Csak az árak gyűrűztek be…
Méregdrága háztartási gépek
Mindennapi életünket, de főként a háziasszonyokét, nagyban megkönnyítik a háztartási gépek és az egyéb praktikus háztartási eszközök. Esetenként már-már rabjaivá váltunk ezeknek a masináknak, melyek természetesen státusszimbólumként sem elhanyagolhatók. De mint minden „luxust”, ezt is meg kell fizetnünk...
Lássuk mindenekelőtt az árakat! Egy mikrohullámú sütőt például 430-800 hr közötti áron vásárolhatunk meg. A konyhai robotgépek legegyszerűbb változata is 65 hr-ba kerül, míg a többfunkciós berendezések 600 hrivnyáig terjedő áron kaphatók. Az igénytelenebb kézi mixerek már 35-70 hrivnyáért, míg a minőségi portékák 100-140 hr-ás áron szerezhetők be a boltokban és a piacokon.
Hagyományos kávéfőzőt 25-50 hr-ért, elektromos készüléket pedig 98-283 hr-ért kínálnak a kereskedők. S ha valaki ragaszkodik a saját maga darálta kávéhoz, akkor egy elektromos darálót 45-118 hr-ért vehet meg.
Kézi húsdarálót 45-107 hrivnyáért, elektromosat pedig 130-280 hr közötti áron vásárolhatunk.
Ruháink vasalását 45-80 hr-ás „olcsó” vasalóval is elvégezhetjük, de ha igényeink szárnyalóak, s a pénztárcánk is megengedi, 140-185 hr-ás csodamasinát is vásárolhatunk ugyanerre a célra.
A kétszersültet 40-130 hr-ba kerülő pirítón készíthetjük el, vagy ha szendvicsre vágyunk, akkor Beregszászban 85-87-hr-ért, Ungváron 155-385 hr-ért vásárolhatunk szendvicssütőt.
A sütővel kombinált gáztűzhelyek is Beregszászban a legolcsóbbak (435-1350 hr) – bár a választék eléggé szegényes –, Munkácson szélesebb a kínálat, de magasabbak az árak (850-1800 hr), a legdrágább pedig e tekintetben is Ungvár (1000-2800 hr). Tudni kell azonban, hogy egyszerű gáztűzhelyek 70-100 hr-ért is kaphatók a boltokban és a piacokon.
Meglehetősen nagy befektetést igényel a hűtőgép vásárlása, amelyet a legolcsóbban (870-1780 hr) Beregszászban vásárolhatunk meg.
Az egyszerű, hagyományos mosógépek Beregszászban 430-480 hr-ért, Munkácson 345 hr-ért kaphatók. Az automata csodamasinákat viszont Ungváron 300-2800 hr-ért, Munkácson 710-1400 hr-ért és Beregszászban 1400-1500 hr-ért kínálják. Talán senkit sem szomorít el a hír, hogy Kárpátalján még nem kapható mosogatógép.
Az árakból is kitűnik, hogy a legtöbb háztartási gép tekintetében Ungváron a legszélesebb a választék, míg például Beregszászban – főleg a nagyobb befektetést igénylő darabok esetében – gyakorlatilag csak egy-két méregdrága típus kapható. Igaz, a kép teljességéhez az is hozzátartozik, hogy Beregszászban, akárcsak a legtöbb határ menti járás székhelyén, rendkívül sok importból származó használt háztartási masina talál gazdára – mindenekelőtt mosógépek, hűtők és televíziók –, míg a megye „fővárosában” elsősorban az új készülékeknek van piaca.
Mindez általában két alapvető okra vezethető vissza. Egyrészt Ungváron és környékén lényegesen nagyobb a fizetőképes kereslet, mint vidéken. Másrészt Ungváron a legkiépítettebb a kis- és nagykereskedelmi üzlethálózat, míg a vidék e tekintetben lényegesen rosszabbul van eleresztve. Kárpátalján gyakorlatilag ismeretlen fogalomnak számít a márkakereskedés, a szaküzlet. A vidéki piacok lefedése jobbára a helyi kisvállalkozók révén történik, akik általában sem megfelelő tapasztalatokkal, sem piacismerettel, sem kellő tőkével nem rendelkeznek. Ennek az esetlegességnek és spontaneitásnak tudható be, esetenként miért olyan szegényes az árukínálat mind a típusok, mind az árfekvés tekintetében.
Ma már természetesen nem beszélhetünk hiánygazdálkodásról, ugyanakkor kétségtelen, hogy a viszonylag szegényes kínálatnak továbbra is a vásárló issza meg a levét. Hiszen többségük nem vállalkozhat esetenként több száz kilométeres kirándulásokra csak azért, hogy a neki árban és típusban legmegfelelőbb termékhez jusson hozzá. Bizonyos értelemben tehát továbbra is fennáll a kereskedőkkel szembeni kiszolgáltatottságuk, s ez utóbbiak bizony gyakorta nem a minél több áru eladásában, hanem csupán a nagyobb bevételben érdekeltek.
Ugyancsak a piaci verseny hiányának tudható be, hogy a vásárlók továbbra is meglehetősen védtelenek a kereskedőkkel szemben. Ez leginkább a megvásárolt termékekre vonatkozó garanciális kötelezettségek érvényesítésében, a minőségi követelmények be nem tartásában érhető tetten. Egyetlen példa: ma Ukrajnában gyakorlatilag nem létezik olyan tartós fogyasztási cikk, amelyre 1 évnél hosszabb időtartamú garanciát kaphatnánk, holott tőlünk nyugatabbra éppen a termék megbízhatósága, a 2-3 éves, szinte minden eshetőségre kiterjedő garanciális szerviz lehetősége jelenti a vonzerőt, s indokolja a piaci átlagnál magasabb árat.
Hozzánk egyelőre csak az árak gyűrűztek be…
karmacsi – ntk