Hogyan tovább, huszti magyar iskola?
Meghátrált a huszti polgármester?
A huszti járási bíróság február 21-én tárgyalta a helyi járási ügyészség keresetét, melyet a városi végrehajtó bizottság által a huszti magyar tannyelvű általános iskola átszervezéséről hozott határozat kapcsán nyújtottak be. A járási ügyész azt követően fordult bírósághoz, hogy a városi végrehajtó bizottság elutasította a szóban forgó döntés visszavonására tett felszólítását. A pénteki tárgyaláson a város vezetése önként visszavonta a magyar iskola átszervezésére vonatkozó novemberi határozatát, miáltal elhárult a közvetlen veszélye annak, hogy az oktatási intézmény elveszítse önállóságát és épületét. A 10-11. középiskolai évfolyamok sorsa azonban továbbra sem tisztázott.
A február 21-i tárgyaláson a városi végrehajtó bizottság jogi képviselője bejelentette: Huszt végrehajtó bizottsága önként visszavonja 621. számú, a huszti I-II. fokozatú magyar tannyelvű általános iskola átszervezéséről szóló határozatát csakúgy, mint az ügyészi fellebbezés elutasításáról hozott 741. számú határozatát. Az ügyész ezt követően elállt a bírósági eljárástól, majd a tárgyalást vezető Szerhij Dzsuga bíró, pertárgy hiányában, kihirdette a bírósági eljárás megszüntetését.
Ezzel elhárult annak veszélye, hogy az 1996 óta önálló intézményként működő iskola függetlenségét felszámolják és kiköltöztessék abból az épületből, melynek teljes körű felújításán – szponzori támogatással, valamint a kárpátaljai magyar társadalmi és egyházi szervezetek segítségével – évekig fáradoztak a szülők és a pedagógusok.
A város polgármesterének tehát nem sikerült „takarékra állítani” a helyi magyar tannyelvű oktatást, a tanintézmény középiskolává akkreditálásának kérdése azonban semmivel sem jutott előbbre a másfél évvel korábbi állapothoz képest.
Puka Éva igazgató ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta: a III. fokozatú, azaz középiskolává való akkreditálás ügyét a továbbiakban is szorgalmazni fogják, a realitás azonban jelenleg az, hogy az iskola 11. évfolyamos növendékeinek a tanév végén valamely más középiskolában kell majd vizsgázniuk, illetve érettségi bizonyítványért folyamodniuk. Mivel mind a tanulók, mind a szülők ragaszkodnak ahhoz, hogy ez magyar tanintézményben történjen, kérvényezik a huszti járási oktatási osztálynál, hogy a végzősök a Viski Kölcsey Ferenc Magyar Középiskolában tehessék le érettségi vizsgáikat. A 10. évfolyam sorsának rendezése érdekében pedig az iskola indítványozni szándékozik az illetékes oktatási hatóságoknál a tanulók tudásszintjének felmérését, hogy szeptembertől valamely más, akkreditált középiskolában fejezhessék be középiskolai tanulmányaikat.
Himcsuk Katalin igazgatóhelyettestől arról is értesültünk, hogy az iskola több ellenőrzésen esett át az elmúlt napokban. Előbb a városi KÖJÁL szakemberét fogadták, aki az ellenőrzést követően megállapította, a tanintézmény megfelel a normatív higiénés előírásoknak és követelményeknek. Ezt követően a városi oktatási osztály szakembereiből, a városi iskolák módszertani vezetőiből, valamint a városi tanács küldötteiből álló bizottság vizsgálta, biztosítható-e középiskolai képzés a tanintézményben, illetve hogy a jelenlegi körülmények, valamint az ott folyó munka eleget tesz-e az általános iskolákkal szemben támasztott követelményeknek. A vizsgálat eredményéről vagy a további ellenőrzések időpontjáról a bizottság egyelőre nem tájékoztatta az iskola vezetőségét.
Hidász Ferenc huszti római katolikus plébános hatodik éve kíséri figyelemmel az iskola életét és sorsát, segíti annak működését, szervezi egyházi támogatását, végzi a tanulók hitoktatását. Lapunknak nyilatkozva az atya elmondta: nehéz nem politikai kérdésként látni és nem ekként kezelni a most már közel egy éve dúló, a magyar iskola ellen irányuló háborút. A magyar tannyelvű iskolát a huszti magyarság hozta létre, bizonyítva ezzel a közösség élni akarását, ugyanakkor a tanintézmény csak a középiskolai osztályokkal lehet teljes, csak így tudná ellátni tökéletesen funkcióját – fűzte hozzá Hidász Ferenc.
Popovics Zsuzsanna