Aki kilenc perc alatt a fél országot megríkatta
Karelinről, az élő sportlegendáról – egy kicsit másképpen
Mint bizonyára sokan tudják, néhány napja Beregszász vendége volt minden idők legsikeresebb kötöttfogású birkózója, a sportág élő legendája, Alekszandr Karelin. Itt-tartózkodása idején részt vett egy, az ő nevével fémjelzett üdítőitalokat gyártó üzem megnyitásán, díszvendége volt annak a nemzetközi ifjúsági birkózóversenynek, amely ugyancsak az ő nevét viselte, kiosztott legalább ezer autogramot, és készséggel válaszolt az újságírók kérdéseire.
Mi ezúttal – kissé rendhagyó módon – nem mint nagy sportolót, hanem mint közéleti szereplőt, az embert kérdeztük.
– Nálunk kevesen tudják, hogy Ön politikusként is igen elismert személyiség. Beszélne erről?
– Egy hozzám hasonlóan közismert és közéleti személyiség nemigen maradhat közömbös a politika iránt. Jómagam a Jegyinsztvo frakció tagja vagyok, és az orosz parlament képviselőjeként dolgozom.
– Általában milyen viszonyban van az orosz politikusokkal?
– Én mindenkivel jóban vagyok. (Majd mosolyogva hozzáteszi:) Nézzen rám, maga például akarna rossz viszonyban lenni velem? …
– Összeszámolta már, hogy hány érmet szerzett pályafutása során?
– Hirtelen nem is tudom az érmeim számát, de otthon körülbelül egy vödörnyi van belőlük…
– Mi a véleménye a Szovjetunió felbomlásáról, és hogyan értékeli az orosz-ukrán kapcsolatokat?
– Korábban a politikában és a sportban, de az élet más területein is két vezető nagyhatalom létezett: a Szovjetunió és az Egyesült Államok. Az Unió szétesésével egyértelműen Amerika került egyeduralkodói szerepkörbe minden téren. Az orosz-ukrán kapcsolatokban mindkét fél domináns szerepre törekszik, ám ezáltal csak vesztesen kerülhetnek ki ebből a „versengésből”.
– Nem gondolt arra, hogy a jövőben edzőként kamatoztassa a pályafutása során szerzett tapasztalatokat?
– Ahhoz, hogy valakiből edző váljon, külön adottság és pedagógiai érzék szükségeltetik. Például olyan, mint amilyen az én edzőmnek is van. (Karelint egész pályafutása során egészen az utolsó versenyéig az a Viktor Kuznyecov készítette fel, aki annak idején egy iskolai tehetségkutatón fedezte fel a jövő bajnokát. – A szerk.) Bár jómagam testnevelési főiskolát végeztem, a pedagógiai tudományok kandidátusa vagyok, és most dolgozom a doktori diszszertációmon, nemigen tudnám magam elképzelni edzőként.
– Ön szavazott-e, és ha igen, miként, arról, hogy Oroszország megtartsa magának az egykori szovjet himnuszt?
– Igennel szavaztam, mégpedig egy igen egyszerű és logikus szempont miatt. Ha már Oroszország felvállalta az utódállamok minden adósságát, akkor miért éppen a himnuszt ne hagyja meg magának?
– Segít-e Önnek a neve a mindennapi életben?
– Mivel törvénytisztelő embernek tartom magam, így nemigen volt még alkalmam összetűzésbe kerülni a hatóságokkal. Az utcán, a boltban persze felismernek, de amennyire jólesik, annyira fárasztó is tud lenni.
– Hogyan viszonyul a Klicsko fivérekhez?
– Mint minden küzdősport képviselőit, így őket is tisztelem és becsülöm. Annál is inkább, mivel annak idején édesapám is versenyszerűen űzte az ökölvívást. Klicskóék egyébként azért is külön tiszteletet érdemelnek, mert ők az igen magas szintű versenysport mellett a „szürkeállományukat” is állandóan fejlesztik.
– Mire törekszik még az életben?
– Mivel 2003-ig parlamenti képviselőként tevékenykedem, jelen pillanatban a választóim érdekeinek érvényesítése a legfontosabb feladat számomra.
– Miért nem sikerült megnyernie a negyedik olimpiáját?
– Vesztettem, és ma már kár rágódni azon, hogy min múlott a siker, vagy mi kellett volna a győzelemhez. Bármennyire is furcsa, semmilyen hiányérzetem nincs, hiszen előtte három olimpiáról is aranyéremmel térhettem haza. Az olimpiai finálé után az egyik legjobb újságíróbarátom odajött hozzám és ennyit mondott: „Szása, te most kilenc perc alatt egy kiváló birkózóból tragédiahőssé változtál, és elérted azt, ami talán még senkinek sem sikerült – a fél országot megríkattad.”
-tamási-
Névjegy
Név: Alekszandr Karelin
Nemzetisége: orosz
Lakhelye: Novoszibirszk, Oroszország
Életkora: 34 év
Testmagassága: 191 cm
Testsúlya: 130 kg
Családi állapota: nős, két fiú és egy lány édesapja
„Civil” foglalkozása: orosz parlamenti képviselő, a Jegyinsztvo frakció tagja
Kocsija: most éppen egy Toyota személygépkocsival közlekedik.
Különös „ismertetőjele”: háromszoros olimpiai bajnok (1988 – Szöul, 1992 – Barcelona, 1996 – Atlanta), egyszeres olimpiai ezüstérmes (2000 – Sydney), kilencszeres világbajnok, hússzoros Eb-győztes, hatszoros szovjet bajnok, négyszeres Aranyöv-birtokos, Oroszország hőse. Neve a világ legerősebb birkózójaként a Guiness Rekordok könyvében is szerepel. A birkózósport koronázatlan királya…