Hűség, hit, remény
Szoboravató ünnepség Salánkon
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség szervezésében május 25-én, vasárnap avatták fel II. Rákóczi Ferenc szobrát az ugocsai Salánkon. A faluközpontban kialakított emlékparkban több százan ünnepeltek a Nagyságos Fejedelemre és a magyar nép háromszáz évvel ezelőtti szabadságharcára emlékezve.
Az ünnepség résztvevőit elsőként Pénzes Elemér, Salánk polgármestere üdvözölte, köszönetét fejezve ki mindazoknak, akik segítették az emlékpark létrejöttét.
– Kárpátalja kuruc vidék, mely kuruc hagyományokat évszázadokon keresztül őrizte az itt élő magyarság – mutatott rá ünnepi beszédében Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke. – Háromszáz éve, annak dacára, hogy a török vész következtében az ország kivérzett és legyengült volt, zászló alá lehetett hívni az embereket a szabadság, a magyar haza nevében. Az elődök világosan tudtak értékelni és választani. II. Rákóczi Ferenc magánemberként kockára tette birtokait, gazdagságát olyan eszmékért, mint a szabadság, a haza. Vajon ma hányan tennék meg, hogy azt mondják: vigyétek fél országom, vagyonom, de én hű maradok az általam elindított szabadságharchoz? – tette fel a kérdést Kovács Miklós.
– Mindig vannak magyar zászlók, szabadságlobogók, ahogy az elnyomásnak is vannak erői, jelképei, lózungjai. Nekünk is képesnek kell lennünk megkülönböztetni az elnyomás szimbólumait és a szabadság zászlóit. Ugyanakkor minden zászlóbontó előtt ott kell, hogy lebegjen a Nagyságos Fejedelem példája és áldozata – fogalmazott végezetül Kovács Miklós.
A szobor létrejöttének történetét maga az alkotó, Koltay László szobrászművész ismertette. „Legyen ez a park, ez a szobor tiszteletünk jele elődeink nemes harca és saját szabadságvágyunk, egymás iránti, határok fölötti barátságunk előtt” – fogalmazott.
Az emlékpark létrehozásának legfőbb támogatója, a Szent István Nemesi Rend tengerentúli és magyarországi tagjainak nevében Lendvay Zoltán üdvözölte a a salánkiakat és a jelenlévőket, majd Szakács Zoltán, a Magyar Köztársaság ungvári főkonzulja és Kovács Miklós leplezték le a fejedelem fából faragott emlékművét, melyet Tegze Lóránt helyi református lelkész és Levcsenkó Róbert görög katolikus parochus áldottak meg.
Ezt követően a Salánki Mikes Kelemen Középiskola diákjai elevenítették fel összeállításukban a szabadságharc eseményeit, s a korszakhoz kötődő, a településen máig élénken élő helyi mondákat (felkészítő tanáraik: Ádám Erzsébet, Harangozó Magdolna, Kelemen Klára, Kész Rita), majd Józan Lajos huszti lelkész tartott előadást a helyi református templomban Salánk s a templom történetéről.
Az eseményt követő díszebéden Koltay László átvehette azt az okiratot, mellyel a salánki önkormányzat a község díszpolgárává avatta. Ugyanitt Milován Sándor alelnök a KMKSZ nevében köszönetet mondott a Daróczi György vezette helyi KMKSZ-alapszervezet aktivistáinak és a falu polgármesterének az emlékpark létrehozása érdekében végzett áldozatos munkájukért.
Az eseményen jelen volt Brenzovics László, a KMKSZ alelnöke, Milován Jolán, a szövetség nagyszőlősi járási középszintű szervezetének elnöke, dr. Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke, dr. Soós Kálmán, a KMTF rektora, a Rákóczi Szövetség képviseletében Borus Sándor, továbbá a beregszászi Rákóczi-konferencia résztvevői, akiknek nevében dr. Zachar József egri hadtörténész köszöntötte a megjelenteket, Jaroszlav Kibelbek megyei tanácsi képviselő és Juliusz Krasznai, a Nagyszőlősi Járási Közigazgatási Hivatal elnökhelyettese.
P. Zs.