Az ősi magyar életmód szerelmese
Aki tarsolylemezeket és régi fegyvereket készít
Szedlják István, a Békéscsabai Történelmi Íjászkör oszlopos tagja, ötvösművész és fegyverkészítő, géplakatosként kezdte pályafutását, de volt olajbányász, dunai matróz is. 1986-ban baleset érte. Felépülése után régi munkakörét már nem tudta ellátni, így mindenfélével próbálkozott. Megtetszettek neki a régi fegyverek, és autodidakta módon elsajátította a fegyverkészítés fortélyait. Az első sikereken felbuzdulva régi fegyverek másolatainak készítésével kezdett foglalkozni, s megismerkedett honfoglaló őseink életmódjával, harcművészetével is. Az ötvösmesterrel a salánki jurta-táborban beszélgettünk.
– Hogyan került kapcsolatba az ősi magyar életmóddal?
– A magyar ősi életmóddal barátaim révén ismerkedtem meg a Békéscsabai Történelmi Íjászkörben. Elsősorban a baráti társaság és a gondolkodásmód volt rám nagy hatással. Elkészítettem a saját íjamat. Láttam, hogy néhányan rézlemezből próbálnak veretes tarsolylemezeket készíteni. Utánanéztem, és azt mondtam, hogy géplakatosként ilyet én is tudok csinálni.
– Mi ragadta meg önt ezekben az emberekben?
– Elsősorban a nyugalmuk és a toleranciájuk. Sugárzik belőlük a jóság, figyelnek egymásra és tisztelik a múltat. Sokszor és sokan néznek minket csodabogaraknak. Azt mondják, ekkora energiával sokkal nagyobb dolgokat lehetne véghez vinni. De egy-egy bemutató alkalmával, amikor korhű ruhákban, a jurták felállításával bemutatjuk az ősmagyarok életét, az emberek arcán látszik a meglepetés, a csodálkozás. Ilyenkor mindenki szeretné kipróbálni az íjakat, megnézni belülről is a jurtát. Egyre jobban érdekli az embereket a múlt, az őseink élete.
– Említette, hogy elsősorban ötvösséggel foglalkozik. Hogyan készül egy honfoglalás kori magyar tarsoly?
– Először is fel kell rajzolni a lemezre a motívumokat, amelyek mindegyike a honfoglalás kori sírokból előkerült tarsolyokról származik. Az eredetiek dúsan aranyozott hátterű ezüstlemezből készültek, ami manapság igen drága, így én rézlemezt használok. Azután következik a minta kiverése. A bőrmunkákba a feleségem és a lányom is besegít. Így egy ilyen tarsoly általában egy hét alatt készül el.
– Meg lehet-e élni ebből a mesterségből?
– Nem, de szeretem csinálni. Gyakran megesik, hogy amíg elkészítek egy fegyvert, úgy a szívemhez nő, hogy nem adom el, inkább megtartom magamnak. kz
– Megváltoztatta életmódját, közvetlen környezetét ez a „hobbi”?
– Nagyon is. Például fokozatosan a fegyverfalhoz alakítottuk még a szekrényt is, így hetedik emeleti panellakásunk igazán nem nevezhető szokványosnak.
kz