelem főparancsnokát is felszólítja az átállásra.
Rákóczi biztosította Pálffyt, hogy mindent a rendek elé terjeszt „és mint vezérlő fejedelmük elfogadom és aláírom mindazt, amit érdekeikkel megegyezőnek találok”. Vajáról Munkács felé tartva először a Szatmár megyei Olcsván számolt be tisztjeinek a Pálffyval folytatott tárgyalásokról. Itt úgy érezte, hogy katonái, bár várták a béketárgyalások eredményeit, inkább a folytatást, a meg nem alkuvást támogatták. Rákóczi szerint Pálffy „úgy beszélt, ahogy gondolkodott, de bécsi udvar egészen másképp gondolkodott” és nem hagyja, hogy a nemzet „a béke gyümölcsét élvezhesse”. Munkácsra érve tapasztalta a vár megerősítését, készületet a hosszú ostromra. Itt esketi fel újból Károlyi Sándort, aki „nemzete boldogsága nélkül” nem békélhetett meg. Rákóczi emlékirata szerint jellemzőek rá itteni gondolatai: „Nem akartam Munkácson maradni, hogy ne fogyasszam az itteni raktárok készleteit, ha pedig a menekültekkel teli falvakban bolyongok, akkor a bujdosóknak leszek terhére és szállásaikról túrom ki őket.”
Ilyen körülmények között került sor 1711. február 11–16. között az Ugocsa megyei Salánkon a rendek értekezletére. A gyűlés színhelyéül Rákóczi salánki kastélya szolgált. Ide hívta előzetesen egybe az általa még ellenőrzött területek magyarországi és erdélyi szenátorait, tanácsosait. A magyarországi szenátorok közül jelen volt gr. Esterházy Antal altábornagy, gr. Csáky István, a hadellátási szervezet vezetője, br. Sennyei István a szenátus kancellárja, Vay Ádám jász és kun főkapitány. Az erdélyiek közül a tárgyalásokon részt vett: Barcsai Mihály szenátor, gr. Teleki Mihály, az erdélyi gazdasági ügyek vezetője, főarendátor, Barcsay Ábrahám erdélyi főkincstartó, Arelt János szász erdélyi tanácsos, Thoroczkay István tábornok, gr. Teleky Pál, Rákóczi követe, br. Kemény Simon alezredes, testőrparancsnok. A tanácskozáson ezen személyeken kívül számos nemesember is megjelent.
Meghallgatták a fejedelem előterjesztéseit. A nagy kérdés abban állt, milyen feltételekkel köthetnek békét, megkössék-e egyáltalán? A rendek válasza egyértelmű lett: nem mentesítették Rákóczit az ország szabadságára tett esküje alól és a harc folytatására szavaztak. A következő előterjesztés a cárnak, I. Péternek a lehetséges támogatásáról szólt. Rákóczi kikérte a tanácsosok véleményét esetleges Munkácson maradásáról is. Ennél jobbnak látta azonban, ha Lengyelországba megy és tárgyal az orosz szövetség ügyében. Ezek után a fejedelem kijelentette, hogy Erdély dolgának békés intézését nem akarja akadályozni, ezért kész volt a szenátorokat a neki tett esküjük alól feloldozni, de ők ezt visszautasították és azt tanácsolták neki, hogy sohase gondoljon a lemondásra. Teleki Mihály naplójából is kitűnik elfogultsága az erdélyiekkel szemben: „Az fejedelemnek az magyar ügyben való könnyes szemekkel expressált deklarációja (kifejezett kinyilvánítása) megmondván nagyobb kötelességét tartja Erdélyhez”.
A salánki értekezlet határozata jogalapot biztosított Rákóczinak a szabadságharc folytatásához. Rákóczi nem alaptalanul hitt I. Péter segítségében. A Lengyelországban tevékenykedő Bercsényi biztató hangulatú leveleiben ösztönözte Rákóczit a cárral való találkozására, akit éppen ebbe az országba vártak, így Rákóczi ezt a lehetőséget sem akarta elszalasztani. A cár segítségével ki szándékoztak törni az elszigeteltségből és nemzetközi garanciákat szerezni a leendő béke megkötéséhez. Bercsényi a Pálffyval való kiegyezésében nem hitt, mindenképp más utakat keresett. Rákóczinak az 1711. február 18-án még Salánkon kelt és a főparancsnok Károlyinak címzett levelében minderről így ír: „Jobb és állandóbb békességet remélhetünk a muszka intervenciója által, mintsem az Pálffy hitegetései után”. Rákóczi ezután már nem vette figyelembe Károlyi óvatosságra intő szavait. A fejedelem és kísérete február 21-én elhagyta az országot. Akkor még nem tudták, hogy örökre. Később bebizonyosodott, hogy Oroszország helyzete nem engedte meg az aktív segítségnyújtást, ezért maradt számukra a száműzetés keserű kenyere.
Történetírásunkban a salánki értekezlet különös nyomatékot kapott, mivel a tanácsosok nem hagyták, hogy Rákóczi megalázó feltételeket fogadjon el. Márki Sándor, Rákóczi életrajzírója „történelmünk legnagyszerűbb” gyűlésének nevezi a salánkit, de tudnunk kell, hogy a megjelent szenátorok, főtisztviselők, nemesek, mivel szinte mindannyian kiszorultak otthonukból, kényszerhelyzetben voltak. Így fordultak utolsó lehetőségként I. Péter országa felé. Egyrészt hitték, hogy még nem veszett el minden és külföldi segítséggel be lehet tartani a még Nagyszombatban elhatározott követelményeket. Másrészt némelyek közülük már az értekezlet előtt útlevélért folyamodtak a császári hadsereg parancsnokaihoz, evvel akarván biztosítani magukat. Az sem vitatható, hogy a rendek képviselőinek álláspontja nem felelt meg a valóságos erőviszonyoknak. A fejedelem azt hitte, hogy még hónapokig, sőt évekig – a nemzetközi helyzet kedvezőbb alakulásáig – elodázhatja a békekötést. Elmondhatjuk, hogy Rákóczi számára a tárgyalások ügye Salánk után jelentéktelenné vált. Bár nem szakította meg őket, a továbbiakban csak időnyerő szerepet tulajdonított nekik.
A szabadságharc záró eseményeit jól ismerjük. A várva várt békét Károlyi kötötte meg 1711. május elsején Szatmáron, amit Rákóczi sohasem tudott elfogadni. A békepontokból kimaradtak a legfontosabbak: a külföldi garanciák, Rákóczi erdélyi fejedelemsége, a konföderáció elismerése stb. Történetírásunk máig ható kérdése, mennyire volt ez a béke árulás és milyen mértékben lehetett a reálpolitika következménye Károlyi részéről. Ma már inkább az utóbbit részesítjük előnyben, de mindkét állítás bizonyítására számtalan érvet és adatot sorakoztathatunk fel.
A 290 éve lezajlott értekezlet történelmünk nevezetes és további kutatásra méltó állomását jelenti. Ezért kell megbecsülnünk az említett eseményekhez kapcsolódó emlékeket. Gondolunk itt az 1991-ben rendbe hozott Mikes-kútra, a szomszédságában álló Rákóczi-Mikes emlékműre, valamint a korabeli Rákóczi-kastély ma is meglévő pincéjére, illetve a salánki templom karzatán ezen országgyűlés emlékét őrző feliratra.
Csatáry György