Ahol kelendő az „olcsó ukrán” élelmiszer
Mezőkaszony, a boltok birodalma
A 2330 lelket számláló Mezőkaszonyban jelenleg több mint húsz magánkereskedelmi egység működik, melyek kínálata jócskán meghaladja az „átlagos” falusi üzletekét. A mini ABC-k emellett nemcsak jól felszereltek, de esetenként a városihoz képest is kedvező árszinten kínálják portékájukat.
Annak érzékeltetésére, hogy mit is jelent ez a gyakran elhanyagolt, igénytelen falusi kereskedelmi szektorban, említsük meg, hogy például a szomszédos Zápszonyban mind a mai napig közel „fővárosi szintű” élelmiszerárakat „diktálnak” a kiskereskedések. Egyes termékek – liszt, cukor, kávé, vaj, zsír, sör – itt nem ritkán 50-80 kopekkel is többe kerülnek, mint a beregszászi (vagy mezőkaszonyi, somi) üzletekben.
Hogy Mezőkaszonyban mitől megy jobban az a bizonyos szekér? A kereskedők szerint azért, mert a lakosok kezén több a pénz, nagyobbak az igények, és újabban a határ túloldaláról érkezők is szívesen betérnek egy-egy nagyobb vásárlás kedvéért.
Nem volt ez mindig így, hisz a kilencvenes évek elején-közepén éppen a határ túloldalán elterülő települések élelmiszerüzleteit, vegyeskereskedéseit ürítették ki nap mint nap az üzemanyag-turizmusból, csencselésből élő honfitársaink. Akkoriban a viszonylag kis lélekszámú Barabás, Beregsurány és Tiszabecs üzleteinek napi forgalma nem ritkán vetekedett egy-egy kisváros forgalmával.
A „magyar” élelmiszerek, háztartási cikkek olcsóbbak és megbízhatóbbak, jobb minőségűek, mint a hazai – tartották a „mieink”, és szorgalmasan fuvaroztak vagy éppen szatyroztak gyorsfagyasztott húsfélét, lisztet, cukrot, „B” kását, kenyeret, sört, színezett üdítőt, szalvétát, toalettpapírt, babapelenkát, alufóliát, textilöblítőt, légfrissítőt és még sorolhatnánk. Szinte sikk volt mindent „odaát” beszerezni, amihez részben a honi üzletek és piacok gyér kínálata, minőségi „adottságai” is hozzájárultak.
Mára részben fordult a kocka, állítják Mezőkaszonyban, mivel újabban a Magyarországról érkezők vásárolnak előszeretettel a helyi élelmiszer-kereskedésekben. Az indok egyszerű: az ukrán élelmiszer viszonylag olcsó, továbbá esetenként kevesebb tartósítószert, adalékot, mesterséges színezéket tartalmaz, mint a határ túloldalán kínált árufélék.
A „forintos” vásárlók leginkább édesipari termékeket vásárolnak: csokoládét, töltött cukorkát, kandírozott gyümölcsöt, száraz aprósüteményt. Kelendő továbbá a kolbász, a szalámiféle és a virsli, a sör, szilveszterkor a „szovjet” pezsgő, a vaj, a tejföl, a túró, a sajt, valamint a tisztítószer – tudtuk meg, tehát elég széles a skála.
Emellett a határról hazafelé tartó környékbeliek is inkább Mezőkaszonyban szerzik be a konyhára valót, mivel egyes termékek, pl. a gyorsfagyasztott baromfihús, rendszerint kevesebbe kerül, mint például a határ túloldalán, Barabásban.
A nagyszámú kereskedelmi egység megjelenésének következménye, hogy az üzletek igyekeznek kiépíteni saját klientúrájukat, s mindent megtesznek a vevők megtartásáért – lásd egyéni árprofil, bő választék (az egyik családi üzletben például nem kevesebb, mint tízféle kenyérből lehet választani). Úgy tűnik, Mezőkaszonyban ismét érvényre juthat a rég elfeledett „mindent a vásárlóért” szlogen.
P. Zs.