Sajnálatból fojtotta meg áldozatát?
Egy gyilkosság, amelyet senki sem ért Bátyúban
Lapunk előző számában már foglalkoztunk a 17 éves bátyúi lány, B. I. meggyilkolásával, aki több falubelijével együtt talpig feketébe öltözve, kerékpárral indult temetésre Barkaszóra, ám matracmaradványokkal elfedett holttestére a Bátyú és Szernye közötti szemétdombon találtak rá két nappal később.
Az édesanyját nemrég elvesztő áldozat családja a szomszédok elmondása szerint zárkózott életmódot folytatott, B. I.-nek sem nagyon voltak a faluban barátnői. Édesanyja elvesztése óta a háztartási munkálatok teljes egészében a lány vállára nehezedtek, két nővére a beregszászi ruhagyárban dolgozott.
A falubeliek megosztottak a tekintetben, hogy mi történhetett a Bátyúból Barkaszóra vezető úton. Egy részük valószínűnek tartja, hogy a jelenlegi gyanúsított, bizonyos J. Sz. újbótrágyi lakos gyilkolta meg a lányt. Véleményük szerint e verzió mellett szól az a tény is, hogy korábban több ízben látták a gyanúsítottat guberálni a tett színhelyén. Mások viszont erősen kételkednek J. Sz. bűnösségében, mondván, a szellemi fogyatékos férfi egy légynek sem tudna ártani.
Erősen tartja magát az a verzió is, miszerint személygépkocsi ütötte el B. I.-t. Ezt támasztja alá véleményük szerint az a körülmény, hogy többen is láttak aznap a szemétdomb környékén egy személygépkocsit, másrészt pedig az az értesülés, hogy festéknyomokat találtak a kerékpáron. Eszerint azt követően, hogy elütötték, többen is megerőszakolták B. I.-t, majd zsineggel megfojtották. Többen azt valószínűsítik, hogy három vagy négy szernyei lakos követte el a bűntényt.
B. I. édesapja, aki a maga módján szintén nyomozást folytat lánya halálának ügyében, elmondta, hogy a gyanú felmerülését követően felkeresték őt a gyanúsított szülei, akik azt állították, hogy J. Sz. a gyilkosság elkövetésének napján ki sem mozdult otthonról. Az áldozat apja azt is megemlítette, hogy állítólag J. Sz.-t többször látták guberálni a szemétdombon egy fogyatékos társával. Egyesek szerint ez az egyelőre ismeretlen személy nemrég szabadult a börtönből, ahol egy idős asszony megerőszakolásáért töltötte büntetését. Az apa, B. László véleménye szerint nagyobb a valószínűsége annak, hogy a tettet ez utóbbi személy követte el. Mint megjegyezte, valójában nem hisz abban, hogy a guberáló szellemi fogyatékos gyilkolta volna meg a lányát.
B. László megmutatta lánya kerékpárját, melyen festéknyomokat, illetve ujjlenyomatokat vél felfedezni. A festéknyomok az apa szerint egyértelműen gépkocsival való ütközésből származnak.
Gerevics Miklós beregszászi járási ügyész tájékoztatása szerint még nincsenek meg a tett helyszínén vett minták mikrobiológiai vizsgálatának eredményei, ám valószínű, hogy az áldozatot megerőszakolták, s csak azután fojtották meg zsineggel.
Jelenleg is folyik a gyanúsított orvosszakértői vizsgálata, melynek eredményei e hónap végére várhatók. Nincs kizárva, hogy büntethetőségének megállapításához hosszabb megfigyelésre lesz szükség.
Az ügyész elmondta, hogy a gyanúsított vallomásában részletezte, hogyan követte el tettét. Eszerint B. I. kérte meg, hogy közösüljenek, amibe ő bele is egyezett, ám egy idő után az áldozat sírni, sikoltozni kezdett. A gyanúsított ekkor többször fejbe vágta egy kővel (a holttest fején a helyszínre érkező nyomozók három sebet találtak, mellette pedig egy követ, melyen vérfoltok voltak), ám mivel a lány ezután sem hagyta abba a sírást, a férfi, szavai szerint, sajnálatból fojtotta meg áldozatát egy zsineggel, majd letakarta az ott heverő szakadt matracok maradványaival, és eltávozott a helyszínről. J. Sz. vallomásában elmondta: nem érdekelték sem az áldozat által viselt ékszerek, sem a kerékpár, ezért ezeket érintetlenül hagyta.
Nem került még pont az ügy végére, de előfordulhat, hogy a feltételezett tettes végül nem kerül börtönbe, amennyiben az orvosszakértői vizsgálat megállapítja, hogy nem büntethető – tudtuk meg .
Bátyú lakosait mindenesetre mélyen megrázták a történtek, szavaikból kisüt a gaztett miatti felháborodás. Többen is elmondták, senki sem emlékszik ilyen gyalázatos bűntényre a faluban.
B. J.