Jótékonysági pizzavásár Tiszaújfaluban
Kemencét és szabadtéri konyhát építenek a parókia udvarán
Jótékonysági pizzavásárt hirdetett a Tiszaújfalui Református Gyülekezet a sajátjuk mellett abban a szomszédos három gyülekezetben – Tiszaásványban, Szalókán és Eszenyben –, ahol lelkészük, Soós Zsolt szolgál, illetve helyettesít. Január 24–25-én, két nap alatt 176 pizzát sütöttek és értékesítettek, ebből több mint 30 ezer hrivnya bevételük keletkezett, amit teljes egészében felajánlottak a mezővári Papp Dávid spanyolországi műtétjének támogatására. Dávid nem tud járókeret nélkül járni, egy bonyolult műtétsorozat azonban segíthetne rajta. A sikeres jótékonysági akcióról és a terveikről Soós Zsolt tiszaújfalui és tiszaásványi református lelkészt kérdeztük.
– Kinek köszönhető maga az ötlet?
– A Dorcas segélyszervezettel egy közös projektet indítunk itt, a Tiszaaújfalui Református Gyülekezetben, amellyel kis gyülekezetünk önfenntartását szeretnénk segíteni, pontosabban a diakóniai programjainkhoz tudnánk ily módon pluszforrásokat előteremteni. A Dorcas kezdeményezésére a partnereik közül elsőként, egyfajta pilotprogramként vállaltuk, hogy a parókia telkén létrehozunk egy jótékonysági pizzériát. Ez egy szabadtéri konyhát és kemencét jelentene, amit májusig fel szeretnénk építeni. Ha felépül, akkor kéthetente, hétvégénként lehet majd tőlünk pizzát rendelni, és annak a bevételét teljes mértékben diakóniai célokra fogjuk majd fordítani, például egyedülálló idősek vagy műtétre szoruló gyerekek segítésére, mint a mostani esetben is. A holland segélyszervezet vállalta, hogy kifizeti ennek a kültéri konyhának a megépítését, egy-egy szükséges eszköz beszerzését, mi pedig vállaljuk, hogy ezt üzemeltetni fogjuk.
A jótékonysági pizzakonyha a mi ötletünk. Ha jól tudom, a mezőkaszonyi gyülekezet ennek a programnak a keretében egy ingatlant akar felújítani, amelyet vendégházként üzemeltetnének, a bevételt pedig diakóniai célokra fordítanák. Ott a fürdő miatt nagyon élénk a turizmus.
– A mostani akcióval felmérték, hogy van-e kereslet, működik-e a gyakorlatban az ötlet?
– Igen. Májusig, amíg nem indul be a nagy kemence, amelyben sokkal több pizzát tudunk majd megsütni, addig egy otthoni felhasználásra készült gáztüzelésű kemencében sütjük a pizzát. Ezért a kemencéért Tóth Lászlónak, a Beregi Református Egyházmegye esperesének szeretnénk köszönetet mondani, akitől kölcsönkaptuk, mert a mienk jóval kisebb.
Nem is számítottunk ilyen nagy érdeklődésre, emiatt úgy döntöttünk, hogy májusig havonta egy hétvégén sütünk majd pizzát. Papp Dávid mellett van egy munkácsi kisfiú, akinek ugyancsak nagyon drága műtétre lenne szüksége, neki is szeretnénk segíteni.
– Miért pont pizza?
– Onnan indult, hogy a feleségem egy évvel ezelőtt, a születésnapomra vett nekem egy kis pizzakemencét. Annak az a lényege, hogy folyamatosan tudja tartani az 500 fokos hőmérsékletet, mert egy sima sütőben nem lehet megsütni. Nekem nagyon megtetszett. Kipróbálgattunk különféle recepteket, sokat elrontottunk, amíg sikerült kikísérletezni a bevált receptúrát. Így a dagasztást, a tészta előkészítését mi vállaltuk a feleségemmel. A sütésben és az ehhez kapcsolódó munkákban a gyülekezeti tagok és a négy település ifisei, 25 fiatal vett részt. Pontosabban sütni is én sütöttem, mert a pizzának a kemencébe vetéséhez, forgatásához kell némi gyakorlat. Most nem kísérletezhettünk, mert összesen 180 pizzát sütöttünk, de 300-ra lett volna igény a négy gyülekezetben. A sütés mellett össze kellett hajtogatni a dobozokat, a feltéteket felvágni, rárakni. Ez egy nagyon nagy munka volt. Például a fiatalok hordták ki a megrendelőkhöz a pizzát Eszenyben, mindenkivel készítettek egy szelfit. Meglepett minket a nagy érdeklődés a négy községben, előzőleg úgy gondoltuk, hogy Csapra is viszünk pizzát, de onnan most nem tudtunk felvenni rendelést. Előző nap Nagygejőcbe is elvittek már negyven pizzát.
– Milyen pizzát sütnek? Erről elárulna valamit?
– Mi egy hagyományos olasz, nápolyi vonalat képviselünk a pizzával. Az a lényeg, hogy hosszú kelesztési idővel, megfelelő olasz liszttel dolgozunk, ezek eredményezik a jó minőségű pizzát. A visszajelzések alapján mondhatom, hogy mindenkinek nagyon ízlett a pizzatészta. Egyébként nagy munka, másfél–két nappal a sütés előtt el kell kezdeni keleszteni, dagasztani, aztán pihentetni hagyni a tésztát.
– 100%-ban jótékonysági célra ment a vásárlók által a pizzáért kifizetett összeg? Hogyan lehetséges ez?
– Mondhatjuk úgy is, hogy aki csatlakozott a jótékonysági akciónkhoz, az kapott cserébe egy pizzát. Nagyon jó minőségű, drága alapanyagokkal dolgozunk, ahogy mondtam – olasz liszttel és paradicsomszósszal, olasz élesztővel. Hála az Úrnak, sok olyan adomány érkezett már korábban, amely a gyülekezetek és a mi adományainkkal együtt teljes egészében fedezte az alapanyagköltséget. Így a befolyt 31 ezer hrivnya körüli összeget oda tudjuk adni a műtétre szoruló fiatal családjának. Voltak olyanok is, akik már nem tudtak rendelni, vagy nincsenek itthon, de adakoztak. Nagyon pozitívak az első tapasztalataink.
– Mennyibe került a megrendelők számára egy pizza, és mekkora a mérete?
– A legolcsóbb pizzánk 110 hrivnyába került. Mi bibliai neveket adtunk a pizzáinknak, de valójában a legegyszerűbb a Margaréta-pizza, amire paradicsomszósz, mozzarella s nyáron bazsalikom is kerül majd. A legdrágább pizza 220 hr volt, de a legtöbben a 140 és 160 hrivnya körüli áron kínált sonkás, sajtos és szalámis pizzát rendelték. Méretét tekintve nálunk egyfajta pizza van, 32 cm-es, azt mondhatnám, hogy közepes. A pizzatésztát 50 cm-esre is ki lehetne nyújtani, de a mostani sütőnkbe akkora nem fér bele.
– Mi változik, ha elkészül az új szabadtéri kemence a kültéri konyhával?
– A terveink szerint akkor kéthetente sütünk majd pizzát. Amennyiben a most megtapasztalt érdeklődés folyamatos marad, akkor talán még munkatársakat is fel kell majd vennünk. Továbbá egy filagória is készül, ahol helyben is el lehet majd fogyasztani a pizzát.
Minden segítőnek és vásárlónak szeretnék köszönetet mondani. Dávidnak pedig mielőbbi gyógyulást kívánunk.
Badó Zsolt