A tüzes acél megszelídítője
„Messze földön híres” a nagydobronyi kovácsmester
A nagydobronyi Benedek Ferencnek vérében, zsigereiben van a kovácsszakma, ugyanis már nagyapja és édesapja is ezzel kereste kenyerét.
Nagyapja tizenöt évesen kezdte a szakmát az akkori kolhozban. Őt követte a sorban édesapja, id. Benedek Ferenc. Akkoriban elég jól kerestek a kovácsok, ráadásul munkájuk is volt bőven. Az unoka a mesterséget nagyapjától tanulta, majd édesapja mellett finomította tovább tudását. A kolhozt, pontosabban annak utódját, a mezőgazdasági vállalatot 2000-ben, megszűnésekor hagyta ott, tizenkét évi munkaviszony után. Még ugyanabban az évben berendezte saját műhelyét.
Nem csalatkozott számításában, munkája mostanság is ugyanannyi akad, hiszen a termelőknek, gazdáknak egyre több mezőgazdasági gépük van, különösen Nagydobronyban, ahol megyei viszonylatban is a legtöbb gép található. Az ekevasakat, kultivátor-kapákat pedig rendszeresen élezni kell.
Benedek Ferenc egyébként patkóiról híres a környéken. Sohasem vásárolt kész patkót, még az alapanyagot is maga választja ki, szerzi be. Mint mondja, két keze ujjain meg tudja számolni, hány patkókészítő él és dolgozik ma a megye magyarlakta részén. Amikor szakmáját elkezdte, még nem volt szükség a patkolásra, ám a nagyapja olyan mesterember volt, aki minden tudását, tapasztalatát beleoltotta, többek között a patkókészítést is. Ennek most nagy hasznát veszi, hiszen csak a faluban kb. 50 gazda tart lovat.
Egy patkóra való alapanyag átlagosan 75 kopijkába kerül, elkészítése, a ráfordított munkát és energiát figyelembe véve – egy patkó átlagosan 15-20 perc alatt készül el –, további 45-50 kopijkát tesz ki. A végtermék, azaz egy kész patkó 2 hrivnyába kerül, melyből így 50-80 kopijka jövedelme származik. Naponta átlagosan egy lovat patkol meg. Télen valamelyest kisebb a forgalom, a nyári csúcsidőben viszont előfordul, hogy naponta hat patkót is fe kell vernie a lovak patáira.
A mester ezzel együtt több mint 100 fajta terméket készít. Szerszámait is maga kovácsolta, mivel kihívásnak érezte a feladatot. Egyedi darabok elkészítésére ugyanakkor csak ritkán vállalkozik. Legfeljebb rokonainak, ismerőseinek készít egy-egy „művészi” munkát, például mintás kerítésrácsot, virágtartót. Nem is nagyon van erre igény, mondja, az emberek nem tudják megfizetni az effajta munkát.
Saját bevallása szerint, jelenlegi munkájából nem tud ugyan várat építeni, ám családját úgy-ahogy eltartja. Télen általában 300-350 hrivnya, nyáron pedig 500-550 hrivnya a havi bevétel, ebből azonban még le kell vonni az elhasznált szén és a villamos energia költségét, ami eléri a havi 150-170 hrivnyát.
Baráth József