Reszkethettek, nyulak!
Kezdetét vette a vadászidény
Augusztus 19-én kezdetét vette az őszi-téli vadászidény. Először a kacsa-, a fürj-, a vadlúd- és a galambvadászati tilalmat oldották fel augusztus 10-től, október 2-tól pedig már a fácánokat is el lehet ejteni. Ez utóbbi szárnyasra csak akkor lőhet a vadász, ha kiváltotta az öthrivnyás kilövőlapot, ugyanis egy vadászat alkalmával a vadász csupán egyetlen fácánt ejthet el. November 2-ától kezdődik a vaddisznóvadászat. A vaddisznó elejtésére feljogosító kilövőlapért 100 hrivnyát kell fizetni. Jó tudni, hogy a szabályok értelmében a kilövést követően az állatot lemérik, és kilövőjének élősúlyban kilogrammonként 3 hrivnyát kell kifizetnie abban az esetben, ha a végösszeg meghaladja a kilövőlapért adott 100 hrivnyát. November végén veszi kezdetét az őzek vadászata, bár igen csekély az engedélyezett kilövések száma (egy kilövőlapért 50 hrivnyát kell fizetni), de ugyanez vonatkozik a vaddisznókra is, holott ez utóbbiak igencsak elszaporodtak, s nem egy esetben a háztájikban is kárt tesznek. Idén a beregszászi járási vadásztársaság például csupán hat őz és nyolc vaddisznó kilövésére kapott engedélyt. Végül, november második-harmadik vasárnapján veszi kezdetét a tapsifülesek kilövése.
A megyei halász- és vadásztársaság tájékoztatása szerint Kárpátalján jelenleg 11 járási szervezetük működik 4287 taggal, köztük 3276 vadásszal. Ami a magyarlakta vidékeket illeti, a Munkácsi járásban 10 alapszervezet működik, melyeknek 477 vadász a tagja, az Ungváriban 13 alapszervezet 592 taggal, a Nagyszőlősiben pedig 18 alapszervezet 483 vadásszal. A Beregszászi járásban Pacuk Miklós elnök tájékoztatása szerint 19 alapszervezetben 480 tagot tartanak nyilván.
Egyelőre nem jellemző, hogy Magyarországhoz hasonlóan külföldi sportvadászok érkezzenek Ukrajnába. Ennek egyik oka Pacuk Miklós szerint abban keresendő, hogy nálunk még valódi vadra vadásznak a puskás emberek, ami a vadász számára is komoly feladatot jelent, míg Magyarországon igen széles körben elterjedt, hogy előnevelt állatokra, vadász-szlenggel élve „farbarúgós” fácánokra lőnek az elkényeztetett fizetővendégek. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy a vadásznak nem kell esetenként több kilométeres utat megtennie a járhatatlan sűrűben a vad elejtéséért, hanem az emberi környezetben felnőtt, félig szelíd állatot terelik a puskacső elé.
Baráth József